הדולר בשפל של 15 חודשים; "צפוי ייסוף בשקל בשל הגז מתמר"

המטבע האמריקאי איבד 0.25% וננעל בשער יציג של 3.6870 שקלים ■ "השקל צפוי להפגין עוצמה ולהתחזק לעבר רמת 3.6 שקלים לדולר", הסביר יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות

ערן אזרן

הדולר המשיך היום להיחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם, ובכלל זאת גם מול השקל. המטבע האמריקאי איבד 0.25%, ונקבע על שער יציג של 3.6870 שקלים - שפל של כ-15 חודשים. גם מול היורו נחלש הדולר ב-0.35% ונסחר לפי שער של 1.3519 דולרים ליורו אחד. מול השקל נסחר היורו ביציבות, ונקבע על שער יציג של 5.0029 שקלים.

"פוטנציאל הירידות של הדולר טרם מוצה", ציין יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות. "השקל צפוי להפגין עוצמה ולהתחזק לעבר רמת 3.6 שקלים לדולר, מה שצפוי להביא את בנק ישראל לשוב ולהתערב בפעילות בשוק המט"ח. ייסוף משמעותי בשער השקל אל מול הדולר צפוי לתמוך בפעילות משולבת של האוצר ובנק ישראל לתמיכה בביקושים למט"ח ובשערי החליפין".

"שחיקה משמעותית בשל הגז"

פריימן הדגיש כי עם תחילת הזרמת הגז מתמר בחודש אפריל, הביקוש למט"ח צפוי לרדת עוד יותר, כך שהשקל ימשיך להתחזק. "עלות רכישת גז זולה יותר מרכישת דלקים, לכן אנו צופים ירידה משמעותית בביקוש למט"ח. עודפי ההיצע שיתקבלו יגרמו לייסוף משמעותי בשער השקל, מה שיחייב מעורבות משמעותית בשוק המט"ח מצידו של בנק ישראל והאוצר", אמר .

לדברי פריימן, מפעלי ההיי-טק, ובראשם אלו המעסיקים עובדים רבים במשק הישראלי, ידרשו לפעול בראייה ארוכת טווח, זאת כדי לא להיקלע למצב שבו הם נדרשים לתשלומי שכר בזמן שתקבולי הייצוא נשחקים משמעותית כתוצאה מהירידה בערך הדולר. "בשורה התחתונה, כניסת הגז לשימוש נרחב במשק הישראלי צפויה להשפיע משמעותית על שוק המט"ח", אמר.

בתוך כך, במהלך ינואר נרשמה קפיצה בלתי אופיינית ביתרות המט"ח של ישראל, המנוהלות על ידי בנק ישראל, מ-75.906 מיליארד דולר בסוף דצמבר ל-78.875 מיליארד דולר בסוף ינואר - הרמה הגבוהה ביותר אי פעם.

הסיבה המרכזית לגידול בסך היתרות נובעת מהעברות הממשלה מחו"ל בסך של 1.855 מיליארד דולר, בעקבות הנפקת אג"ח של מדינת ישראל בשוק הגלובלי על ידי האוצר, בחודש הקודם. סיבות נוספות לגידול ביתרות בינואר, שערוך יתרות מטבע חוץ בסך 0.636 מיליארד דולר, והעברות הסקטור הפרטי לבנק ישראל בסך כ-20 מיליון דולר.

"לקיים דיון חירום"

מנכ"ל התאחדות התעשיינים, אמיר חייק, קורא לנגיד בנק ישראל לקיים דיון חירום ולהתערב באופן מיידי כדי לייצב את שער הדולר. "אנחנו לא רוצים לחזור על הטעויות שנעשו בשנים הקודמות ולאבד מיליארדי דולרים של יצוא, כתוצאה מפיחות חד בשער הדולר. החלשות הדולר פוגעת ישירות ביצוא ובכושר התחרות של התעשייה הישראלית. על הנגיד להתערב במטרה לחזק את שער הדולר אל מול השקל.

"במקביל, מבלי להמתין לתקציב 2013, על הממשלה לכנס דיון חירום. במסגרת הדיון ייבחנו כלים ממשלתיים אפשריים לחיזוק כושר התחרות, כגון הגדלת היקף ביטוחי האשראי, הגדלת תקציב הקרן לעידוד ותגבור תקציב המחקר והפיתוח. כמו כן יש לבחון הקפאה של העלאות הארנונה, המים, החשמל ומס המעסיקים".

שקל/דולר
דולר/יורו
שקל/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker