מט"ח

הראל: "שער החליפין הריאלי חזר לרמת שיווי משקל"

המטבע האמריקאי הוסיף 0.4% ושערו היציג נקבע על 3.6750 שקלים ■ בכך, השלים הדולר עלייה של כ-3.5% מאז יום ב' בשבוע שעבר ■ היורו התחזק היום בשיעור שך 0.4%, ושערו היציג נקבע של 4.7255 שקלים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
ערן אזרן

"שער החליפין הריאלי חזר בימים האחרונים לרמה של שיווי משקל", כך אמר היום (ג') עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל ביטוח ופיננסים. עם זאת, קליין הדגיש כי בטווח הארוך (5-3 שנים) צפוי להמשיך הליך הייסוף של השקל, על רקע גילויי הגז הגדולים שעדיין לא פותחו והעודף הצפוי במאזן התשלומים.

לאחר שהוסיף במהלך השבוע האחרון כ-3%, הדולר המשיך גם היום להתחזק מול השקל. המטבע האמריקאי הוסיף 0.4%, ושערו היציג נקבע על 3.6750 שקלים. בכך, השלים הדולר עלייה של כ-3.5% מאז יום שני בשבוע שעבר. היורו התחזק היום ב-0.4% ושערו היציג נקבע על 4.7255 שקלים.

התחזקות הדולר בתקופה האחרונה נובעת מהצעדים שיזם בנק ישראל כנגד ייסוף השקל, ובהם ב-0.25% ל-1.5%, וכן ההכרזה על תוכנית רכישת מט"ח בהיקף של 2.1 מיליארד דולר לקיזוז השפעת הירידה ברכישת דלקים בשל הזרמת הגז מתמר.

קליין העריך כי הורדת הריבית לפני החג, תכנית רכישת המט"ח והמדדים הגבוהים הצפויים בחודשים הקרובים, מקטינים את ההסתברות להורדת ריבית נוספת בקרוב. "לדעתנו, בסביבת שער חליפין הנוכחית בנק ישראל יהיה פחות אגרסיבי", אמר קליין.

ד"ר גדעון בן נון, מנכ"ל אג'יו ניהול סיכונים והחלטות פיננסיות, הדגיש כי התיקון החיובי של הדולר בעולם והפעולות של בנק ישראל יסייעו להמשך היחלשות השקל. "השקל צפוי לעמוד בקרוב בתקופת מבחן, וגם הצרות מצפון לא יתמכו בו. בשלב זה נראה כי המגמות הללו, בצירוף התיקון החיובי של הדולר בעולם, יסייעו בתקופה הקרובה להמשך היחלשות השקל".

לדברי בן-נון, "לאחר המתנה לא קצרה, פישר החליט להגיב לתיסוף המוגזם בערכו של השקל, מה שהוביל להתחזקות של הדולר מול השקל בשיעור חד של 2.7% (משער של 3.57 לשער של 3.67 בסוף השבוע האחרון). חוץ מהורדת הריבית, בנק ישראל פתח בתוכנית לרכישת מט"ח בכדי לקזז את ההשפעה על שער החליפין הנובעת מהפקת הגז. לאור פעולות בנק ישראל אנו מותירים את תחזית רצועת המסחר לטווח הקצר-בינוני על תחום של 3.8-3.6 שקל לדולר.

"מעבר לפעולות הטכניות, יש כאן אמירה של הבנק שיעשה הכול כדי להחליש את השקל ולעודד את היצוא. בעוד שהבנק נכנס לפעולות מרחיבות, הממשלה ותקציבה החדש מתחילים בסבב של צמצום. את ההאטה בכלכלה כבר רואים על פי נתוני הצמיחה של הרבעון הראשון: צמיחה של 2.8% לעומת 3.4% ברבעון האחרון של 2012. המדד האחרון שפורסם מחדד את התמונה: מתחילת השנה המדד עלה רק ב-0.4% וקצב הגידול השנתי הוא 0.9% - נמוך מהיעד של 1%.

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker