מט"ח

הדולר עלה ב-0.5%; שערו היציג - 3.637 שקלים

גם היורו נסחר עלה בשיעור דומה ושערו היציג נקבע על 4.7448 שקלים ■ FXCM ישראל: המשקיעים פשוט לא מאמינים שהוא ינהל מדיניות התערבות אגרסיבית כנגד הספקולנטים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שבוע המסחר במט"ח נפתח בהתחזקות של המטבעות המרכזיים בעולם מול השקל. הדולר זינק היום ב-0.5%, ושערו היציג נקבע על 3.6370 שקלים. בשבוע שעבר איבד המטבע האמריקאי 0.3% מול המטבע המקומי. גם היורו איבד היום 0.5%, ושערו היציג נקבע על 4.7448 שקלים.

"בשבוע שעבר התקיים מסחר תנודתי במט"ח, שהושפע משורה של גורמים מקומיים ועולמיים סותרים", הסבירו הבוקר כלכלני FXCM ישראל. "למרות הירידות החדות בבורסת תל אביב והתחזקות הדולר בעולם, והבסיס הטכני החיובי שנבנה לטובת הדולר, הדולר-שקל לא הצליח לייצר מומנטום כלפי מעלה, ולמעשה השקל היה אחד המטבעות היחידים בעולם שהצליחו לשמור על כוחם מול הדולר".

ב-FXCM מציינים כי למינויו של יעקב פרנקל לנגיד בנק ישראל השפעה גדולה על זירת המט"ח המקומית, כבר עכשיו. "המשקיעים פשוט לא מאמינים שהוא ינהל מדיניות התערבות אגרסיבית כנגד הספקולנטים, כפי שעשה קודמו סטנלי פישר. כמובן שבשלב זה אלה הן ספקולציות בלבד שמתבססות על עמדות העבר של הנגיד, והוא הרי טרם התבטא בסוגיות הרלוונטיות שעל הפרק - עליית מחיר הנדל"ן, ההאטה במשק, גובה הריבית וכמובן מצב השקל. כרגע, ההערכות הללו מעכבות את המשך התקדמותו של הדולר מעלה".

ב-FXCM הסבירו כי הדולר-שקל ממשיך לנוע בגבולות מחיר ברורים למדי, בין 3.60 ל-3.65 שקלים. "אנחנו נצטרך להמתין לפריצה של אחת הרמות הללו כדי להעריך את המהלך הבא. כרגע חוזקו של הדולר בעולם והתמיכה של הספקולנטים בשקל מקזזים זה את זה. ואולם, אם נראה את הדולר ממשיך להתחזק בעולם, הדבר עשוי להכריע את התנגדות הספקולנטים בשוק המקומי ולהזניק סוף סוף את הצמד מעל 3.65 ולעבר שיא חדש", נכתב.

הריבית תעלה?

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות דש-מיטב, אלכס זבז'ינסקי, התייחס בסקירת המקרו השבועית שפורסמה אתמול למינוי של פרופ' יעקב פרנקל לנגיד הבנק החדש. זבז'ינסקי העריך כי ניתן לצפות שבמהלך כהונתו של פרנקל, הריבית במשק תהיה יותר גבוהה לעומת זו שהייתה יכולה להיות בנסיבות זהות אילו הנגיד סטנלי פישר היה ממשיך בכהונתו.

"פרופ' פרנקל משקף עמדה 'קלאסית' יותר ביחס למטרות ולכלים של המדיניות המוניטרית", מסביר זבז'ינסקי. "אנו צפויים לתקופה קצת אחרת מזו שהתרגלנו אליה בבנק ישראל. הנגיד החדש יתחשב במדיניות שלו יותר במחירי הנדל"ן ובגירעונות הממשלתיים מאשר בתמיכה ביצוא. נראה, שאם וכאשר הנסיבות הנוכחיות ישתנו, ידו על הדק העלאת הריבית עשויה להיות קלה יותר".

לדעת זבז'ינסקי, בכהונתו של פרנקל הריבית עשויה להיות יותר גבוהה, בעוד שהאינפלציה תהיה "קצת יותר מתונה". זבז'ינסקי מדגיש שהחלפת הנגיד מקשה לחזות את המשך מדיניות הריבית בטווח הקרוב. עם זאת, הוא סבור שההתפתחויות בפעילות המשק, האינפלציה הנמוכה ושער החליפין תומכים בהפחתת ריבית נוספת. הריבית במשק עומדת כעת על 1.25%, לאחר שבמהלך מאי הופחתה פעמיים ב-0.5% (בסך הכל).

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker