פינקסו מקבוצת למבקס: השארת הריבית על כנה בארה"ב תוביל להיחלשות נוספת בדולר

"השארת הריבית והמשך ההרחבה הכמותית עלולים אף להחליש את הדולר עד לרמה של 1.5 דולר ליורו"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

היום בשעה 19:30 תוכרז החלטת הריבית בארה"ב. הריבית כיום עומדת על רמה של 0-0.25% כבר מדצמבר 2008, אז הורדה כחלק מהצעדים להאצה של הכלכלה בעקבות המשבר הכלכלי.

עד כה לא הייתה הצדקה להעלאת ריבית אך לאחרונה ובעיקר בעקבות עליית מחירי הסחורות, החלה המילה אינפלציה לצוץ יותר ויותר. בעקבות עליית המחירים, הריבית באירופה עלתה לכ-1.25% מ-1% בהחלטה האחרונה. בארה"ב עומדת האינפלציה על 2.68%, גבוה מעל יעד הפד של 2%.

"עדיין ולמרות נתון זה ועל פי כל ההערכות ריבית אפסית זו תשמר על ידי הפד'", אומר יפתח דרורי מפינקסו מקבוצת למבקס, "והיום, יותר מהרגיל, אוזני הפעילים יקשיבו קשב רב לדבריו של יו"ר הפדרל רזרב, בן ברננקי שצפוי להודיע על המשך במדיניות ההרחבה הכמותית."

תוכנית ההרחבה (QE2) צפויה להסתיים ביוני. במסגרת תוכנית זו קנה הבנק המרכזי אג"ח בהיקף של כ-600 מיליארד דולר. פעולה זו באה כמובן כתוספת כוח להרחבה המוניטארית שמקורה בהורדת הריבית לרמתה האפסית.

בעקבות יישום התוכנית התרחשו מספר דברים: ראשית, התוכנית גרמה להיחלשותו הנוכחית של הדולר ביחס ליורו בכ-12.5% והדולר אינדקס נחלש בכ- 9.25%. בנוסף, רכישת האג"ח הממשלתי הורידה עוד יותר את רמת הריביות בשוק מה שגרם למדדי המניות לעלות בכ-5%-10%.

"מצד שני", אומר דרורי, "באוקטובר 2010 התפרסם כי קצב הצמיחה השנתי בארה"ב היה 2% ואילו הנתון שצפוי להתפרסם מחר עשוי לרדת עד לכ-קצב צמיחה של 1.9% ברבעון הראשון של השנה. עם זאת, שיעור האבטלה בנובמבר שנה שעברה עמד על 9.6% ובתחילת החודש שיעור האבטלה ירד ל-8.8%."

ראוי לציין, בעקבות הנתונים הכלכליים, כי המהומות במדינות המזרח התיכון הביאו לעלייה של כ-30% במחירו של הנפט עד לרמה של 112 דולר לחבית נפט. "נציין כי עלייה במחיר הנפט משפיעה לרעה על הצמיחה", מסביר דרורי. "עלייה נוספת במחירי הנפט לאזור 140 דולר עשויה לעכב את הצמיחה בארה"ב בשיעור של עד כ 0.4% נוספים."

כעת, השוק ממתין לראות מה תהיה ההכרעה. האם תוכנית זו מסתיימת או שמה אנו הולכים לעבר QE3, תוכנית שתמשיך את דרכה של השתיים הראשונות. "אם אכן תהיה הכרזה על תוכנית הרחבה נוספת אנו מעריכים כי הדולר עשוי להגיע לרמתו הנמוכה של 1.51 דולר ליורו, רמה בה לא שהה מאז נובמבר 2009", מעריכים בפינקסו.

"השארת הריבית על 0.25% בתוספת תוכנית הרחבה כמותית נוספת, תסריט שאינו סביר, עשויה להחליש את הדולר מעבר לרמה של 1.51 דולר ליורו", מעריך דרורי. "התרחיש הריאלי מבחינת השוק הוא השארת הריבית על כנה ואי כינונה של תוכנית הרחבה כמותית. במצב זה ייתן הבנק האמריקאי לכוחות השוק להניע את המטבע ואנו צופים כי הוא יעלה עד לכ- 1.48 וזאת עד לסיומה של התוכנית הנוכחית ביוני. מגמתו של הדולר תקבע במהלך השנה על פי קצב העלאות הריבית בארה"ב ובאירופה. "

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט