הדולר זינק ב-1% ל-3.63 שקלים; היורו נחלש ב-0.5% ל-4.79 שקלים

פריקו: "בנק ישראל והנגיד פישר צפויים לפעול בטווח הקצר ולתמוך בהיחלשות השקל אל מעל לרמת 3.65 שקלים"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר במט"ח נחתם במגמה מעורבת - הדולר התחזק ב-1% ונננעל תמורת 3.62 שקלים. היורו לעומתו נחלש ב-0.5% נחתם ברמה של 4.79 שקלים.

במחלקת המחקר של FXCM ישראל מציינים הבוקר כי "הדולר-שקל ממשיך לטפס בחדות מעלה, וזאת על רקע הזינוק החד בערכו של הדולר בעולם בעקבות תוצאות ישיבת הבנק הפדראלי אמש. הבוקר העפיל הדולר-שקל ל-3.62 בטרם נסוג קלות. הדולר-שקל למעשה נחלץ משבירה משמעותית מטה, וזאת לאחר שבימים האחרונים נסחר באזור הקריטי של 3.59.

"המפנה החד שאנו עדים לו ביממה האחרונה הוא כמובן תוצאה של ישיבת הבנק הפדראלי אמש, שלאחריה רמז בן ברננקי כי הבנק צפוי לצמצם את היקף ההרחבה הכמותית עוד השנה. כהרגלו, יושב הראש עדיין נקט לשון מסויגת אבל רמז כי אם הכלכלה תמשיך להשתפר הבנק יחל בצמצום ההרחבה לקראת סוף השנה או תחילת 2014.

ב-FXCM הוסיפו כי "למעשה אין בהצהרה זו כל חדש, ואף על פי כן השוק הגיב בבהלה וראינו ירידות שערים בבורסות העולם והתחזקות של הדולר מול כל המטבעות, לרבות השקל. בפועל, מדיניות הבנק הפדרלי לא צפויה להשתנות בקרוב, וגם צמצום רכישות האג"ח ייעשה בהדרגה, אבל מבחינה פסיכולוגית השוק חווה "תסמיני גמילה" מרעיון ה-QE. מנגד, לא צפוי מפנה שלילי דרמטי בשווקים, אלא רק תיקון ומסחר הפכפך. כלכלת ארצות הברית הולכת ומשתפרת ואמש העלה הבנק את תחזית הצמיחה למשק האמריקאי".

גם יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות התייחס למסחר הסוער ואמר "הודעת נגיד הבנק המרכזי האמריקאי בסיום הישיבה הדו יומית של ועדת השוק הפתוח, לפיה שער הריבית הנמוך צפוי לשרור בארה"ב למשך תקופה ממושכת וכי יחלפו עוד חודשים רבים בטרם יחל הבנק בצמצום פעילותו תוכנית ההרחבה הכמותית. ההודעה הפתיעה פעילים רבים, שכן לאחרונה נפוצו ידיעות ממקורות בכירים כי הבנק המרכזי החליט להתחיל ולצמצם את היקף פעילותו במסגרת ההרחבה הכמותית. בשווקים סבורים כי הפדרל ריזרב יחל לפעול באופן מדורג בסוף השנה הנוכחית, כאשר הפעולות המבוצעות כיום ובראשם, העמימות באשר למועד החלת מהלכי הצמצום, יש בהם משום הכנה פסיכולוגית, לצורך הגמשת והקלת אפקט השינוי במדיניות".

פריימן מסתכל על החלטות עבר של הבנק הפדרלי שהובילו לפאניקה בשווקים ומסביר: "ותיקי שוק ההון זוכרים את המשבר הקשה אליו נקלעו השווקים, כאשר הבנק המרכזי האמריקאי בחר ב-1994 להפתיע את השווקים ולהעלות את שער הריבית ב-0.25%. כעת הפדרל ריזרב השתדל בכל צעדיו, מאז פרוץ המשבר, השתדל להעמיד לרשות שוק ההון מידע רב בדבר תוכניותיו ופעילותו הצפויה, אולם שומר על עמימות באשר למועד המדויק בו ייושם המהלך".


"כפי שפירטנו רבות בשבועות האחרונים, בטווח הקצר פוטנציאל ייסוף השקל מוגבל, אולם בראייה לטווח ארוך השקל צפוי להמשיך ולהתחזק אל עבר רמות קיצון חדשות. בנק ישראל והנגיד פישר צפויים לפעול בטווח הקצר ולתמוך בהיחלשות השקל אל מעל לרמת 3.65 שקלים", הסביר מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות.

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker