הבהלה לזהב חוזרת: המתכת שממשיכה למשוך משקיעים

היחלשות הצמיחה הכלכלית בעולם, התחזית להמשך הרחבה מוניטרית, הריביות הנמוכות והמשך המשבר בגוש היורו יתמכו במחיר של המתכת היקרה - למרות האפשרות להתחזקות הדולר אל מול היורו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

ההשקעה בזהב מלווה באידיאולוגיה שלמה. יש הטוענים ששוחרי ההשקעה בזהב נהפכו לסוג של כת. חבריה מכונים Gold Bugs, והקיצונים שבהם נוטים להשמיע תחזיות קודרות שלפיהן המערכת הפיננסית תקרוס ועמה כלכלת הכסף והאמון ברשויות.

האדוקים מתגאים בנטייתם לצבור זהב פיסי בכספת, אך יש גם מתונים יותר, המשקיעים בתעודות סל על זהב או במניות של יצרניות הזהב. כך או כך, משקיעי הזהב צפויים להביא הביתה רווח שנתי נאה זו השנה ה-11 ברציפות.

הזהב זוכה לפופולריות כשעולה החשש לגבי שאר הנכסים. ב-1999-1980 המצב הפוליטי בעולם היה די יציב, והמגמה בשוק המניות היתה חיובית - אג"ח ממשלתיות של ארה"ב הניבו 5%-10%. למשקיעים לא היתה סיבה להפנות את כספם לזהב. המגמה השתנתה בראשית העשור הקודם, כשמשבר הדוט.קום, פיגועי 11 בספטמבר ומדיניות הריבית הנמוכה הובילו לראלי במחירי הזהב, שקיבל חיזוק במשבר הפיננסי הגלובלי האחרון ובמשבר החובות באירופה.

חוסר יציבות טוב לזהב

מטיל זהב בטייוואןצילום: אי-אף-פי

בעשור האחרון עלה מחיר הזהב ביותר מ-500%, וגם לאחר ירידה מהשיא של 1,915 דולר לאונקיה באוגוסט 2011, מחירו הנומינלי גבוה. עם זאת, בניכוי אינפלציה, מחיר הזהב רחוק מהשיא ב-1980 - כמעט 2,500 דולר לאונקיה בדולרים של היום.

סביר להניח שאם המשבר באירופה לא ייפתר בקרוב, נראה נפילות חוזרות בסנטימנט של המשקיעים, החוששים מהשלכותיו של המשבר על הכלכלה הגלובלית והמערכת הפיננסית. כלומר הסנטימנט השלילי צפוי לתמוך במחירי הזהב.

גורם חשוב נוסף הוא הריבית. על פי אנליסטים של גולדמן סאקס, שיעור ריבית הריאלית בארה"ב הוא הגורם העיקרי לשינויי מחיר הזהב הנקוב בדולר. הסיבה פשוטה: רוב המשקיעים יעדיפו את הנכס הרווחי יותר מבין נכסים הנחשבים בטוחים, כמו זהב או אג"ח ממשלתיות של ארה"ב. כשהריבית אפסית או שלילית, אין מניעה לרכוש אג"ח פרט לביטחון - בדיוק כמו בזהב.

הצמיחה החלשה בארה"ב וציפיות אינפלציה נמוכות תומכות בתחזית לריביות ריאליות נמוכות - שיתמכו במחירי הזהב. גם הגדלת הנזילות על ידי הבנקים המרכזיים מעלה את מחיר הזהב, וראינו עליות בשני מקרי ההרחבה המוניטרית בארה"ב. אמנם הבנק לא נקט בשלב זה הרחבה מוניטרית נוספת, אך במקרה של הסלמת המשבר באירופה או היחלשות הצמיחה בארה"ב, קיים סיכוי גבוה לצעד זה.

עם זאת, מגמת ההיחלשות של הדולר בעשור האחרון תרמה רבות לעליית מחיר הזהב, אם כי מחיר הזהב התחזק גם במונחי יורו, פרנק שווייצי וליש"ט. בכל מקרה, אם תחול עלייה משמעותית בערך הדולר, זו עשויה להעיב על מחיר הזהב.

הריצה של הבנקים לזהב

אחזקות בזהב, בטונות (לחץ להגדלה)

גם בשוק זה פועלים חוקים של ביקוש והיצע, ומשפיעים יותר - לפחות בניכוי התנודתיות קצרת הטווח - מספקולציות של קרנות ומשקיעים פרטיים. אחד הגורמים התומכים בביקוש הוא עמדותיהם של בנקים מרכזיים.

לאחר שנים רבות שבהן הבנקים המרכזיים מכרו זהב ורכשו דולרים ויורו, המגמה התהפכה ב-2009. ב-2011 רכשו הבנקים המרכזיים 440 טונה זהב נטו. ברבעון הראשון של השנה הם רכשו 81 טונה, או 7% מסך הביקוש העולמי לזהב.

כיום ארה"ב מחזיקה את עתודות הזהב הגדולות בעולם. פרט אליה, העתודות הגדולות ביותר הן של גרמניה, קרן המטבע, איטליה, צרפת, סין, שווייץ, יפאן, הולנד וקרן הסל הגדולה ביותר בעולם על זהב, SPDR Gold Trust. מה שמעניין הוא שבשנים האחרונות חלה עלייה דרמטית ברכישות הזהב על ידי מדינות מתפתחות, כמו סין, קזחסטאן, רוסיה וטורקיה. המטרה היא להפחית את רגישות עתודות המט"ח לתנודות הדולר והיורו.

סין עקפה את הודו

עם כל זאת, עיקר השימוש בזהב הוא לתכשיטים. בפן זה בולטות שתי שחקניות גדולות, הודו וסין, שיחד אחראיות לכ-40% מסך הביקוש הגלובלי לתכשיטי זהב. עד הרבעון הראשון של 2012, היתה הודו הצרכנית הגדולה ביותר בעולם, אבל אז עברה אותה סין. למרות הירידה המשמעותית בביקוש לזהב בהודו, בתי האב בהודו הם הרוכשים הכבדים ביותר של זהב בעולם. אלא שהביקוש בהודו משתנה במשך השנה. בסתיו - עונת החתונות - נרשמת בדרך כלל עלייה חדה בביקוש.

עם זאת, האנליסטים מעריכים כי הביקוש לזהב בהודו יהיה נמוך השנה בכ-30% לעומת 2011, בין היתר בגלל הנפילה בערך הרופי מול הדולר ומדיניות הממשלה, שממסה את היבוא כדי להקל על הגירעון במאזן התשלומים.

בסין המגמה הפוכה, לפחות בינתיים: הביקוש לזהב עלה לשיא ברבעון הראשון של השנה, בין היתר בשל החשש מאינפלציה ומגבלות שהטילה הממשלה על השקעות בנדל"ן. העלייה בביקוש מסין מאזנת את הנפילה בביקוש מהודו, אך קצב צמיחת הביקוש צפוי להאט עם ההאטה הכלכלית.

עוד שחקן משמעותי בזירת הזהב הגלובלית הוא קרנות הסל על זהב פיסי. הקרנות הגדולות ביותר בעולם הן SPDR Gold Trust ו-iShares Gold Trust. סך האחזקות של קרנות הזהב הפיסי הגיע ל-2,000 טונה בשנתיים האחרונות. עם זאת, קיימת תנודתיות בהיקף האחזקות של הקרנות, אך בשנים האחרונות היא בעיקר בשוליים, כלומר גם בתקופות של העליות בשווקים ורגיעה מסוימת בסנטימנט המשקיעים, לא נרשמת ירידה משמעותית באחזקות - מה שתומך במחירי הזהב.

התנודתיות צפויה להימשך

להערכתנו, מגמת העלייה במחירי הזהב צפויה להימשך בשנתיים הקרובות, תוך תנודתיות הקשורה בגורמים שנסקרו כאן. היחלשות הצמיחה הכלכלית בעולם, התחזית להמשך הרחבה מוניטרית, הריביות הריאליות הנמוכות או השליליות והמשך המשבר בגוש היורו יתמכו במחירי הזהב, למרות האפשרות להתחזקות הדולר אל מול היורו והירידה בביקוש לזהב מהודו.

משקיעים המעוניינים להיחשף לזהב יכולים לעשות זאת דרך תעודות הסל על הזהב, שהגדולות שבהן, כאמור, הן SPDR Gold Trust ו-iShares Gold Trust שתי קרנות הסל עוקבות אחר מחיר הזהב ומחזיקות בזהב פיסי. ב-12 החודשים האחרונים, הניבה SPDR תשואה של 3.75% ו-iShares - תשואה של 3.49%. בשלוש השנים האחרונות הניבו הקרנות תשואה זהה של 64%. גם בחמש השנים האחרונות הניבו הקרנות תשואה כמעט זהה, של 139% ו,138% - בהתאמה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ארז ברית הוא מנכ"ל טנדם קפיטל. יוליה ויימן היא אנליסטית מאקרו לשווקים גלובליים. אין לראות בכתוב המלצה לרכישה או מכירת ני"ע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker