הדולר המשיך להיחלש: איבד 0.1% ל-3.71 שקלים

ביום ב' צפוי לפרסם בנק ישראל את החלטת הריבית לפברואר ■ היורו איבד 0.15% וננעל בשער יציג של 4.9571 שקלים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בהמתנה לפרסום החלטת הריבית לחודש פברואר ביום ב' הקרוב, ועל רקע תוצאות הבחירות, המשיך הדולר להיחלש גם היום. המטבע האמריקאי איבד כ-0.1%, וננעל לפי שער יציג של 3.719 שקלים. אתמול, לאחר פרסום תוצאות הבחירות, נפל המטבע האמריקאי ב-0.5%. גם היורו איבד 0.15% וננעל בשער יציג של 4.9571 שקלים.

ההתחזקות של השקל מול הדולר נובעת בין היתר מתוצאות הבחירות. המשקיעים מעריכים כי הקואליציה המסתמנת - בראשות המפלגות הליכוד ביתנו ויש עתיד - לא תתקשה להעביר קיצוצים של כ-15 מיליארד שקל בתקציב המדינה ולשמור על משמעת תקציבית.כתוצאה מכך השקל מתחזק במסחר.

מחלקת המחקר של אלפא פלטינום קרנות נאמנות העריכה הבוקר שגם בשבוע הבא השקל ימשיך להתחזק, בציפייה "לשיפור ניכר" במדיניות הכלכלית ובאמינות הפיסקלית. "שילוב של הליכוד, הבית היהודי, קדימה ויש עתיד יכתיבו מדיניות פיסקלית מרסנת ואחראית", נמסר הבוקר. "קואליציה זו תוכל לקדם רפורמות בתחום שוויון בנטל, הגברת התחרויות במשק בענפים שונים ואולי רפורמה בחינוך (כולל חינוך הליבה לחרדים).

"כוונת ממשלת נתניהו תהיה לבצע קיצוץ של כ-12 מיליארד שקל בהוצאות הממשלה, כולל קיפאון בשכר הציבורי (או אולי הורדתו), קיצוץ בתשתיות, בביטחון וקיצוץ עמוק בקצבאות הילדים. גם אם בסוף ש"ס תצטרף לקואליציה, כוחה ייחלש בהרבה והיא לא תוכל למנוע קיצוצים בקצבאות הילדים ובתמיכות השונות לישיבות".

ממתינים לריבית

המסחר בדולר-שקל מתנהל גם בהמתנה לפרסום החלטת הריבית של בנק ישראל בשבוע הבא. רון אייכל, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב, צופה שהבנק יותיר את הריבית ברמה של 1.75%. בסקירה שפירסם בתחילת השבוע העריך אייכל שהוועדה המוניטרית בבנק מתלבטת בין הפחתת הריבית לבין הותרתה ללא שינוי, אך לדעתו היא צפויה לבחור באופציה השנייה. עם זאת, אייכל סבור כי קיימת אפשרות להפחתה נוספת באפריל 2013.

בין הגורמים שתומכים בהותרת הריבית מציין אייכל את רמת הריבית הנמוכה כיום, האינדיקטורים הכלכליים העולמיים המעודדים, עליות המחירים הנמשכות בשוק הדיור למגורים וחוסר הוודאות הפיסקלית. מנגד, כגורמים שיכולים להשפיע על החלטה להפחתת ריבית מזכיר אייכל את החששות מפני האטת קצב הצמיחה של המשק המקומי והתמתנות הלחצים האינפלציוניים.

ביחס לדיור, מדגיש אייכל שהמחירים ממשיכים במגמת ההתייקרות. על פי נתוני הלמ"ס, באוקטובר-נובמבר נרשמה עלייה של 1.1% במחירי הנדל"ן לעומת החודשיים הקודמים. אייכל מציין שמדובר בהתייקרות החדה מאז מארס-אפריל 2011. בנוסף, הוא מדגיש שהיקף המשכנתאות שניטלו בדצמבר מעיד אף הוא על פעילות מוגברת בשוק. היקף ההלוואות עמד על 4.7 מיליארד שקל, בהשוואה ל-4.1 מיליארד שקל בנובמבר, גידול של 13.7%.

מלבד השיקולים בנוגע לשוק הנדל"ן, אייכל מזכיר כי הנתונים האחרונים המתקבלים מהעולם, ובפרט מארה"ב ומסין, מעודדים, למעט גוש היורו. "שיעור האבטלה בארה"ב שומר על יציבות, 7.8%. שוק הדיור בארה"ב מתאושש, וככל הנראה ימשיך במגמה זו גם ב-2013. מפרסום ספר הבז' עולה כי כל 12 המחוזות דיווחו על עלייה בפעילות הכלכלית, בתקופה מאז פרסום הדו"ח הקודם. סין דיווחה על צמיחה של 7.9% בתוצר המקומי גולמי ברבעון הרביעי ב-2012, לעומת שנה שעברה".

מנגד, מדגיש אייכל שישנם גורמים הפועלים להפחתת הריבית. בין אלה הוא מזכיר את נתוני המשק האחרונים, שמעידים לדבריו על התמתנות בפעילות המשק. "ב-2012 התרחב המדד המשולב ב-2.5% לעומת 4.4% אשתקד. במהלך השנה הואט קצב הגידול החודשי הממוצע של המדד מ-0.25% ברבעון הראשון ל-0.1% ברבעון האחרון. התמתנות זו משקפת את חולשת היצוא, שהתכווץ ב-2012, ב-3.1% לעומת 2011".

דולר/יורו
שקל/יורו
שקל/דולר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker