לפני חזרת הזרים: ספטמבר יירשם כחודש של שפל בשוק המט"ח

מעט ימי מסחר וירידה נוספת במחזורים היומיים התבטאו בנפח מסחר חודשי של 76 מיליארד דולר בלבד

רם עוזרי

ספטמבר היה חודש של חגים בישראל. לכן, בשוק המט"ח היו רק 16 ימי מסחר במהלך החודש כולו, לעומת 23 ימי מסחר באוגוסט. עובדה זו לבדה הספיקה כדי להוריד את נפח המסחר בשוק המט"ח, ואולם גם בנפח המסחר הממוצע היומי נרשמה ירידה בכל סוגי המכשירים, בהמשך למגמה של החודשים האחרונים. ההתעוררות שנרשמה בפעילות הזרים בבורסה של תל אביב בימים האחרונים תהפוך כנראה את חודש ספטמבר לחודש השפל מבחינה זו.

נפח המסחר הכולל במט"ח הסתכם בחודש ספטמבר בכ-76 מיליארד דולר, בהשוואה לכ-111 מיליארד בחודש אוגוסט. נפח המסחר היומי הממוצע ירד בכ-2% ל-4.7 מיליארדי דולר. ירידה חדה במיוחד של 18% נרשמה בהיקף עסקות באופציות למט"ח "מעבר לדלפק" (שלא דרך הבורסה לני"ע) ואלה הסתכמו בספטמבר ב-425 מיליון שקל ביום בממוצע. חלקם היחסי של תושבי החוץ במסחר הכולל עמד בחודש ספטמבר על 45%, בהשוואה לכ-50% באוגוסט וכ-46% ביולי.

השקל התחזק במהלך ספטמבר ב-1% ביחס למטבעות שותפות הסחר העיקריות של ישראל. מול הדולר התחזק השקל בכמעט 3%, מה ששיקף את היחלשותו בעולם, ומול היורו דווקא נחלש ב-0.5%. כל זאת על רקע תכנית ההקלה הכמותית השלישית (QE3) עליה הכריז הבנק הפדרלי בארה"ב ועל רקע תכנית לרכישת אג"ח מדינה של הבנק המרכזי באירופה.

סטיית התקן של השינוי בשער החליפין - המייצגת את התנודתיות בפועל בשער החליפין - עלתה בחודש ספטמבר ועמדה על 7.9%, בהשוואה ל-7.1% בחודש אוגוסט. רמתה הממוצעת של סטיית התקן הגלומה במסחר באופציות על שקל / דולר "מעבר לדלפק" - המייצגת את התנודתיות הצפויה בשער החליפין, ירדה בחודש ספטמבר לרמה של כ-9%, בהשוואה לכ-9.4% בחודש אוגוסט. זאת במקביל לירידה בסטיות התקן הגלומות באופציות על מט"ח בשווקים מתעוררים ומפותחים.

דולר/יורו
שקל/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker