נתוני הצמיחה באירופה הפילו את היורו ב-1.3% ל-4.9 שקלים

הדולר איבד היום כ-0.2% לרמה של 3.68 שקלים ■ FXCM ישראל: "ירידה מתחת ל-3.66 שקלים תעמיד את פישר למבחן"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

פרסום נתוני הצמיחה המאכזבים באירופה בשעות הצהרים הפילו את היורו במסחר מול המטבעות המרכזיים בעולם, ובכללם גם מול השקל. המטבע האירופי איבד היום 1.3% וננעל בשער יציג של 4.9076 שקלים. גם מול הדולר נפל היורו ב-1% ונסחר בין הבנקים ברמה של 1.333 דולרים ליורו אחד.

הבוקר פורסם כי צרפת וגרמניה, שתי הכלכלות הגדולות ביבשת, רשמו האטה חדה מהצפוי ברבעון האחרון של 2012, אך בעוד שצרפת צפויה לפי הערכות להיכנס ברבעון הנוכחי למיתון, ההערכות הן כי כלכלת גרמניה תתאושש בהובלת מגזר הייצור. גם הכלכלה האיטלקית רשמה צמיחה שלילית ברבעון הרביעי, ומצויה במיתון כבר יותר משנה.

כלכלת צרפת הצטמצמה ב-0.3% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון השלישי, יותר מהתחזיות, על רקע קיצוצי משרות חריפים. בכלכלת גרמניה נרשמה צמיחה שלילית של 0.6% ברבעון הרביעי לעומת הרבעון השלישי, ירידה חדה מהתחזיות לירידה של 0.5% בתמ"ג. כלכלת איטליה הצטמצמה ב-0.9% ברבעון הרביעי, ירידה חדה מהתחזיות.

הדולר ממשיך להיחלש

במקביל, גם הדולר המשיך להיחלש. המטבע האמריקאי איבד 0.2% וננעל בשער יציג של 3.68 שקלים. אתמול הזהיר בנק ישראל כי הגירעון בתקציב המדינה עשוי להגיע ל-4.9% תוצר אם לא יינקטו הצעדים הדרושים. בבנק ישראל אומרים כי בתקציב המדינה החדש ל-2013 יידרש קיצוץ גדול בהיקף ההוצאות של הממשלה ובמקביל ביטול פטורים או העלאת מסים בצד ההכנסות של הממשלה ב-6 מיליארד שקל כדי שהממשלה תעמוד ביעד הגרעון שלה ל-2013, שהוא 3.0% תוצר.

הגירעון העמוק, לצד האטה בצמיחה, עשויים להחליש את השקל בטווח הארוך. לפי בנק ישראל, הגירעון בתקציב המדינה ל-2012 היה 4.2% תוצר בהשוואה ליעד של 2.0 תוצר בעת אישור התקציב בסוף 2010 וגבוה ב-1% מהגירעון ב-2011. הסטייה מיעד הגירעון נובעת מתקבולי מסים נמוכים ב-14 מיליארד שקל ביחס לתחזית המקורית בשל התפתחויות מקרו-כלכליות שונות.

במקביל, מנתונים שפירסמה אתמול הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עולה כי החשש כי נמשכת ההאטה בכלכלה המקומית. בחודשים נובמבר 2012- ינואר 2013 נרשמה ירידה דרמטית של 16.6% ביצוא מישראל בהמשך לירידה של 8.7% ב-3 החודשים הקודמים. במקביל נרשמה בנובמבר-ינואר ירידה דרמטית בנתוני היבוא, 14.5%, בהמשך לירידה של 10.1% בשלושת החודשים הקודמים.

ולמרות הדברים, במחלקת המחקר של חברת הפורקס FXCMישראל, ציינו הבוקר שלמרות הגירעון השוק ממשיך להביע אמון בשקל. "בדולר-שקל נשמר הסטטוס-קוו במסחר, נטול מומנטום לכאן או לכאן. הצמד נסחר בתוך טווח מאוד ברור בין 3.66 ל-3.71 שקלים. רק פריצה כלפי מעלה או כלפי מטה תעזור להעריך את המהלך הבא של הצמד.

עם זאת, ב-FXCM ישראל מסייגים את הערכתם ומציינים שהיא עלולה להשתנות במידה ונגיד בנק ישראל, סטנלי פישר יתערב בשוק המט"ח וירכוש דולרים, במטרה לסייע ליצואנים הישראלים."פישר אמנם לא נקט ברמת מחיר ברורה שתהווה עבורו רצפה בלתי נסבלת, אבל ירידה מתחת ל-3.66, לשפל של 14 חודשים, יעמיד את האיום של פישר למבחן, ומנגד את הנחישות של השוק לתמוך בשקל", אמרו.

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker