היורו בשפל של יותר משנתיים: צונח ב-1.66% ל-4.66 שקלים

הדולר נופל ב-1% ל-3.66 שקלים; "המסחר היום בשוק המט"ח דליל, ולכן השערים מגיבים במהירות ובעוצמה רבה לעודפי היצע, כך נוצרת תגובת דומינו", הסביר יוסי פריימן מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר הסכם החילוץ שגובש בקפריסין, היורו נופל הבוקר ב-1.6% במסחר הרציף ונסחר בין הבנקים לפי שער של 4.6653 שקלים. זהו שפל של יותר משנתיים - השער הנמוך מאז ינואר 2011. אתמול והיום, חג הפסח, בנק ישראל אינו מפרסם שער יציג, אולם ממשיך להתקיים מסחר רציף במט"ח, בדרך כלל בהיקפים נמוכים - מה שעשוי לגרום לתנודות חדות. מול הדולר נסחר היורו ביציבות לפי שער של 1.28 דולרים ליורו אחד, לאחר שאתמול נפל ב-1%.

לאחר מגעים קדחתניים הצליחו אתמול מנהיגי קפריסין ומנהיגי האיחוד האירופי להגיע להסכם חילוץ לכלכלת האי הים התיכוני, שימנע חדלות פירעון ופרישה שלו מגוש היורו. העסקה אושרה על ידי שר האוצר של גוש היורו, ובמסגרתה ייסגר הבנק השני בקפריסין והמגזר הבנקאי העצום שלה יכווץ משמעותית.

ההסכם אינו כולל מיסוי על פיקדונות מבוטחים של חוסכים קטנים, אולם עדיין יכלול פגיעה בפיקדונות של יותר מ-100 אלף יורו, בהיקף שעדיין לא נקבע. לפי ההסכם, בנק לאיקי ייסגר ובעלי האג"ח המבוכרות שלו יספגו הפסדים. על רקע זאת, בורסות אירופה ננעלו אתמול בירידות חדות. עיקר החשש הוא כי פרטי הסכם החילוץ עם קפריסין הם דרקוניים מדי, וישמשו כמתווה עתידי להסדרים של מדינות בחובות.

גם הדולר נופל ב-1%

במקביל, גם הדולר נחלש מול השקל. המטבע האמריקאי מאבד 1% ונסחר בין הבנקים לפי שער של 3.6281 שקלים. מדובר בשפל של שנה וארבעה חודשים. יוסי פריימן מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, ציין כי "ההסדר המסתמן בקפריסין, שתמך בהיחלשות הדולר אתמול מול היורו, סייע גם בהיחלשות הדולר מול השקל במהלך המסחר".

לדברי פריימן, "פריצת רמת 3.65 שקלים לדולר גררה מימושי אופציות. "מהלך של מימוש אופציות והגעה לנקודה שבה סוחרים בחרו לעצור הפסדים, יצרה מצב שבו היצעים גדולים של מט"ח התקבלו בשוק בזמן שיש מעט מאוד פעילים בגלל החג. המסחר היום בשוק המט"ח דליל, ולכן השערים מגיבים במהירות ובעוצמה רבה לעודפי היצע - כך נוצרת תגובת דומינו".

עוד הוסיף פריימן: "על אף שלהערכתנו פוטנציאל הייסוף טרם מוצה והשקל עשוי להתחזק אף לרמות שפל חדשות, הרי שעל רקע ההאטה בפעילות הכלכלית באירופה וחולשת היצוא הישראלי, צפוי בנק ישראל לנקוט עמדה כבר בעתיד הקרוב, במטרה למתן תנודות שערים חדות במסגרת הטווח הקצר".

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker