IBI בעקבות עדכון הנתונים בלוויתן: "כדאי לנצל את הירידות ולאסוף סחורה, ביחוד באבנר ודלק שגם כך לא מתמחרות את פוטנציאל הנפט"

גיל בשן: "להערכתנו כדאי לנצל את הירידות ולאסוף סחורה, בייחוד באבנר ובדלק קידוחים"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

השותפות במאגר לוויתן מפרסמות דוח משאבים מסודר על פי כללי ה-PRMS, בהתאם לכללי הדיווח של הרשות לני"ע. הדוח התבצע על ידי חברת NSAI שערכה את כל הדו"חות של שותפויות נובל-דלק, במאגרים תמר לוויתן וכד'.

ל-NSAI הצטבר מידע רב על הגיאלוגיה של האזור, והדוח שלה נתפס כאמין ומקצועי. הדו"ח הנוכחי כולל גם מידע שנצבר במהלך קידוח לוויתן 1 שהופסק בשל קשיים טכנים אך עדיין תרם מידע חשוב שלא היה בנמצא בדיווח הקודם של נובל.

"הדיווח כיום מפורט ונערך על פי כללים בנילואמיים מקובלים, הדיווח הקודם של השותפויות ניתן במסגרת הודעה של נובל וכלל פרטים מעטים של שם השכבה, סיכויי ההצלחה, וכמויות שווה נפט במאגר", מסביר גיל בשן, אנליסט בית ההשקעות IBI. בהודעה של נובל משנה שעברה בו דובר לדראשונה על קידוח הנפט הערכות נראו כך:

הודעת נובל 2011

הדיווח הנוכחי שנערך על ידי NSAI, שונה ומפורט יותר:

נובל - הדיווח הנוכחי שנערך ע"י NSAI

"ההבדל העיקרי הוא שהדוח חושף שכבה חדשה, קרטיקון תיכון ששם הסיכויים להימצאות של נפט עומדים על 11%, בשני השכבות האחרות עודכנו הסיכויים להימצאות נפט גם כן", מסביר בשן. "בעליונה הסיכויים ירדו ובתחתונה עלו. כמו כן הדוח מספק נתונים מפורטים לגבי התפלגות ההידרוקרבוניים במאגר בין נפט וגז."

"מחישוב סטטיסטי, הסיכויים להצליח כלומר למצוא נפט באחת מהשכבות עומדים כיום על 31.1% בעוד שלפני הדיווח הזה הסיכויים עמדו על 23.6%. כלומר לפי הדיווח של NSAI הסיכויים להימצאות נפט גבוהים יותר מאלו שנובל העריכה."

"הכמויות אכן מאכזבות", אומר בשן, "גם הערכות לכמויות של שווה נפט ירדו בחדות מ-4.2 מיליארד חביות נפט 2.4 מילארד. אך ספציפית כמויות הנפט עצמן נמוכות בהרבה, 1.16 מיליארד חביות והשאר זה גז שכידוע גם כך לא חסר באזור. הכמויות המסווגות כ P2 (Best estimats) שהם כמויות הבסיס בהערכות השווי של אנליסטים נמוכות עוד הרבה יותר, כפי שנראה בטבלה למעלה."

"בשורה התחתונה, יש חדשות טובות ויש פחות", אומר בשן. "החשיבות של הקידוח היא בעיקר בסיכויים להימצאות של נפט בשכבות מכיוון שהצלחה תשליך על פוטנציאל בכל האזור, כולל שטחים נוספים שבבעלות השותפויות."

בשן ממשיך: "סיכויי ההצלחה לא השתנו לרעה, נהפוכו הן עלו ולכן פה טמונות החדשות הטובות. החדשות הלא הטובות הן עדכון כלפי מטה של הכמויות. ולכן לסיכום במבט הראשון הדוח כביכול מאכזב אבל לא כך."

"להערכתנו חשבון פשוט של 17% כפול 3 מיליארד בדיווח הקודם לעומת 15% כפול 500 מיליון עכשיו, שזה מן הסתם הרבה פחות אינה הסתכלות נכונה."

"להערכתנו כדאי לנצל את הירידות ולאסוף סחורה, בייחוד באבנר ובדלק קידוחים שגם כך לא מתחמרות את פוטנציאל הנפט ולכן אין שום סיבה שיירדו בטח ובטח אם ההודעה לא כזאת גרועה כמו שזה נראה."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה