למרות התערבות בנק ישראל - הדולר נחלש בכ-1% לשער יציג של 3.89 ש'

בשעות הבוקר רכש בנק ישראל כ-50 מיליון דולר במטרה לחזק את הדולר ■ אייל כהן, מנכ"ל חברת שיא קפיטל: "מעריך שהדולר יחזור לבחון שוב את שער ה-4 שקלים לדולר ואף יוכל לה"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

בנק ישראל שב היום (ג') לההתערב במסחר, במטרה לחזק את הדולר מול השקל. הבנק, בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, ביצע בשעות הבוקר רכישות קטנות יחסית של דולרים, בסכום מצטבר של כ-50 מיליון דולר. על רקע הרכישות, הדולר עלה לשער של 3.91 שקלים, לאחר שאתמול, כבר נגע בשער של 3.88 שקלים.

למרות ההתערבות של בנק ישראל, הדולר נחלש היום ב-0.95% ושערו היציג נקבע היום על 3.8940 שקלים. היורו נחלש ב-0.12% ושערו היציג נקבע על 4.2543 שקלים. אתמול החליט בנק ישראל להותיר את הריבית במשק לחודש מאי ללא שינוי, ברמה של 0.1%. לאח החלטת הריבית, הדולר צנח בכ-1%, אך במהלך היום הירידות התמתנו.

אייל כהן, מנכ"ל חברת שיא קפיטל, אמר: "המסחר בדולר-שקל נפתח בהתחזקות קלה והדולר נסחר כרגע ב- 3.9010 – 3.9050 שקלים. זאת, לאחר שאתמול, בעקבות השארת הריבית על כנה, ירד הדולר בחדות לרמה של 3.8890 שקל, ירידה של כ- 1%. אנו מעריכים כי הדולר יחזור לבחון שוב את שער ה- 4 שקלים לדולר ואף יוכל לה".

כהן העריך שלמרות החלטת בנק ישראל להותיר את הריבית על כנה, "בחודשיים הקרובים לבנק ישראל לא תהיה ברירה והוא יהיה חייב להוריד את הריבית ואף לנקוט בצעדים משלימים, וזאת כדי להתוות מסלול איתן של פיחות בשער השקל. גם הבנקים הזרים הפעילים בשוק הדולר- שקל בארץ סבורים כי בנק ישראל יוריד את הריבית – נתון זה מתקבל בבירור על פי עסקאות החלף (swap) רבות ובנפחים גדולים, המתבצעות בחודשיים האחרונים בכיוון של פיחות השקל".

בחברת הפורקס FXCM ישראל הוסיפו: "הדולר-שקל איבד גובה בעקבות החלטת בנק ישראל להותיר את הריבית ללא שינוי ושבר מתחת לרף 3.90. כאמור, מדובר בגבול התחתון של טווח המחיר בחודש האחרון, ומדובר בפריצה טכנית משמעותית שעשוי לאותת על תיקון עמוק יותר כלפי מטה, כאשר רמות היעד הקרובות הן 3.87 ו-3.85. ההחלטה של בנק ישראל היתה צפויה למדי, אבל נראה שהשוק ציפה למצוא בין השורות רמיזה ברורה יותר באשר לכוונת הבנק להוריד את הריבית בפעמים הבאות או לבצע הרחבה כמותית. למעשה, הרטוריקה של הבנק היתה זהה לחודש הקודם, והדבר איכזב את השורטיסטים על השקל. כרגע, לפחות בזירה המקומית הסנטימנט תומך בהמשך התחזקות השקל בטווח הקרוב.

"גם בעולם הדולר מצוי תחת לחץ. ביום רביעי צפוי הבנק הפדרלי לפרסם את החלטת הריבית החודשית. אם גם מכיוון הפד נשמע נימה "יונית" והיסוסים לגבי העלאת ריבית, הדבר רק יאיץ את הירידה של הדולר-שקל. בנק ישראל מצא את עצמו קורבן לרטוריקה שלו עצמו. לאור האיומים של הבנק בחודשים האחרונים על האפשרות להוציא לפועל צעדים קיצוניים יותר כגון הפחתת ריבית והרחבה כמותית, כעת בשוק לא יסתפקו בפחות מכך כדי להחליש מחדש את השקל. אם תימשך ההאצה הזו כלפי מטה, בנק ישראל יצטרך להתערב במסחר כדי לבלום את הסחף".

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker