היורו והדולר מתחזקים ב-0.1% מול השקל - מט"ח וסחורות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
מט"ח

היורו והדולר מתחזקים ב-0.1% מול השקל

איציק נוי: "ליורו צפוי שנים נוספות של ירידות עד להחלטה של פרוק הגוש" ■ דוד מסיקה: "פיחות נוסף ביורו היא עובדה מוגמרת" ■ עפר קליין: "בנק ישראל הדואג ליצואנים יפעל על ידי רכישת מט"ח"

הדולר והיורו מתחזקים הבוקר (ד') במעט אל מול השקל - המטבע האמריקאי מוסיף 0.1% לערכו ונסחר תמורת 3.933 שקלים. היורו מתחזק גם כן ב-0.1% לאחר שאמש רשם שפל של 12 שנים ונסחר תמורת 4.55 שקלים. ביקשנו מאנשי המט"ח הפועלים בשוק הישראלי לנתח את הסיבות לפיחות החד ביורו, מי הם המרווח ומי המפסיד מכך וגם מה ייקרה למטבע בטווח הקצר והארוך.

מחלקת האנליזה בקבוצת ההשקעות הבינלאומית smart capital ואיציק נוי, המנכ"ל ובעלים העומד בראשה, סבורים כי "ביום חמישי השבוע נגיד הבנק המרכזי האירופי (ECB) צפוי להצהיר על תוכנית הקלה כמותית במסגרתה ירכוש הבנק אג"ח במטרה להוציא את גוש היורו מהמשבר ולהרחיק את אירופה מדפלציה. כתגובה למהלך זה, אנו צופים את המשך מגמת ההיחלשות היורו בטווח הקצר את מול כלל המטבעות. בטווח הארוך, התשובה למצב הכלכלי הקשה של אירופה מסובכת יותר.

"הפער בין הכלכלות באירופה, יקשה על קיום האיחוד בצורתו הנוכחית, כאשר ברקע הבחירות ביוון מצד אחד והלחץ מצד ההנהגה הגרמנית לעמוד בתוכנית הצנע מצד שני, עלולים לגרור את יוון ליציאה מהגוש. גם אם יוון תישאר בסופו של דבר בגוש, המשקיעים עדיין חוששים מהמצב והם עשויים לצמצם את היקף פעילותם  ביורו - מה שעלול להביא להיחלשות נוספת של המטבע. בכל אופן, בין אם יוון תצא מהגוש ובין אם לא, המהלך הצפוי ביום חמישי עשוי לשלוח את היורו לשנים נוספות של ירידות עד להחלטה של פירוק הגוש. אנו צופים את המשך היחלשות של מטבע היורו בטווח הארוך, כל עוד שותפות לו מדינות כמו ספרד, פורטוגל ויוון", סיכמו ב-smart capital. 

מנכ"ל מט"ח 24, דוד מסיקה, התייחס לשפל היורו וציין כי "היחלשות המטבע האירופי היא מול רוב המטבעות בעולם וגם מול השקל הישראלי. המרוויחים הגדולים בהיחלשות היורו מול השקל הם כמובן היבואנים, שמייבאים סחורות מאירופה, וכמובן המפסידים הגדולים משער נמוך זה הם היצואנים המקבלים פחות שקל ממכירת מוצרים ביורו. היקף הסחר הישראלי מול מדינות אירופה נאמד בלמעלה מ-40% בשנה.

"אז מה צופן לנו העתיד? רוב הכלכלנים כבר הספידו את גוש היורו ואת יכולתו לצאת מהמשבר אליו הוא נקלע, הרוב מגבים זאת בעובדה שתוכנית הרחבה כמותית בגוש היורו יפגע בכלכלות החזקות כגון גרמניה מכיוון שפיחות מטבע היורו יגרום לעלויות גבוהות שבסופו של דבר יפלו על המדינות החזקות בגוש, ולכן יהיה קשה להעביר החלטה זו. אך מאידך גם הגרמנים מבינים שעל מנת להשאיר את גוש היורו יציב ואיתן חייבים לקחת החלטה אקטיבית בנושא ולכן מעריכים שפיחות נוסף במטבע היורו היא עובדה מוגמרת", סיכם מסיקה.

במחלקת המחקר של FXCM מציינים כי "אם ללמוד מהדוגמאות של ההרחבות הכמותיות ביפן ובארצות הברית, עבור היורו מדובר במדיניות שתביא לפיחות מתמשך. מדובר הרי בהדפסה של כסף ובהצפה של השוק ביורו. וזו גם אחת ממטרות התוכנית. החלשת היורו צפויה לתרום ליצואנים האירופים. בטווח הבינוני לא מן הנמנע שמדיניות זו תוביל את היורו-דולר לרמת שיוויון הערך (כרגע נסחר היורו-דולר ב-1.15). גם היורו-שקל צפוי לנוע באותו כיוון. כרגע נסחר הצמד מעט מעל רמת 4.5 שקלים, ואם אכן הבנק ישיק תוכנית כמותית הצמד אמור להידרדר בהדרגה מטה, עד רמת 4 שקלים. מאחר שמדינות אירופה הן יעד מרכזי ליצוא הישראלי, התחזקות השקל על פני היורו צפויה לפגוע ביצואנים".  

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל ביטוח ופיננסים, מציין כי "היורו נמצא בשפל של יותר מעשור מול השקל כאשר הגורמים העיקריים לכך מקורם בחולשה של כלכלת גוש היורו והצפי להרחבה (נוספת) של המדיניות המונטרית של ה-ECB במהלך הרבעון הראשון של 2015. אירופה היא שותפת הסחר הגדולה של ישראל; בשנת 2014 האיחוד האירופי (בניכוי בריטניה) היווה כ-31 אחוזים מיבוא הסחורות וכ-23 אחוזים מיצוא הסחורות של ישראל. בטווח הקצר, היחלשות האירו מול השקל שלילית ליצואנים הישראלים וחיובית ליבואנים ולצרכן הישראלי. באופן מסורתי, ישראל מייבאת מאירופה כלי רכב, מוצרי תעשייה ומזון, מוצרים אלו ייתכן ויוזלו. מנגד, מייצאים מוצרי חקלאות, כימיקלים ותרופות שהביקושים להם יפגעו. ייתכן שהדבר יתרום לירידה במחירי הפירות והירקות בישראל עקב הגידול בהיצע, מכיוון שהאטרקטיביות היצוא לאירופה תקטן.

"בטווח הקצר, במידה וה-ECB יפתיע וינקוט בפעילות מרחיבה גדולה מהצפוי (מעל 500 מיליארד יורו) המטבע ימשיך וייחלש. בנוסף, פערי הריביות תורמים לתנועות הון החוצה מהגוש - דבר שתורם לפיחות היורו. מנגד, ייתכן שבנק ישראל, הדואג ליצואנים ולציפיות לאינפלציה, יפעל לבלום היחלשות זו מול השקל על ידי רכישת מט"ח, ואף הורדת ריבית במידת הצורך. בטווח הארוך יותר, להערכתנו, הלחצים לתיסוף היורו (והיחלשות השקל) צפויים לחזור. גוש היורו נמצא בעודף במאזן התשלומים (במיוחד בגרמניה) שצפוי עוד להתרחב לאחר הירידה החדה במחירי הדלק והגידול הצפוי ביצוא ובתיירות עקב הפיחות שכבר התרחש", מסכם קליין.

קובי נימקובסקי, מנכ"ל בית ההשקעות אלומות, סבור כי "פער משמעותי שהולך וגדל בין הכלכלות השונות מצדיק את היחלשות היורו מול הדולר. בארה"ב ירידת מחירי האנרגיה, שתביא לגידול בהכנסה הפרטית, הינה משמעותית יותר מירידת מחיר האנרגיה באירופה. בנוסף, הצפי להרחבות מוניטריות באירופה מול הצמצום בארה"ב תומך גם הוא במגמה. קרן המטבע עדכנה את תחזית הצמיחה ל-2015 בארה"ב כלפי מעלה ל-3.6%, בעוד שבמקביל עודכנה תחזית הצמיחה בגוש היורו כלפי מטה ל-1.2% ל-2015".

יניב שיניקמן, מנהל השקעות בבית ההשקעות אלומות, מציין כי "אם אכן ביום חמישי דראגי (נגיד הבנק המרכזי האירופי) יעשה הרחבה כמותית, הרי שניתן להגיד שאירופה נכנסת למקום שממנו ארה"ב כבר יצאה. בארה"ב סיימו את ההרחבה הכמותית בשנה שעברה. מצב זה, שבו כלכלת אירופה שוקעת וכלכלת ארה"ב צומחת, מייצר לחץ של הדולר כלפי היורו ולכן אנחנו רואים את ההיחלשות של היורו בעולם, דבר שבא לידי ביטוי גם מול השקל הישראלי, מאחר שכלכלת ישראל הינה כלכלה חזקה צומחת ובעלת שיעור גרעון מהנמוכים ב-OECD. ניתן להניח שנראה את היורו ממשיך להיחלש בעולם, מצב זה מיטב עם כלכלות אירופה והופך את הייצוא שלהם לאטרקטיבי יותר".

יאן טויטש, מנהל השקעות ראשי אג"ח בינלאומיות ב-IBI בית השקעות, מציין כי "בעולם נשמעים יותר ויותר קולות המדברים על שוויון בין הדולר ליורו, ולא נופתע אם תרחיש זה אכן יתממש. המרוויחים מהיחלשות היורו הם היצואנים שבגוש היורו, ולפיכך לממשלות ולבנק המרכזי האירופי אין בעיה עם המשך היחלשותו. המפסידים העיקריים הם משקיעים חיצוניים עם יתרות ביורו וחברות המייצאות לגוש היורו".

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#