בעקבות הודעת בנק ישראל: הדולר מזנק ב-1.2% לאחר המסחר

היורו מתחזק ב-0.6% ל-4.66 שקלים ■ בארי טאף: "מדיניות בנק ישראל ברורה, ומטרתה להגיב לכשלי שוק לצד טיפול בתנודות לא מוצדקות בשוק המט"ח, כפי שראינו לאחרונה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הדולר מזנק לאחר המסחר ב-1.2% ל-3.59 שקלים בעקבות הודעת בנק ישראל על תוכנית חדשה לרכישת מט"ח.  היורו שנחלש בתחילת היום עבר להיסחר בעלייה של 0.56% ל-4.66 שקלים.

השער היציג של הדולר התחזק ב-0.36% ל-3.571 שקלים. השער היורו היציג נחלש ב-0.017% ל-4.6359 שקלים. השער היציג נקבע לפני שהשוק הפנים את ההודעה של פישר על הורדת הריבית הצפויה ולכן לאחר קביעת השקל המקומי נחלש אל מול הדולר והיורו.

שקל/דולר

בנק ישראל החליט, באופן חריג, להוריד את ריבית הבסיס במשק ב-0.25% ל-1.5%, החל מיום שישי הקרוב (17 במאי). בהודעה שפירסם בנק ישראל נאמר כי "לאור המשך התחזקות השקל מול המטבעות הזרים, לנוכח התגברות הגורמים הפועלים להתחזקות השקל וביניהם הפחתות ריבית על ידי בנקים מרכזיים בעולם ולנוכח תחילת הפקת הגז ממאגר תמר, החליטה הוועדה המוניטארית של בנק ישראל להפחית את הריבית במשק ב-0.25% - מ-1.75% ל-1.5% - ובמקביל להפעיל תוכנית לרכישות מט"ח בכמויות שיקזזו את השפעת הפקת הגז".

שקל/יורו

על רקע מלחמת המטבעות בחודשים האחרונים בכלכלה הגלובלית, דיבר היום בארי טאף בוועידת ת"א על המדיניות המוניטרית האגרסיבית בארה"ב ואמר כי "בסופו של דבר, אנחנו צריכים משק אמריקאי עולמי בריא וצומח. לדבריו, "מלחמת המטבעות" זה ספין תקשורתי. מה שחשוב לזכור הוא שאין שום מלחמה, ושפעילות מדינה מסוימת לא נועדה לפגוע באופן מכוון במדינה אחרת.

בהקשר של מלחמה זו, ציין טאף כי "כשארה"ב מפעילה מדיניות המחלישה את הדולר ומסייעת לצמיחה, זה דבר חיובי. נכון ששער החליפין של הדולר משפיע על יכולת היצוא שלנו, אך אנחנו רוצים משק עולמי בריא, שארה"ב תהיה פעילה ולא במשבר. ואם היא רוצה להחליש את המטבע, בסה"כ זה חיובי לכל העולם כולל לישראל. למה ב-G20 לא הייתה ביקורת על יפן? כי האינטרס העולמי הוא שיפן תצמח".

בנושא ההתערבות האחרונה של בנק ישראל בשוק המט"ח, אמר טאף כי "בדומה למדינות אחרות, גם בנק ישראל מתערב באופן ישיר בשוק המט"ח, כאשר אחת המטרות המרכזיות היא תגובה לגורמים המשפיעים עליו באופן לא מבוקר. "מדיניות בנק ישראל ברורה ומטרתה להגיב למצבים של כשלי שוק, לצד טיפול בתנודות לא מוצדקות בשוק המט"ח כפי שראינו באחרונה, אמר.

טאף סיכם ואמר כי "בעולם קיימות מדינות רבות המנסות לתת מענה לבעיות קשות באמצעות נקיטת צעדים שונים, אך מלחמת מטבעות של ממש - אין. אני סבור שהמדיניות המוניטרית של בנק ישראל מתאימה הן למצב בעולם והן לצרכיה הספציפיים של מדינת ישראל".

לפי כלכלני FXCM ישראל, התחזקות הדולר בעולם עשויה לחולל מפנה בדולר-שקל. יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, הסביר: "היחלשות המטבעות המרכזיים אל מול הדולר, ובראשם הין, הפרנק השווייצי, היורו והליש"ט, באה לידי ביטוי מוגבל גם בזירה המקומית, כאשר השקל נחלש קלות מול הדולר. שבוע העבודה המקוצר לרגל חופשת חג השבועות תרם לירידה בהיקפי המסחר, לעלייה בפוטנציאל התנודתיות ולירידה ברף הרגישות. להערכתנו פוטנציאל הייסוף מוגבל בטווח הקצר. אולם, בראייה לטווח הארוך, השקל צפוי להמשיך ולהתחזק. הפוטנציאל לפיחות השקל בטווח הקצר מתגבר על רקע הציפייה כי הממשלה צפויה לנקוט בשורת צעדים. ביניהם: צמצום פער הריביות שבין השקל למט"ח ומיסוי משמעותי יותר להשקעת זרים (במיוחד באג"ח לטווח קצר). זהו דבר התומך במדיניות היצואנים, לפיה הם מעדיפים כרגע להמתין בטרם מהלכים בזירת המט"ח".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ