הדולר נחלש ל-3.48 ש'; "בנק ישראל מנהל קרב בלימה מול הספקולנטים"

המטבע האמריקאי איבד היום 0.17%, ושערו היציג: 3.4830 שקלים ■ היורו נפל ב-0.6% ושערו היציג נקבע על 4.7407 שקלים ■ הערב ב-18:30 תפרסם הלמ"ס את מדד המחירים לחודש דצמבר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

המטבעות המרכזיים בעולם המשיכו גם היום להיחלש מול השקל. הדולר איבד 0.17%, ושערו היציג נקבע על 3.4830 שקלים. היורו נפל ב-0.6% ושערו היציג נקבע על 4.7407 שקלים. אתמול התערב בנק ישראל במסחר ורכש כ-100 מיליון דולר, אולם הבנק הצליח לבלום אך במעט את היחלשות הדולר. הערב ב-18:30 תפרסם הלמ"ס את מדד המחירים לחודש דצמבר.

מחלקת המחקר של FXCM ישראל ציינו הבוקר כי "בנק ישראל מנהל קרב בלימה מול הספקולנטים, ואמש ביצע התערבות נוספת כאשר רכש על פי ההערכות כמה עשרות מיליוני דולרים. ואולם, במגמה הנוכחית, לרכישה המצומצמת היתה השפעה קצרת טווח בלבד והצמד נותר מתחת לרף 3.50 שקלים.

"כזכור, גם התערבותו הקודמת של בנק ישראל, לפני כשבועיים, שהיתה נרחבת יותר בהיקפה, לא הצליחה להשיג אפקט ממשי על התנועה של הצמד, אשר נהדף ברמת ההתנגדות הראשונה באזור 3.515 שקלים. נראה שבנק ישראל אינו נכון כעת לנהל מלחמת חורמה בספקולנטים, כפי שעשה בזמנו בהצלחה סטנלי פישר, ואת ההתערבויות הקטנות הללו יש לראות יותר כחלק מתוכנית הרכישות שנועדה למתן את השפעת התגמולים ממאגרי הגז.

"בעולם הדולר גם כן נתון תחת לחץ וזאת על רקע עליות השערים ביממה האחרונה בשוקי ההון, על רקע נתוני המכירות הקמעונאיות הטובים מהמצופה שפורסמו אמש בארצות הברית. כעת השווקים מתמקדים בעונת דוחות הרווח, ובעיקר בתוצאות של המוסדות הפיננסיים הגדולים שיפרסמו השבוע את דוחותיהם. הדולר נע כעת בקורלציה שלילית למגמות הסיכון. עליות שערים יביאו להחלשת הדולר, ואילו נסיגה בשווקים תביא להתחזקותו. זה יהיה גם הגורם המרכזי שיכתיב את המסחר בדולר-שקל, וכל עוד הצמד המקומי מצוי מתחת לרף 3.50 הלחץ הוא כלפי מטה".

הבנק העולמי העלה תחזיות

הבנק העולמי העלה היום את תחזית הצמיחה העולמית הודות להתאוששות בכלכלות המפותחות ועל אף ההאטה בכלכלות המתפתחות. הבנק צופה כעת צמיחה של 3.2% בתמ"ג העולמי השנה לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 3% ולאחר צמיחה של 2.4% ב-2013, לפי ההערכות. ב-2015 צופה הבנק צמיחה של 3.4% בכלכלה העולמית לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 3.3%. התחזית לכלכלות העשירות הועלתה ל-2.2% לעומת תחזית קודמת ל-2%. חלק מהעלייה בתחזית נובעת משיפור במצבו של גוש היורו.

לפי הבנק העולמי, כלכלת ארה"ב צפויה לצמוח השנה ב-2.8%, ללא שינוי לעומת הדו"ח מחודש יוני. גם ליפן נותרה התחזית ללא שינוי, עם צמיחה צפויה של 1.4%. בגוש היורו הועלתה התחזית לצמיחה של 1.1% השנה לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 0.9%.
התחזית לשווקים המתפתחים, לעומת זאת, הורדה לצמיחה של 5.3% השנה לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 5.6%. הבנק הוריד את תחזית הצמיחה לסין מ-8% ל-7.7%. התחזית לברזיל הורדה לצמיחה של 2.4% השנה לעומת 4%, ועבור הודו התחזית היא לצמיחה של 6.2% לעומת התחזית מחודש יוני שצפתה צמיחה של 6.5%.

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker