יתרות המט"ח של ישראל גדלו ב-2013 ב-5.9 מיליארד דולר

מזה גידול של 1.2 מיליארד דולר רק בדצמבר ■ סך היתרות בסוף דצמבר: כ-82 מיליארד דולר ■ להגדלת סך היתרות יש גם מחיר, שכן כדי לממן את רכישת הדולרים בנק ישראל מנפיק מק"מים ומוכר אותם לציבור; הריבית על המק"מים גדולה מהריבית שהבנק מקבל עבור הדולרים שרכש

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

יתרות מטבע החוץ של ישראל גדלו ב-2013 ב-5.864 מיליארד דולר והסתכמו בסוף דצמבר האחרון בשיא של 81.77 מיליארד דולר היתרות גדלו ב-2013 משתי סיבות עיקריות: קניות יזומות של בנק ישראל כדי למנוע התחזקות של השקל, וקניות יזומות של בנק ישראל כדי לקזז את השלכות הזרמת הגז הטבעי לישראל על שער השקל.

ב-2012 גדל סך היתרות ב-1.032 מיליארד דולר בלבד, לאחר שב-2011 הוא גדל ב-3.961 מיליארד דולר וב-2010, כשנגיד בנק ישראל סטנלי פישר נקט במדיניות יזומה לרכשית דולרים להגדלת סך יתרות המטבע של ישראל, גדלו היתרות ב-10.301 מיליארד דולר.

להגדלת סך היתרות יש מחיר לא מבוטל, שכן כדי לממן את רכישת הדולרים בנק ישראל מנפיק מק"מים ומוכר אותם לציבור. הריבית על המק"מים גדולה יותר מהריבית שבנק ישראל מקבל עבור הדולרים שרכש. ההפסד מרכישת הדולרים מתבטא במאזן השלילי של בנק ישראל, ההולך וגדל כמעט מדי חודש.

צילום: בלומברג

יתרות מטבע החוץ של ישראל גדלו בדצמבר ב-1.181 מיליארד דולר לעומת נובמבר בשל שלוש סיבות: רכישות מטבע חוץ על ידי הבנק בהיקף כולל של 630 מיליון דולר, מתוכם 330 מיליון דולר בהתאם לתוכנית הרכישות של הבנק שנועדה לקזז את השפעות הפקת הגז בתמר על שער החליפין, וכן שערוך יתרות המט"ח של הבנק בסך כ-335 מיליון דולר והעברות הסקטור הפרטי בסך כ-244 מיליון דולר. הגידול ביתרות קוזז על ידי העברות הממשלה לחו"ל בסך כ-28 מיליון דולר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker