פינקסו מקבוצת למבקס: השארת הריבית על כנה בארה"ב תוביל להיחלשות נוספת בדולר

"השארת הריבית והמשך ההרחבה הכמותית עלולים אף להחליש את הדולר עד לרמה של 1.5 דולר ליורו"

TheMarker Online
TheMarker Online

היום בשעה 19:30 תוכרז החלטת הריבית בארה"ב. הריבית כיום עומדת על רמה של 0-0.25% כבר מדצמבר 2008, אז הורדה כחלק מהצעדים להאצה של הכלכלה בעקבות המשבר הכלכלי.

עד כה לא הייתה הצדקה להעלאת ריבית אך לאחרונה ובעיקר בעקבות עליית מחירי הסחורות, החלה המילה אינפלציה לצוץ יותר ויותר. בעקבות עליית המחירים, הריבית באירופה עלתה לכ-1.25% מ-1% בהחלטה האחרונה. בארה"ב עומדת האינפלציה על 2.68%, גבוה מעל יעד הפד של 2%.

"עדיין ולמרות נתון זה ועל פי כל ההערכות ריבית אפסית זו תשמר על ידי הפד'", אומר יפתח דרורי מפינקסו מקבוצת למבקס, "והיום, יותר מהרגיל, אוזני הפעילים יקשיבו קשב רב לדבריו של יו"ר הפדרל רזרב, בן ברננקי שצפוי להודיע על המשך במדיניות ההרחבה הכמותית."

תוכנית ההרחבה (QE2) צפויה להסתיים ביוני. במסגרת תוכנית זו קנה הבנק המרכזי אג"ח בהיקף של כ-600 מיליארד דולר. פעולה זו באה כמובן כתוספת כוח להרחבה המוניטארית שמקורה בהורדת הריבית לרמתה האפסית.

בעקבות יישום התוכנית התרחשו מספר דברים: ראשית, התוכנית גרמה להיחלשותו הנוכחית של הדולר ביחס ליורו בכ-12.5% והדולר אינדקס נחלש בכ- 9.25%. בנוסף, רכישת האג"ח הממשלתי הורידה עוד יותר את רמת הריביות בשוק מה שגרם למדדי המניות לעלות בכ-5%-10%.

"מצד שני", אומר דרורי, "באוקטובר 2010 התפרסם כי קצב הצמיחה השנתי בארה"ב היה 2% ואילו הנתון שצפוי להתפרסם מחר עשוי לרדת עד לכ-קצב צמיחה של 1.9% ברבעון הראשון של השנה. עם זאת, שיעור האבטלה בנובמבר שנה שעברה עמד על 9.6% ובתחילת החודש שיעור האבטלה ירד ל-8.8%."

ראוי לציין, בעקבות הנתונים הכלכליים, כי המהומות במדינות המזרח התיכון הביאו לעלייה של כ-30% במחירו של הנפט עד לרמה של 112 דולר לחבית נפט. "נציין כי עלייה במחיר הנפט משפיעה לרעה על הצמיחה", מסביר דרורי. "עלייה נוספת במחירי הנפט לאזור 140 דולר עשויה לעכב את הצמיחה בארה"ב בשיעור של עד כ 0.4% נוספים."

כעת, השוק ממתין לראות מה תהיה ההכרעה. האם תוכנית זו מסתיימת או שמה אנו הולכים לעבר QE3, תוכנית שתמשיך את דרכה של השתיים הראשונות. "אם אכן תהיה הכרזה על תוכנית הרחבה נוספת אנו מעריכים כי הדולר עשוי להגיע לרמתו הנמוכה של 1.51 דולר ליורו, רמה בה לא שהה מאז נובמבר 2009", מעריכים בפינקסו.

"השארת הריבית על 0.25% בתוספת תוכנית הרחבה כמותית נוספת, תסריט שאינו סביר, עשויה להחליש את הדולר מעבר לרמה של 1.51 דולר ליורו", מעריך דרורי. "התרחיש הריאלי מבחינת השוק הוא השארת הריבית על כנה ואי כינונה של תוכנית הרחבה כמותית. במצב זה ייתן הבנק האמריקאי לכוחות השוק להניע את המטבע ואנו צופים כי הוא יעלה עד לכ- 1.48 וזאת עד לסיומה של התוכנית הנוכחית ביוני. מגמתו של הדולר תקבע במהלך השנה על פי קצב העלאות הריבית בארה"ב ובאירופה. "

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"