מט"ח

הדולר היציג נחלש ב-0.3% ונקבע על 3.86 שקלים

היורו היציג נקבע על 4.4246 שקלים לאחר שהתחזק ב-0.928% מול השקל; "מי שבנה על התחזקות של הדולר בעולם כתוצאה מהעלאת ריבית (כנראה גם בבנק ישראל קיוו) יצטרכו להמתין עוד קצת, אבל לא יותר מידי"

שלי אפלברג
שלי אפלברג

אתמול הודיע הבנק הפדרלי בארה"ב כי הוא דוחה שוב את העלאת הריבית והותיר את הריבית בארה"ב ברמה אפסית. לאחר ההודעה ובעקבותיה נחלש הדולר בעולם, ומול השקל המקומי. המטבע האמריקאי נחלש ב-0.284% מול השקל ונקבע על 3.863 שקלים. היורו היציג נקבע על 4.4246 שקלים לאחר שהתחזק ב-0.928% מול השקל.

"מי שבנה על התחזקות של הדולר בעולם כתוצאה מהעלאת ריבית (כנראה גם בבנק ישראל קיוו) יצטרכו להמתין עוד קצת, אבל לא יותר מידי. בינתיים הדולר נחלש מול היורו, אבל זה לא יהיה ליותר מכמה שעות/ימים", טוען יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס.

חברון מסביר כי "בפד מותירים את הריבית קרוב לרמה אפסית אבל לא מצליחים לספק הסבר ממשי למה הם בעצם מחכים. מהטון של ילן במסיבת העיתונאים עולה בבירור כי התנודתיות האחרונה בשווקים, החשש ממשבר בסין וחשש להתמתנות בהתאוששות הגלובלית כתוצאה מכך הן הסיבות העיקריות להותרת הריבית גם בשלב הזה.

"בניגוד לפישר ובאופן קצת לא ברור (לפחות לנו), ילן כן מדברת על אינפלציה באזור של 2% כדי להעלות את הריבית ומדגישה כי אין מבחינת הפד חסם עליון ברמה של 2%. המשמעות היא שהפד היה רוצה לראות את האינפלציה גם מעל רמה זו. למרות זאת ילן מדגישה כי האינפלציה חלשה בעיקר בעקבות מחירי האנרגיה ומחירי הייבוא, אבל זה זמני. ילן לא אומרת מפורשות כי הצניחה בשוקי המניות הובילה להחלטה האחרונה, אבל זה השפיע ככל הנראה יותר מאשר ההתמתנות בציפיות האינפלציה ושוק העבודה שעדיין לא מספיק חזק לטענתה – אבל זה היה די ברור. הפד היה קרוב יותר להעלאת ריבית בחודש יוני מאשר אתמול והאירוע המשמעותי ביותר היה הצניחה בשווקים".

חברון מוסיף כי "כמו שזה נראה כרגע, רק קטסטרופה בשווקים בחודשיים הקרובים תמנע מהפד להעלות את הריבית בהחלטה בחודש דצמבר וממש לא בטוח שהריבית לא תעלה כבר בהחלטה באוקטובר".

לפני ההודעה על העלאת הריבית, בשבוע האחרון נחלש הדולר מול המטבעות העיקריים בעולם. מול השקל נחלש הדולר בכאחוז. לטענת כלכלני איגוד, "היחלשות זו נובעת מהיחלשות הדולר מול מטבעות מרכזיים בעולם. נקודת תמיכה הינה 3.84 שקלים לדולר ונקודת התנגדות עומדת על 3.97 שקלים לדולר".

היורו התחזק השבוע מול הדולר בכ-0.9%, כאשר ברקע הולכות וגוברות ההערכות כי תוכנית החילוץ השלישית ליוון תכלול בתוכה מחיקת חובות. באיגוד מציינים כי "נקודות תמיכה קרובה הינה 1.0834 דולרים ליורו ונקודת התנגדות עומדת על 1.1369 דולרים ליורו".

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker