לאחר מינוי פרנקל ובהמתנה לריבית: הדולר עלה ב-0.2%

שערו היציג נקבע על 3.6340 שקלים ■ הוועדה המוניטרית של בנק ישראל עשויה להחליט הערב על הורדה נוספת בריבית הבסיס במשק מ-1.25% ל-1%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שבוע המסחר במט"ח נפתח בהיחלשות של השקל את מול הדולר על רקע בחירתו של פרופ' יעקב פרנקל לנגיד בנק ישראל וההחלטה על הריבית הערב. המטבע האמריקאי התחזק ב-0.165%, ושערו היציג נקבע על 3.6340 שקלים. היורו לעומתו נחלש ב-0.6% ושער היציג נקבע על 4.7623 שקלים.

המסחר בדולר-שקל התנהל על רקע ההודעה אמש על מינויו של פרופ' יעקב פרנקל לנגיד בנק ישראל הבא, במקומו של סטנלי פישר שיפרוש בסוף החודש. "השוק יגיב בחיוב למינוי פרנקל", הסבירו הבוקר בחברת הפורקס FXCM ישראל. "המפנה של הדולר בעולם צפוי לדחוף את הדולר-שקל לשיא חדש מעל 3.719 שקלים".

ב-FXCM ציינו כי ישיבת הריבית של הבנק הפדרלי בשבוע שעבר סימנה את סוף עידן ההרחבה הבלתי מוגבלת וחוללה מפנה דרמטי במגמה של הדולר בעולם. "השינוי הדרמטי הזה צפוי להיטיב עם הדולר, שהיה נתון לשחיקה מתמשכת בשל ההרחבה וכעת צפוי להתחזק בעקבות שינוי המדיניות. פריצה מעל 3.65 שקלים תהווה אישור לכך שהמגמה כעת היא עולה ושהצמד שקל-דולר בדרכו מעל לשיא של 3.719 שקלים, לרמות מחיר גבוהות בהרבה".

שלושה כלכלנים צופים הורדת ריבית

במקביל להחלטה על מינוי הנגיד, הוועדה המוניטרית של בנק ישראל עשויה להחליט הערב על הורדה נוספת בריבית הבסיס במשק מ-1.25% ל-1%. אתמול, במהלך חריג למדי, הודיעו בנפרד שלושה אנליסטים בולטים, איילת ניר, האסטרטגית והכלכלנית הראשית של פסגות; יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון; ואלכס זבז'ינסקי מבית ההשקעות מיטב דש, כי לאור הנתונים הכלכליים האחרונים בישראל ובעולם, התחזקה האפשרות להורדת ריבית נוספת על ידי בנק ישראל.

עם זאת, סקר שערך אתמול בית ההשקעות פסגות בקרב כ–350 יועצי השקעות במסגרת שיחת ועידה, העלה כי 78% מהיועצים בבנקים מעריכים שבנק ישראל ישאיר היום את הריבית ברמתה הנוכחית. היתר העריכו שהריבית תופחת בפעם השלישית ברציפות בתוך חודשיים. בסקר הריבית שביצעה אתמול סוכנות החדשות הכלכלית בלומברג, 10 מתוך 17 הכלכלנים שנשאלו העריכו כי בנק ישראל ישאיר היום את הריבית ברמתה.

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker