הדולר צנח ב-0.4% ל-3.48 שקלים; "רגע מבחן לבנק ישראל"

מחלקת המחקר של FXCM: "עשויות להתרחש תנועות חדות בשבוע החג"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

לאחר שהמסחר במט"ח נפתח בירידות, בסוף היום (ב') הדולר צנח ב-0.401% ל-3.478 שקלים, היורו איבד 0.61% ל-4.788 שקלים. הדול נסחר לכל אורך השבוע שעבר מתחת לרמה של 3.5 שקלים, וביום שישי צנח הדולר לשפל של 3.46 שקלים.

במחלקת המחקר של FXCM ישראל מציינים כי "השבוע הנוכחי יתאפיין בנפחי מסחר דלילים מחמת חופשת הסילבסטר, ומחזורי המסחר יחזרו לנורמה למעשה רק בשבוע הבא. נפח מסחר נמוך עשוי מצד אחד להתבטא בתנודתיות נמוכה ודשדוש. מנגד, ייתכן שיהיו שחקנים בשוק המקומי שירצו לנצל את הנפח הנמוך כדי ליצור תנועות משמעותיות כלפי מעלה או מטה.

"גוברת הביקורת על אוזלת היד של בנק ישראל בשבועות האחרונים, אשר לא נוקט צעדים אקטיביים כדי לבלום את המפולת בשער החליפין. זהו בהחלט רגע מבחן עבור הנגידה קרנית פלוג, מאחר שצניחה של שער החליפין תיחשב לכישלון אישי שלה.

"שנת 2013 היתה שנה של עליות ומורדות עבור הדולר. בחודשים ינואר-אוגוסט ראינו את השטר הירוק במגמת עלייה, ומחודש אוגוסט ועד דצמבר הדולר שינה כיוון כלפי מטה. בסיכום השנתי, הדולר-אינדקס, הבוחן את ערכו של הדולר למול סל של מטבעות בעולם, עלה ב-6.6% מ-92.75 ל-99.3. הגורם המרכזי שתמך בדולר היה ההתאוששות המתמדת במצבה של כלכלת ארצות הברית, ומצד שני, מה שהחליש את הדולר היה המשך ההרחבה הכמותית מצד הבנק הפדרלי ואהבת הסיכון בשווקים, שגרמה לסוחרים להעדיף נכסים ומטבעות בעלי תשואה גבוהה יותר מאשר הדולר".

ב-FXCM ישראל מוסיפים כי: "מדיניות הצמצום של הבנק הפדרלי אמורה לסייע לאושש את הדולר ב 2014. הם מזכירים כי הבנק הדגיש את התחייבותו להותיר את הריבית על הדולר ברמת אפס גם ב-2014 וכנראה גם ב-2015. הריבית האפסית מציבה את הדולר בעמדת נחיתות, מבחינת התשואה, מול כמעט כל מטבע בעולם או נכס פיננסי אחר. על כן, אם שוקי המניות ימשיכו לטפס ונראה סנטימנט סיכון חיובי בשוק העולמי, הדולר צפוי להמשיך ולהיחלש, וזאת למרות האמון הגובר בכלכלה האמריקנית.

"המגמה של הדולר-שקל לא תאמה תמיד את המגמה של הדולר בעולם כאשר הצמד נסחר במהלך מרבית שנת 2013 במגמה שנעה בין ירידה ודשדוש. גם בסיכום השנתי, בניגוד לדולר בעולם, הדולר-שקל איבד מערכו 6.15% כאשר ירד מ-3.73 שקלים ועד אזור 3.50 שקלים, שסביבו הוא מדשדש בארבעת החודשים האחרונים. גם ב-2014 שער החליפין ימשיך לטרוד את מנוחתם של מקבלי ההחלטות בבנק ישראל ובממשלה. אזור 3.47-3.50 שקלים מהווה כעת אזור תמיכה שאם בנק ישראל לא יצליח להגן עליו, הצמד עשוי לצנוח מטה לרמות שפל שיסכנו משמעותית את היצוא ואת המשק הישראלי כולו".

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker