דש: המראה השחורה שמציבה S&P בפני מנהיגי אירופה

מבלי לנקוב בשמות, חברת הדירוג האמריקאית מותחת ביקורת נוקבת על המדיניות אותה מנהלת מנהיגת אירופה גרמניה

אלכס זבז'ינסקי, דש בית השקעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלכס זבז'ינסקי, דש בית השקעות

בשנה האחרונה חברת הדירוג S&P ביצעה שני מהלכים שרק לפני מספר שנים היו יכולים להיחשב למהלכים דמיוניים שסבירות התרחשותם שואפת לאפס. הורדת הדירוג לארה"ב ולמדינות האירופאיות החזקות ביותר בתוך פרק זמן של פחות מחצי שנה, היא אירוע שמבחינה סטטיסטית ההסתברות להתרחשותו הייתה אפסית.

לכאורה, לשתי פעולות הדירוג של S&P קיימות סיבות משותפות שקשורות במשבר החוב המתפתח במדינות המפותחות. בפועל, לצד הדמיון יש הרבה שוני בין שתי ההחלטות.

הדמיון מסתכם בכך שהורדת דירוג בשני המקרים הייתה תוצאה של האכזבה מתפקוד הפוליטיקאים, הן בארה"ב והן באירופה. שתי הורדת הדירוג דווקא התרחשו לאחר שהפוליטיקאים הגיעו להסכמות בנושאים שבמחלוקת, אך בשני המקרים חברת הדירוג והמשקיעים לא שבעו נחת מהדרך ומההחלטות עצמן.

הורדת הדירוג בארה"ב באה בתגובה לדרך בה המנהיגים הגיעו להסכמה בנושא של הגדלת תקרת החוב, שהושגה בדקה ה-90 תוך מתיחת העצבים של השווקים הפיננסיים עד לקצה. גם באירופה ההחלטה להוריד את הדירוג נתקבלה בעקבות תוצאות המפגש בין מנהיגי אירופה, שדנו בדרכים לעצור את המשבר המתפשט, וההחלטות אליהן הגיעו.

כאן פחות או יותר, בביקורת נוקבת על קובעי המדיניות, מסתכם הדמיון בין שתי ההחלטות להורדת הדירוג. בפועל קיים שוני רב בהתייחסות של חברת הדירוג לשני המקרים. במקרה של ארה"ב, החלטת הדירוג ונימוקיה התרכזו בחוסר יכולתם של המנהיגים להיענות לצורך לקצץ בתקציב הממשלתי. במקרה של אירופה, הביקורת של S&P מתרכזת דווקא בשאיפות של מנהיגי אירופה לקצץ תקציבים ולהסתפק בצעדי צנע בלבד.

S&P הציבה מראה בפני המנהיגים באירופה, שהשתקפותם בה לא בהכרח נעימה לאגו שלהם. חברת הדירוג מציינת שצעדי הצנע בהם דוגלים באירופה והידוק הפיקוח על תקציבי המדינות, לא רק שלא מטפלים בסיבות העיקריות למשבר, אלא עלולים להתברר כיותר מזיקים מאשר מועילים.

לדעת S&P הסיבות למשבר במדינות שונות נובעות רק במקרים מסוימים מבזבזנות של הממשלות. לדוגמא, המדיניות התקציבית של ספרד ושל אירלנד הייתה מאוד אחראית לפני המשבר, והן נקלעו אליו בגלל מדיניות שגויה בטיפול בהתנפחות מחירי הנכסים.

הסיבה המרכזית למשבר, לטענת חברת הדירוג, הוא חוסר איזון בין המדינות החלשות למדינות החזקות בתוך אירופה. חוסר האיזון בין המדינות החלשות שמומנו באמצעות הלוואות שניטלו מהבנקים במדינות החזקות, לא ייפתר בצעדי הצנע, ואלה עלולים רק להחמיר את המצב אם יינקטו כצעד בלעדי.

הסיכון העיקרי שרואה חברת הדירוג להורדות נוספות של דירוג אשראי למדינות אירופה, לא נובע מחוסר יכולת לקצץ בתקציבים, כמו במקרה של ארה"ב, אלא מהשלכות של ירידה בצמיחה על המצב התקציבי של הממשלות. לכן היא רואה חשיבות במיקוד המאמצים בחזית הצמיחה.

חברת הדירוג אף הורידה את תחזיות הצמיחה שלה לגוש האירופאי, אותן פרסמה רק בחודש דצמבר, והיא מעריכה שקיים סיכון של 40% למיתון באירופה בשנת 2012.

בעצם, בלי לנקוב בשמות, חברת הדירוג האמריקאית מותחת ביקורת נוקבת על המדיניות אותה מובילה מנהיגת אירופה-גרמניה.

האם ההשלכות של הורדת הדירוג על השווקים באירופה יהיו דומות לאלו של הורדת הדירוג לארה"ב? כזכור, שוקי המניות בארה"ב ובעולם ירדו בצורה חדה בתגובה לצעד בו נקטה S&P, שהיה בהחלט מפתיע. אך דווקא האג"ח הממשלתיות שמרו על עוצמתן והביקושים אליהן אף עלו.

הורדת הדירוג על ידי S&P ל-9 מדינות באירופה, הייתה האירוע עליו הזהירה חברת הדירוג זמן קצר אחרי הפגישה של מנהיגי אירופה בתחילת דצמבר. בשל כך, אלמנט ההפתעה היה מוגבל יחסית. האג"ח של איטליה וספרד שדירוגן הורד בשתי דרגות, תואמות בתשואות הנוכחיות רמת דירוגים אף נמוכה יותר מהדירוגים המעודכנים שלהן.

כך שמבחינה פונדמנטלית הן לא צריכות לעבור התאמה לרמות שהולמות את הדירוג החדש. בגלל שאלמנט ההפתעה היה מוגבל יחסית, הסיכוי שהשווקים יחזרו בטווח קצר להתנהגות משברית, תוך עליות חדות בתשואות האג"ח של המדינות הנמצאות במוקד המשבר, יחסית נמוך. הסרת אלמנט אי הודאות מסביב להודעה הצפויה של S&P יכול אפילו להוריד את פרמיית הסיכון.

יחד עם זאת, הורדת הדירוג של S&P למדינות אירופה והניתוח שלה לצעדים בהם נוקטים המנהיגים, מעידים כי למרות השיפור שהושג בשווקים הפיננסיים לאחרונה, הם עדיין מתהלכים על "שכבת קרח" דקה מאוד שעלולה לקרוס ולהטביע במים הקרים את הכלכלה האירופאית והעולמית.

לבסוף נציין, שדווקא מיצובה היחסי של ישראל בעיני משקיעי חו"ל עם דירוגה A+, עשוי להשתפר אחרי שדירוג האשראי של מדינות אירופאיות רבות הורד.

הכותב הוא כלכלן המקרו של דש בית השקעות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו