הדולר נחלש ב-0.35% ושערו היציג נקבע על 3.57 שקלים

היורו נחלש ב-0.5% ל-4.7 שקלים; FXCM: "מכירת ישקר תתרום להתחזקות השקל בטווח הבינוני; בנק ישראל יתקשה לבלום הסחף"

דרור רייך
דרור רייך

המסחר במט"ח נננעל בהיחלשות 2 המטבעות המרכזיים אל מול השקל - המטבע האמריקאי ממשיך להיחלש ומשיל עוד 0.35% מערכו ונחתם ברמה של 3.57 שקלים לדולר. המטבע של האיחוד האירופי נחלש ב-0.5% לרף של 4.7 שקלים ליורו.

במחלקת המחקר של FXCM ישראל הסבירו כי "אם חסרו גורמים שתמכו בהתחזקות השקל מול הדולר בחודשים האחרונים, הרי שאתמול הצטרפה גם עסקת מכירת ישקר לוורן באפט שהוסיפה רוח גבית לשקל. העסקה מגלמת כמה גורמים שצפויים לתת דחיפה נוספת לשקל בתקופה הקרובה. ראשית, תקבולי המסים שיגיעו למדינה והמרת סכום הרכישה מדולרים לשקלים על ידי משפחת ורטהיימר יגדילו את היצע הדולרים בשוק המט"ח המקומי ויחזקו את השקל".

עוד הוסיפו כי "מדובר בהישג עסקי שמקרין על הסנטימנט בעולם כלפי המשק הישראלי ועשוי למשוך משקיעים זרים נוספים. העסקה תיצור ציפיות נוספות להתחזקות השקל מול הדולר שמצטרפות לאשרור דירוג האשראי של ישראל, התחזקות שוק הגז הטבעי הישראלי, השאיפה של הממשלה החדשה לשמור על גרעון תקציבי יציב, פער הריבית, והיחלשות הדולר בעולם על רקע ההרחבה הכמותית שכבר תומכים בהתחזקות השקל בשבועות האחרונים.

"כל הגורמים הללו הוציאו את העוקץ מההתערבויות המצומצמות של בנק ישראל עד כה, ואמנם  הדולר-שקל נחלש כבר 9 ימים ברציפות, כאשר רמת התמיכה הבאה היא 3.56 שקלים ולאחר מכן 3.55 שקלים. לאמיתו של דבר, קשה לראות כיצד בנק ישראל יוכל במשוואה הנוכחית לחולל שינוי כלשהו בשוק המט"ח. כאשר כל הגורמים, המקומיים והעולמיים, תומכים בהתחזקות השקל, ייתכן כי בנק ישראל יעדיף לעמוד מנגד לעת עתה, או לצמצם למינימום סמלי את היקף ההתערבות, ולחכות לשעת כושר טובה יותר, או יארוב להזדמנות בשער נמוך יותר, בסביבות 3.50. ברמות המחיר הנוכחיות, השוק לא יסכים לשנות כיוון".

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ