כלל פיננסים עולמית יומית: יוקיו הטויאמה

למה לנו זה מגיע? לא מספיקות הבעיות שלנו מאירופה עם יוון, מסין עם צמצום האשראי ומארה"ב עם דליפת הנפט, עכשיו גם יפן?

אמיר כהנוביץ'
אמיר כהנוביץ
אמיר כהנוביץ'
אמיר כהנוביץ

ראש ממשלת יפן הודיע הבוקר על התפטרותו, זאת פחות מחודשיים לפני הבחירות שהיו מתקיימות ממילא. ההתפטרות באה על רקע הפרת הבטחתו לפנות את הבסיס האמריקאי מהאי אוקינאווה, והרצון להקל בכך על מפלגתו מול דעת הקהל לפני הבחירות הקרבות.

אבל למה לנו זה מגיע? לא מספיקות הבעיות שלנו מאירופה עם יוון, מסין עם צמצום האשראי ומארה"ב עם דליפת הנפט, עכשיו גם יפן? זה בכלל דמוקרטי כל העניין הזה? זאת כבר פעם רביעית ברציפות שראש ממשלה שם לא מסיים אפילו שנה בתפקיד. הרי אם תחשבו על זה, זה לא הגיוני שמישהו הציע את עצמו לראשות ממשלה, טרטרו בשבילו את כל העם ללכת לקלפיות להצביע, ייצבו את המדינה, הוציאו המון כסף, ובסוף על כל קשקוש מפרקים, גוררים לאי יציבות פוליטית ומדינית לירידות בשווקים, מדד הניקיי 225 יורד הבוקר ביותר מאחוז, ושוב להוצאות כספיות.

עם כל הכבוד לאחריות האישית, צריך להיות גם ערך ליציבות ולוודאות. השווקים באסיה מחקו היום כמה מיליארדים בעקבות ההתפטרות (עד אז הניקיי עוד עלה) אז אם המצפון והאמון כך כך חשובים להם שלפחות יחזירו את הכסף למשקיעים, אפשר גם בתשלומים.

נפט - גם הדליפה לא מונעת ממנו ליפול

ב-20 לאפריל החלה דליפת מקידוח נפט של חברת בריטיש-פטרול במפרץ מקסיקו. עד היום לא הצליחה BP לעצור את הדליפה ומניית החברה ירדה מאז ב-34%, מה שמחק משוויה 58 מיליארד דולר! השווי הנמוך כעת הופך אותה ליעד קל להשתלטות, מה שלהערכת אנליסטים עשוי מאד לקרות.

ניתן היה לצפות שללא השפעות אחרות מחיר הנפט יגיב בזינוק חד, הרי גם חל שיבוש באספקתו, גם אחת מהספקיות הגדולות בעולם עשויה להפוך ליעד להשתלטות, מה שיקטין את התחרות, שקטנה במילא בענף, וגם החמרת הדרישות הרגולטוריות שצפויה בעקבות האסון, שתתבטא בעלויות הפקה גבוהות יותר.

כלומר, אפשר היה לצפות לעלייה של כמה אחוזים נאים במחירו, אלא שמאז הוא בכלל יורד, מ-83 דולר לחבית ב-20/4 ל- 72 דולר היום. עיקר הירידה מוסברת כמובן בחששות לצמיחה באירופה והקשחת האשראי בסין, אך מעניין לכמה היה יורד מחיר הנפט לולא הדליפה. 60 דולר ישמע מוגזם, אבל מפתה.

שוק האג"ח הקונצרני בארה"ב קפא אתמול

ביום ראשון התייחסתי לירידה החדה בהנפקות האג"ח הקונצרני, אך גם אני לא האמנתי שנגיע תוך יומיים לקיפאון מוחלט, גם אם זמני. אתמול לא התקיימה אף הנפקה של אג"ח קונצרני בארה"ב, כשלשם השוואה ביום המסחר הראשון לאחר יום הזיכרון האמריקאי בשנה שעברה הסתכמו הנפקות האג"ח הקונצרני ב-2.2 מיליארד דולר.

באירופה כן התקיימו הנפקות אך בסכום נמוך יחסית של 1.35 מיליארד יורו, לעומת 6.5 מיליארד יורו ביום המקביל אשתקד. הירידה החדה בהנפקות מגיעה כעת גם על רקע הודעתו של הבנק המרכזי באירופה, ב-31/5, כי הגופים הפיננסים באירופה יאלצו למחוק סכום של 195 מיליארד יורו בנכסים רעים עד לשנת 2011. המשקיעים חוששים שסכומים אלה עוד יגדלו. ומסתבר שלא רק חברות נמנעות להנפיק אלא גם מדינות:

הקיץ של אביה - אף אחד לא בא למכירת האג"ח של ברזיל

ברזיל התכוננה להנפיק אתמול אג"ח בסכום של 150 מיליון ריאל, בתשואה של 10% לפירעון ב-2021 (אג"ח ל-10 שנים), אלא שאף אחד לא בא לחגיגה ואפילו הצעת רכישה אחת לא התקבלה. כך שברזיל נאלצה להודיע על ביטול ההנפקה. צריך לדעתי לכנות ביטול מסוג זה: ההנפקה "היתבוטלה".

למעשה זאת ההנפקה השלישית ש"מתבוטלת" בברזיל. ברזיל מנסה כבר מספר חודשים להאריך את המח"מ של החוב שלה, והיא מעוניינת להחליף סידרה שנפדית ב-2017. אך זה יעלה לה יותר ממה שהיא מוכנה לשלם. משקיעים מעוניינים היום בעיקר בנכסים בטוחים ונזילים, כך ששוב נהנית היא האג"ח הממשלתי האמריקאית שנסחרות הבוקר בתשואה נמוכה מאד של-3.28% ל-10 שנים. השאלה אם החשש לא מוגזם?

45% ש-יוון תגיע לחדלות פירעון

חוזה הגנה מפני חדלות פירעון של אג"ח יווני ל-5 שנים (CDS) מגלם סיכוי של 45% לחדלות פירעון. כלומר, המשקיעים מגלמים כבר עתה בסבירות גבוהה תרחיש סופני ליוון, וזאת נזכיר למרות סיוע של 110 מיליארד יורו מהאיחוד האירופאי ורשת ביטחון של כטריליון דולר שפרסו תחתיה האיחוד וקרן המטבע העולמית.

השאלה היא האם ההסתברות הנ"ל מוגזמת או שמא מדובר בהערכת חסר. עליה לצערנו אנחנו לא יודעים לענות, אבל על פניו היא נראית לנו סבירה. כמו כן צריך לשקלל אותה עם השאלה השנייה שהיא מה באמת יקרה אם יוון תגיע לחדלות פירעון ועד כמה הנזק יהיה מערכתי.

המשקיעים עונים גם על התשובה הזאת ומחלקים את הפיזור בערך בצורה הבאה: נזק מקומי שבמרכזו יוון, במעגל השני אירופה ובמעגל השלישי שאר העולם. שוק המניות ביוון נפל מתחילת השנה ב-30%, מדד מניות אירופה (Euro stoxx 50) ב-12%, ה-S&P500 האמריקאי ב-4% ומדד ת"א 100 ב-6.6%. יש מי שחושב שהעתיד דווקא יהיה טוב:

"בשנה הקרובה ה-S&P500 יזנק ב-27%"

שקלול תחזיותיהם של יותר מ-2000 אנליסטים בבלומברג לרווחי חברות ה-S&P500 לשנה הקרובה, בהתאם למשקולות החברות במדד, מגלם עליה של 27% במדד עצמו. צפי זה הוא הגבוה ביותר שנרשם מאז פברואר 2009. הסקטור החיובי ביותר צפוי להיות סקטור התעשייה, שהוא הקשור ביותר למצב הכלכלה.

אם לדעתכם האנליסטים אופטימיים מידי נזכיר ש-77% מהחברות ב-S&P500 "היכו" ברבעון הראשון את תחזיותיהם, אך נכון שגם הרווחים הגבוהים לא מנעו ממדד ה-S&P לרדת במאי ב-8.2%, על רקע הורדת דירוג האשראי לספרד.

מט"ח - "היורו ישרוד את המשבר"

הכלכלן, זוכה פרס נובל, פרופ' יוסף שטיגליץ, מעריך שהיורו ישרוד את המשבר באירופה, גם אם מבחינת המדינות בגוש המשמעות תהיה העלאות מיסים וקיצוץ הוצאות. להערכתנו המנהיגים באירופה יעשו הכל כדי לשמור על היורו. בינתיים היורו עדיין מראה סימני חולשה מול הדולר, אף שהיום מטפס מולו.

מי שיותר בולט היום הוא דווקא היין היפני שנחלש הבוקר ב-0.6% מול הדולר על רקע התפטרותו כאמור של ראש ממשלת יפן. הדולר, בלי להתכוון, יוצא בלי שריטה מהבלגאן העולמי.

מקרו-רה היום

שני פרסומי המקרו המרכזיים היום יהיו השינוי בקיצוצי המשרות בארה"ב בחודש מאי, ומכירות הבתים בתהליך שם, שצפוי שעלו באפריל ב-5%, מה שיהיה לעליה החודשית השלישית ברציפות. האמריקאים ממהרים להקדים רכישת בתים לפני סיום הקלות המס הממשלתיות ב-30 באפריל. יתכן מאד שבנתונים של החודשים הבאים נראה תיקון מסוים כלפי מטה.

הכותב הוא כלכלן מקרו בכלל פיננסים.

TheMarker Online

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?