קפריסין הפילה היורו לשפל של שנתיים: צנח ב-1.6% ל-4.66 ש'

הדולר נחלש ב-0.8% ל-3.63 שקלים ■ UTRADE: "היחלשות היורו מתונה בהרבה מפוטנציאל ההיחלשות במידה שלא היה מושג הסכם בקפריסין"

אורן פרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורן פרוינד

הסכם החילוץ שנחתם שלשום (ב') עם קפריסין המשיך את היורו גם היום. המטבע האירופי צנח ב-1.6% לרמה של 4.66 שקלים - שפל של שנתיים. ההיחלשות במט"ח מגיעה גם לדולר, שאיבד 0.8% נוספים מערכו לרמה של 3.63 שקלים. בעולם נחלש היורו מול הדולר ב-0.5% ונסחר סביב 1.27 דולרים ליורו.

לאחר מגעים קדחתניים, הצליחו שלשום מנהיגי קפריסין ומנהיגי האיחוד האירופי להגיע להסכם חילוץ לכלכלת האי הים התיכוני, שימנע חדלות פירעון ופרישה שלו מגוש היורו. העסקה אושרה על ידי שר האוצר של גוש היורו, ובמסגרתה ייסגר הבנק השני בקפריסין והמגזר הבנקאי העצום שלה יכווץ משמעותית.

ההסכם אינו כולל מיסוי על פיקדונות מבוטחים של חוסכים קטנים, אולם עדיין יכלול פגיעה בפיקדונות של יותר מ-100 אלף יורו, בהיקף שעדיין לא נקבע. לפי ההסכם, בנק לאיקי ייסגר ובעלי האג"ח המבוכרות שלו יספגו הפסדים.

על רקע זאת, בורסות אירופה ננעלו אתמול בירידות חדות. עיקר החשש הוא כי פרטי הסכם החילוץ עם קפריסין הם דרקוניים מדי, וישמשו כמתווה עתידי להסדרים של מדינות בחובות.

"היחלשות היורו לאחר ההסדר בקפריסין היא צפויה ומתונה בהרבה מפוטנציאל ההיחלשות שהיה לו במידה ולא היה מושג הסכם בקפריסין" אמר הבוקר רואי קוזין, אנליסט ראשי ב-Utrade . "בטווח הבינוני אנו צופים תיקון כלפי מעלה של האירו מול המטבעות המובילים כולל השקל. בזירה המקומית בטווח הקצר, אנו עשויים לראות את הדולר נחלש אל מול השקל אל עבר רמת 3.5 השקלים".

קוזים הוסיף כי "משקיעים זרים רואים בהשקעה שקלית סוג של חוף מבטחים בתקופה הנוכחית שבה יש תנודות חדות בערכי המטבעות המובילים. בנוסף לכך, בישראל המשקיעים מקבלים ריבית גבוהה יחסית לעומת אירופה וארה"ב שם הריבית נמוכה יותר ולכן זרימת ההון לישראל היא טבעית.

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker