הדולר נפל ב-0.7%; שערו היציג - 3.76 שקלים

היורו נסחר היום בעליות של 0.06% ושערו היציג נקבע על 4.9412 שקלים, על רקע כוונתה של יפן לרכוש אג"ח ממשלתיות אירופיות

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

לאחר מהלך התיקונים בימים האחרונים שבו הגיע הדולר לרמה של כ-3.8 שקלים, שב היום המטבע האמריקאי להיחלש. במהלך היום איבד הדולר 0.7%, ושערו היציג נקבע על 3.7640 שקלים. במהלך שבוע שעבר כבר הגיע הדולר לרמה של 3.71 שקלים, ואולם הצהרתו של הבנק הפדרלי כי יפסיק בתוכנית רכישת האג"ח הממשלתיות – חיזקו את המטבע האמריקאי בעולם, ובכלל זאת גם מול השקל.

צילום: בלומברג

מנגד, היורו נסחר היום בעליות של 0.06% ושערו היציג נקבע על 4.9412 שקלים. היורו מתחזק הבוקר גם מול שאר המטבעות בעולם, בעקבות הצהרתה של יפן כי בכוונתה לרכוש אג"ח שיונפקו על ידי מנגנון היציבות האירופי (ESM), ואג"ח ממשלתיות נוספות בגוש היורו. העסקות ימומנו באמצעות יתרות המט"ח של יפן, שמגיעות ליותר מטריליון דולר ושניות בגודלן רק לאלו של סין.

שר האוצר החדש של יפן, טארו אסו הסביר כי הרכישות נועדו לסייע בהחלשת הין, תוך שהן תומכות בהתאוששות אירופית. "היציבות הפיננסית של אירופה תסייע ליציבות שערי המט"ח, כולל יציבות הין", אמר אסו. "מנקודת מבט זו, בכוונת יפן לרכוש אג"ח של ה-ESM", הוסיף. המהלך עשוי לסייע לממשלה החדשה, בראשות שינזו אבה, להחליש את הין ולחזק את היצואניות היפניות.

ה-ESM יקיים מאוחר יותר היום את מכרז האג"ח הראשון שלו, ויציע אג"ח ל-3 חודשים בשווי כ-2 מיליארד יורו. מנגון היציבות מחליף את קרן היציבות הפיננסית האירופית (EFSF), שהוקמה כמענה ראשוני וזמני למשבר החובות האירופי. המנגנון אמור לספק פתרון קבוע לבעיות קיימות ועתידיות בגוש היורו, ולהעניק הלוואות למדינות מתקשות. בין היתר אמור המנגנון לרכוש אג"ח של ממשלות מתקשות, וכך לסייע בהורדת עלויות המימון שלהן. לשם כך, עליו להנפיק אג"ח משלו למימון פעילותו.

שקל/דולר
דולר/יורו
שקל/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker