"בנק ישראל יחזור להתערב בשוק המט"ח כבר בימים הקרובים"

הדולר נותר ללא שינוי על 3.519 שקלים; היורו נפל ב-0.8% ל-4.8 שקלים

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר במטבע החוץ נסגר במגמה מעורבת, הדולר נותר ללא שינוי ברמה של 3.519 שקלים. היורו לעומתו נפל מול השקל ב-0.8% והשער היציג נקבע על 4.8 שקלים.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות אמר כי "החלטת ועדת השוק הפתוח אמש להמשיך במדיניות ההרחבה הכמותית תוך ציון ההשלכה הממתנת שיש לנסיקה שנרשמה בסקטור הנדל"ן ושיעור האבטלה 7.2% המרוחק מאוד מרמת יעד של 6.5% מלמדת כי יעברו עוד חודשים עד שמדיניות ההרחבה הכמותית תעבור שינוי ממשי.

"המשך מדיניות הצפת שוק ההון במזומנים עשויה ליצור בועות פיננסיות בשוק הנדל"ן ובשווקים הפיננסים כאחד, נסיקות השערים החדות שנרשמו באפיקים אלו במהלך השנה האחרונה מחייבים משנה זהירות מצד קובעי המדיניות, שבשלב הנוכחי ידם קלה מדי על ההדק.

"בסביבת ריבית נמוכה, כאשר התשואה על האג"ח ל-10 שנים בארה"ב סביב רמת 2.5%, בספרד ובאיטליה הריבית עומדת על 4.3% לטווח זמן דומה ובגרמניה 1.7%, בנק ישראל לא יתקשה לשמר את שער הריבית הנמוך לאורך זמן במיוחד לאור העובדה ששיעור האינפלציה שוכן מתחת לאמצע יעד הממשלה. בסביבה ללא ריבית המימון הזול ממנו נהנה הסקטור העסקי תומך במימון תחרותי, אולם אין בכך די וראוי כי קובעי המדיניות לפעול במישור שער החליפין ובמיוחד עידוד הפריון לעובד המשמש כרית ביטחון בעתות משבר, עת נפגעת הרווחיות של תנודות שערים, עליית מחיר חומרי הגלם והתייקרות מקורות המימון".

"היצעי מט"ח מצד יצואנים בולמים את פוטנציאל פיחות השקל. להערכתנו בנק ישראל ישוב ויתערב כבר בימים הקרובים במטרה לבלום את המשך ייסוף השקל מתחת לרמת 3.5 שקלים לדולר וכן במסגרת רכישות המט"ח לניטרול השפעת הגז על שער החליפין. הפגיעה ברווחיות היצואנים עם ייסוף השקל פוגעת קשות ביצואנים, ופגעה בעלויות העסקת העובדים אף בחברות כמו טבע, הפועלת גם בישראל, אולם נאלצת לקבל פחות שקלים, דבר המייקר דרמטית את הפעילות המקומית הנמדדת במונחי דולר", הסביר עוד פריימן.

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker