לקראת החלטת הריבית בארה"ב: הדולר נחלש ב-0.4% ל-3.87 שקלים

היורו התחזק ב-0.5% לשער יציג של 4.3839 שקלים ■ FXCM ישראל: "היום שכולם ציפו לו מזה חודשים הגיע; סביר שהבנק ידחה את העלאת הריבית"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ערן אזרן

לקראת החלטת הריבית היום בשעות אחר הצהריים בארה"ב, הדולר המשיך להיחלש מול השקל. המטבע האמריקאי איבד 0.4% ושערו היציג נקבע על 3.8740 שקלים. היורו התחזק ב-0.5% ונקבע בשער יציג של 4.3839 שקלים. מול הדולר, היורו מתחזק ב-0.3% ונסחר לפי שער של 1.1325 דולרים ליורו.

"היום שכולם ציפו לו מזה חודשים הגיע - של חודש ספטמבר, והדולר מגיע ליום הזה במומנטום שלילי לאחר שאמש הצביע מדד המחירים לצרכן בארה"ב על ירידה של 0.1% במחירים, המדד השלילי הראשון מאז ינואר השנה", אמרו הבוקר במחלקת המחקר של חברת הפורקס FXCM ישראל.

"במשך חודשים רבים החלטת הריבית של חודש ספטמבר סומנה כמועד שבו יסיים הבנק את מדיניות הריבית האפסית רבת השנים ויבצע העלאת ריבית ראשונה. ואולם, הטלטלה האחרונה בשווקים טרפה את הקלפים. הנתונים הכלכליים בארה"ב אמנם מצדיקים העלאת ריבית, בטח לאור העובדה כי שיעור האבטלה עומד על 5.1%, הרמה הנמוכה ביותר מאז אפריל 2008. ואולם, הבנק הפדרלי ידוע כרגישמאוד לסנטימנט בשוק הפיננסי, ונראה כי העלאת ריבית במועד הנוכחי, כאשר עדיין לא ברור האם הסערה האחרונה מאחורינו, עשויה רק ללבות מחדש את הפאניקה ולגרור את השווקים מטה, וזו תוצאה שהבנק הפדרלי מעדיף להימנע ממנו.

"אין זה אופטימלי להעלות ריבית במצב של עצבנות כה גבוהה בשווקים, ועל כן סיכוי סביר שהבנק ידחה את העלאת הריבית לדצמבר או לתחילת 2016. ולאור עליות השערים של הימים האחרונים בוול סטריט, נראה כי גם בשוק מעריכים כי הבנק ינהג כך. מבחינת הדולר, תרחיש כזה רק יגביר את הלחץ השלילי. והלחץ השלילי כבר ניכר על הדולר-שקל, שהולך ומתקרב ל-3.85. שבירה מתחת לרמה זו תאיץ את הירידה לעבר 3.83. אם בכל זאת הבנק הפדרלי יפתיע ויעלה ריבית בניגוד לתחזיות, המניות אמנם צפויות להגיב בשלילה אבל הדולר צפוי להרקיע", אמרו ב-FXCM.

בבית ההשקעות פסגות העריכו כי מרבית הסיכויים הם שהבנק הפדרלי יבצע העלאה ראשונה של הריבית דווקא בחודש דצמבר - ולא היום. אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות, העניק סיכוי של 50% להעלאת ריבית בדצמבר, והסתברות של 40% להעלאת ריבית בספטמבר. הסתברות נמוכה של 10% בלבד העניק גרינפלד להעלאת ריבית באוקטובר, והסתברות אפסית (0%) להעלאת ריבית ראשונה ב-2016 או מאוחר יותר.

"דחייה לדצמבר היא לא הפתעה גדולה שכן אלו ציפיות הקונצנזוס. דצמבר הוא עדיין בתחומי 2015, כך שהבנק הפדרלי יעמוד בהבטחתו", כותב גרינפלד. בנימוקים להעלאה אפשרית של הריבית בדצמבר, הדגיש גרינפלד כי שלושה חודשים הם תקופה מספיקה על מנת לבחון את ההשפעה של התנודתיות בשווקים.

איילת ניר, הכלכלנית הראשית של בית ההשקעות יצירות, הדגישה שהניסיון לחזות את החלטת הריבית בארה"ב מחר הוא בגדר הימור. "ככל הנראה, חברי הבנק הפדרלי נחלקים בין אלו הסבורים שיש להעלות את הריבית לבין אלו הסבורים כי יש להמתין. גם בשוק ההון לא קיים קונצנזוס: בעוד שההסתברות לעליית הריבית הנגזרת מהחוזים נמוכה מ-50%, סקר שבוצע בקרב שורה ארוכה של כלכלנים מצא, כי גם הם נחלקים חצי חצי בין אלו המצדדים בצורך בהעלאת הריבית לבין אלו המצדדים בהותרתה ללא שינוי".

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker