תגובות לרכישה |

"הנגיד החדש יצטרך למקם המט"ח בראש העדיפויות"

כך נמסר היום ממכון היצוא ■ "היצואן הישראלי מותקף מבית ומבחוץ. יש האטה בפעילות העסקית הבינלאומית, הנמשכת מאז 2011 ומשפיעה על צמצום הביקוש לסחורות ושירותים, והמשבר באיחוד האירופי ממשיך וגורם לתחרות אגרסיבית מצד יצרנים אירופים המורידים מחירים"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

שער החליפין הראלי האפקטיבי של השקל ביחס לסל המטבעות, ירד לרמה הנמוכה ביותר מזה כשנתיים לאחר ירידה של 4% מתחילת השנה. יו"ר מכון היצוא, רמזי גבאי, אמר: "קיימת בעיה בסיסית וארוכת טווח של התחזקות השקל מול הדולר ומטבעות נוספים בעולם. תופעה זו גוררת שחיקה עקבית ומתמשכת ברווחי היצואנים הישראלים ומצמצמת את כושר התחרות שלהם מול שווקים מתחרים בחו"ל. יש לעקוב אחר תופעה זו ולייצר מדיניות עקבית ופרקטית לטיפול בה בטווח הארוך".

ערכו של שער השקל מול הדולר התחזק בחודש יולי והמשיך להתחזק בימים הראשונים של חודש אוגוסט. הוא עומד כיום על 3.55, לעומת 3.714 בתחילת השנה, לעומת יותר מ-4 שקלים לדולר בתקופה המקבילה בחודש מאי 2011.

שאולי כצנלסון, סמנכ"ל לכלכלה ושירותים מקצועיים במכון היצוא, אמר: "היצואן הישראלי מותקף מבית ומבחוץ. יש האטה בפעילות העסקית הבינלאומית, הנמשכת מאז 2011 ומשפיעה על צמצום הביקוש לסחורות ושירותים, והמשבר באיחוד האירופי ממשיך וגורם לתחרות אגרסיבית מצד יצרנים אירופים המורידים מחירים. לצד כל אלה, נאלצים היצואנים להתמודד עם המשך התחזקות המטבע המקומי מול המטבעות הזרים. התחזקות זו מושפעת במידה רבה גם על ידי פעילות ספקולטיבית של גופים פיננסיים זרים שזיהו את השוק הישראלי כשוק נוח לפעולה מצדם, לצורך עשיית רווחים פיננסיים מהירים מהתחזקות השקל".

לדבריו, הנגיד החדש יידרש לשים נושא זה בסדר עדיפות ראשון, ולפעול בנחישות כנגד מגמה זו, הן על-ידי המשך מוגבר של רכישות מט"ח, והן על ידי יישום צעדים משלימים נוספים. צעדים אלה צריכים לכלול הטלת מס על העברות הון פיננסיות קצרות טווח למשק, בדומה לצעד שנקטו שלטונות ברזיל לצורך התמודדות עם בעיית הספקולציה על הריאל הברזילאי, ביטול פטור קיים על ריבית מאג"ח לטווח בינוני וארוך למשקיעים זרים, גביית תשלומי מס של חברות ייצוא או רווחים ממכירת חברות למשקיעים מחו"ל, בדולרים במקום בשקלים, וייסוד מנגנון שיקצה חלק מרווחי המדינה משחיקת מרכיב המט"ח בחוב הלאומי, בחזרה ליצואנים. "המצב הקיים כיום הינו אבסורדי שכן היצואנים הם אלה הנושאים בנטל שחיקת החוב הלאומי של ישראל. מצב זה זועק לתיקון" אומר כצנלסון.

צילום: בלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker