הדולר בשפל של שנתיים: בנק ישראל רכש 150-100 מיליון דולר במסחר

המטבע האמריקאי איבד 0.22%, ושערו היציג נקבע על 3.553 שקלים ■ מנהל השקעות ראשי בתמיר פישמן: "בימים ההם אין מלך בישראל, איש הישר בעיניו יעשה. זוהי שעתם היפה של הספקולנטים במטבע חוץ"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר כמה שבועות של הפוגה, בנק ישראל תחת ניהולה של ד"ר קרנית פלוג,  ממלאת מקום הנגיד, שב להתערב היום במסחר במט"ח: הבנק רכש על פי הערכות 150-100 מיליון דולר, לאחר שהמטבע האמריקאי נפל לשפל של שנתיים - 3.54 שקלים.

הרכישות הקפיצו מעט את הדולר לרמה של 3.55 שקלים. השער היציג ננעל בירידה יומית של 0.22% ל-3.5530 שקלים. לאחר קביעת היציג הדולר ממשיך להיחלש, ונסחר בין הבנקים בשפל של 3.5492 שקלים - קרוב מאוד לשפל של חודש מאי. היורו ירד היום ב-0.21%, ושערו היציג נקבע על 4.7154 שקלים.

ניר אומיד, מנהל השקעות ראשי בתמיר פישמן, אמר: "בימים ההם אין מלך בישראל, איש הישר בעיניו יעשה. זוהי שעתם היפה של הספקולנטים במטבע חוץ. זה כבר פחות משנה לא ידוע מי יהיה הנגיד הבא - יותר חשוב שזה יקרה בהקדם.
3.55 שקל לדולר, וידו של השקל עוד נטויה.

"זו יכולה להיות שעתה היפה של דוקטור קרנית פלוג, אם יוחלט באופן מפתיע בישיבה שאינה מן המניין על הפחתת ריבית של 0.25%-0.5%, האפקט של הודעה כזו שאינה במועד, חזק הרבה יותר. אין שום סיבה שהפחתה כזו לא תבוצע מייד, האינפלציה בפועל במרכז היעד, ציפיות האינפלציה נמצאות מתחת למרכז היעד, ובינתיים היצואנים מקיזים דם והצמיחה הולכת ונחלשת.

"הפחתת ריבית אינה תהליך בלתי הפיך ועם שינוי התנאים הכלכליים תמיד ניתן לעלות ריבית בחזרה , גם בצורה חדה. בינתיים, אין מנהיגות ואין מי שמחזיק את המושכות"

בחברת הפורקס FXCM ישראל הדגישו הבוקר כי תקופת הביניים הממושכת ללא נגיד פוגעת במאמץ לבלימת התיסוף בשקל. "לפרשיית מינוי הנגיד לא ניכרת לפי שעה השפעה על המסחר בשוק המט"ח, ובשווקים ממתינים לשם הבא שינפיקו נתניהו ולפיד בתקווה שבפעם השלישית זה יעבוד.

"ואולם, אין ספק שפרק הזמן הארוך שבין פרישתו של פישר לבין מינויו של נגיד חדש משבש את יישום מדיניותו של בנק ישראל בסוגיות הבוערות של הפרק, בעיקר בכל הנוגע למאמץ לבלימת המשך התיסוף בשקל במטרה למנוע פגיעה קשה מדי ביצואנים. בשלהי כהונתו הכריז פישר על מדיניות אגרסיבית לבלימת התיסוף בשקל, ואולם כרגע, בהיעדר נגיד, נראה שתוכנית זו בהקפאה ועל כן אנו עדים להמשך התיסוף בשקל ללא מענה מצד בנק ישראל", הוסיפו שם.

במחלקת המחקר ציינו עוד כי הדולר-שקל קרוב כעת לשפל של מאי - 3.545 שקלים, ושבירה מתחת לרמה הזו עשויה לסלול את הדרך עד ל-3.525 שקלים. "הדולר-שקל ממשיך להחליק מטה והוא על סף שבירה מתחת לרמה המשמעותית של 3.55", נכתב. בעולם, הדולר נסחר עם פתיחת שבוע המסחר במגמה מעורבת, כאשר האנליסטים מנסים לנתח את השלכות דוח התעסוקה המאכזב שפורסם ביום שישי על מדיניותו של הבנק הפדרלי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker