המטבע האמריקאי נפל בכ-1.25% ל-3.68 שקלים

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות: היצעי מט"ח כבדים של תחילת החודש הקלנדרי תרמו לייסוף החריג של השקל ■ היורו נסוג משיא של שנה: יורד ב-0.5% לשער של 5.0271 שקלים

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

היצואנים מיהרו להמיר דולרים והפילו את המטבע האמריקאי: הדולר איבד היום במהלך המסחר כ-1.25%, וננעל בשער יציג של 3.6820 שקלים בלבד - שפל של 14 חודשים. מדובר בתנודה חריפה ויוצאת דופן במונחים של מסחר במט"ח. המטבע האמריקאי נחלש גם אל מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם, וזאת על רקע התגברות התיאבון לסיכון. בסיכום שבועי איבד הדולר כ-0.9% מערכו.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, הסביר שהיצעי מט"ח כבדים של תחילת החודש הקלנדרי תרמו להתחזקות השקל. "היצעים, שנובעים למשל מתשלומי שכר, הניעו יצואנים רבים להקדים ולפעול להמרת דולרים לשקלים, דבר אשר יצר עודפי היצע גדולים והביא לייסוף החריג בשער השקל", אמר.

לדברי פריימן, ההיחלשות היום של הדולר תואמת למגמות העולמיות שנרשמו השבוע בעולם, וטרם באו לידי ביטוי בישראל. "ההיחלשות שרשם השבוע הדולר אל מול היורו, הליש"ט והפרנק השוויצרי לא באה לידי ביטוי בזירה המקומית, וזאת בשל האירועים המקומיים, ובניהם הודעת הפרישה של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, ההתחממות בגבול הצפוני וביקושים מחברות האנרגיה".

ככל שהירידות בדולר מתחזקות, כך גוברים הסיכויים שבנק ישראל ישוב להתערב במסחר בשוק המט"ח. הבנק כבר רמז בהחלטות הריבית הקודמות שהוא עשוי לשוב ולרכוש דולרים במטרה לתמוך בערך הדולר, במטרה לסייע ליצואנים המקומיים לשמור על רווחיותם. גם ההיחלשות בפעילות המשק, כפי שהצביעו האינדיקאטורים הכלכליים באחרונה, עשויה לתמוך בהחלטה.

היורו נסוג משיא של שנה

לאחר שרשם עליות חדות במהלך הימים האחרונים, היורו נסוג היום משיא של שנה. המטבע האירופי ירד ב-0.5%, וננעל בשער יציג של 5.0271 שקלים. אתמול ננעל המטבע האירופי בשער של 5.05 שקלים. אולם, בסיכום שבועי התחזק היורו ב-0.7%. בבנק אגוד הסבירו כי התחזקות היורו במסחר חלה על רקע התאוששות בכלכלה האירופית, שהחלה במחצית השנייה של 2012 (למעט שיעור האבטלה) ונמשכת לעת עתה גם בשנת 2013.

בבנק לאומי העריכו הבוקר כי השקל ימשיך להתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם בטווח הקרוב. "להערכתנו", ציינו בבנק, "הלך הרוח החיובי בעולם צפוי לתמוך בשקל בטווח הקרוב. גם בהמשך, צפוי שערו של השקל להיתמך בתנועות הון נכנסות ובהשפעת תחילת הפקת הגז בישראל. עם זאת, עלייה אפשרית בסיכון הגיאופוליטי עשויה להביא להיחלשות זמנית במטבע המקומי".

בתחילת השבוע הודיע נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, על כוונתו לפרוש בסוף יוני - כשנתיים לפני המועד המתוכנן. הודעת הנגיד עשויה הייתה להחליש את השקל מחשש לפגיעה במדיניות הפיסקאלית של ישראל. ואולם, השקל מפגין איתנות יחסית, שנובעת במידה רבה מהמגמה העולמית להיחלשות הדולר ומעבר להשקעה בנכסים מסוכנים יותר. בבנק אגוד ציינו שהודעת הנגיד לא השפיעה בינתיים על המסחר במט"ח, אך עם זאת "ניכר שהמשקעים בעמדת המתנה לזהות הממשלה שתוקם ותוכניותיה הכלכליות".

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker