בנק ישראל הנחה את הברוקרים: אל תעבירו מידע על רכישות המט"ח שלנו

בנק ישראל: "כללי ההתנהלות בין גופים פיננסיים ללקוחותיהם אוסרים על מסירת מידע לצד שלישי"; היום רכש בנק ישראל 250 מיליון דולר

עמרי זרחוביץ'

בנק ישראל דרש באחרונה מהבנקים ומהברוקרים דרכם הוא מבצע את הפעולות בשוק המט"ח לא להעביר מידע על פעולות אלה.

בנק ישראל מבצע רכישות רבות בשוק המט"ח כדי להשפיע על שער החליפין של הדולר כדי לנסות ולמנוע ייסוף השקל, שפוגע בין השאר ביצואנים. הבנק מבצע את הרכישות באמצעות ברוקרים ובנקים שונים במקביל. הבנק לא מפרסם את הרכישות עצמן, אלא רק את הסכום הכולל של הרכישות בכל חודש, אך המעורבות שלו ניתנת לזיהוי בגלל ההיקפים הגדולים בו הוא פועל וההשפעה שלו על המסחר. עד היום היו מאשרים חלק מהגופים את דבר הרכישות, אך מכיוון שבנק ישראל הוא לקוח של גופים אלו הוא הנחה אותם שלא לעשות זאת.

צילום: ניר קידר

בנק ישראל מסר בתגובה כי "כללי ההתנהלות בין גופים פיננסיים ללקוחותיהם, גם אם הלקוחות הם גופים גדולים בעצמם או אפילו בנקים מרכזיים, אוסרים על מסירת מידע לצד שלישי אודות הפעילות של הלקוח. בשבועות האחרונים גופים שונים בשוק המט"ח חרגו מכללים אלו, הנהוגים גם בארץ וגם בעולם, ולכן ראה בנק ישראל לנכון להזכיר את הכללים".

גם היום ביצע בנק ישראל רכישת דולרים של 250 מיליון דולר כדי למנוע ירידה נוספת של הדולר, שנסחר במגמה שלילית בימים האחרונים בעקבות הנאום של הנגידה קרנית פלוג ביום שני. "השוק מזהה שבנק ישראל לא מספיק נחוש למנוע ייסוף, ולכן המסחר בשוק המט"ח משקף יותר טוב את הפעילות הריאלית של המשק, שמייצרת עודף היצע של מט"ח", הסביר הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי, רפי גוזלן.

במהלך חודש מאי רכש בנק ישראל 650 מיליון דולר, מתוכם נרכשו 250 מיליון דולר במסגרת תוכנית הרכישות שנועדה לקזז את ההשפעה מהפקת גז בישראל על שער החליפין. יתרות מטבע החוץ של בנק ישראל בסוף חודש מאי עמדו על 85.7 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker