אקסלנס: התשואות הממשלתיות מחפשות כיוון

יניב חברון, מנהל מחלקת מקרו ואסטרטגיה: "מצד אחד הורדות הדירוג והכמיהה לנזילות מצד שני חשש מדיפלציה וריביות נמוכות"

TheMarker Online
TheMarker Online

"המערכת הבנקאית באירופה עומדת על כרעי תרנגולת, אמרנו לא פעם והאמת גם לא פעמיים", כך אומר היום יניב חברון, מנהל מחלקת מקרו ואסטרטגיה באקסלנס.

התשואות בארה"ב ובגרמניה הוסיפו לרדת ביום שלישי בעיקר על רקע הסטת כספי המשקיעים לחוף מבטחים ובנוסף על רקע הציפיות להותרת הריביות ברמתן הנמוכה פרק זמן נוסף לעומת התכנון המקורי. בשלב זה עדיין קשה להעריך את כיוון התשואות בארה"ב ובגרמניה, מחד המשקיעים צפויים לנשום לרווחה כתוצאה מירידה ההסתברות למשבר פיננסי בשלב זה ולהתרכז במשבר החובות, הורדות הדירוג והכמיהה של הממשלות לנזילות מה שיתמוך בעליית התשואות.

מאידך, החשש מדפלציה וצפי להותרת הריביות ברמתן הנמוכה לזמן ממושך יותר מהצפוי תומך בתשואות נמוכות. אנו מעריכים כי בטווח הקצר התרכזות במשבר החובות והורדות הדירוג יהיו על העליונה והתשואות יעלו - ההמשך פחות ברור בשלב זה.

בסופ"ש האחרון הורידה סוכנות הדירוג פיץ' את דירוג האשראי של ספרד מ- AA+ ל-AA. ההורדה נעשתה על רקע אישור תוכנית הקיצוצים הממשלתית אשר תפגע בצמיחה בשנים הקרובות. הורדה זו באה בהמשך להורדות דירוג האשראי של סוכנות S&P שנעשתה בחודש שעבר לספרד, יוון ופורטוגל. כול זאת בהמשך להודעת סוכנויות הדירוג העולמיות, מחודש שעבר, שכרגע אין סכנה ליציבות הדירוג של מדינות המתועשות אולם קיים סיכון ליציבות הדירוג עלה לאור "שברירויותה" של ההתאוששות.

האוצר ממשיך לצמצם את הגיוסים

ביום רביעי האחרון פורסמה תוכנית הגיוסים של האוצר לרבעון הקרוב ושוב הפתיעה בנומכה. האוצר מתכוון לגייס כ-8.3 מיליארד שקל בשלושת החודשים הקרובים לא כולל מכרזי החלף ואג"ח לטווח קצר בחודשים יולי, אוגוסט. בחודש יוני יגייס האוצר כ-3.3 מיליארד שקל מתוכם כ-700 מיליון באג"ח ל-5 חודשים.

בחודש יוני עשוי להיווצר לחץ בכיוון הצמוד הקצר בעקבות פדיון של יותר מ-11 מיליארד שקל באג"ח צמוד (610 ן-5424) לעומת גיוס של 950 מיליון שקל באג"ח צמוד כאשר שני שליש ממנו יעשה על ידי הנפקה של איגרת צמודה חדשה לתקופה של 3 שנים - הגיע הזמן!!!

חלקו הארי של הפדיון יוסט כנראה לחלקו הקצר-בינוני של העקום (5480 עד 614) ועשוי להגדיל מעט את השיפוע. החלק השני יתרכז באפיק הקונצרני הצמוד שהציג עליית מרווחים נאה בשבועות האחרונים. למרות העיוות מעריכים באקסלנס כי התגובה תהיה מתונה יחסית.

מתחילת השנה מפתיע האוצר עם תוכניות גיוסים מתונות בהרבה מהצפויות בשוק ההון. "בתחילת השנה הערכנו כי האוצר צפוי לגייס כ-6.5 מיליארד שקל כולל אג"ח לטווח קצר ומכרזי החלף", אומרים באקסלנס, "לדעתנו זו היתה אחת התחזיות הנמוכות אם לא הנמוכה ביותר בשוק."

מבט אל הנתונים מלמד כי גם תחזית זו לא העריכה נכון את המצב ונכון להיום נראה כי האוצר צפוי להסתפק בגיוס של 52 מיליארד שקל בלבד. תחזית זו גוזרת עודף פדיונות שלילי של 19 מיליארד שקל והפעם ללא כל רכישות מצידו של בנק ישראל. "מתחילת השנה מתגבש קונסצנזוס גדול מאוד לגבי מחסור גיוסים באג"ח צמוד ואנו אומרים נרחיב את תחזית הקונצנזוס למחסור בגיוסים באפיק הממשלתי כלל", אומר חברון.

המלצות אקסלנס - מה קורה בתיק ההשקעות

• החשש מהאטה בקצב הצמיחה העולמי, והדפלציה המאיימת הן בארה"ב והן באירופה הובילו להסטת כספים לנכסים בטוחים יותר וירידה חדה בתשואות בארה"ב. בעקבות זאת עולה החשש מעליית תשואות בארה"ב לצורך תיקון שישפיע גם על האפיק הארוך המקומי. אנו ממליצים להתרכז במח"מ קצר יותר.

• הפדיון הגדול באפיק הצמוד הממשלתי אל מול הגיוס המתון יחסית כפי שהוסבר ממוקדם גוזר עדיפות לאפיק הצמוד הממשלתי הקצר בינוני - עד מח"מ 4 וצפוי להשפיע לחיוב גם על האג"ח הקונצרני בדירוגים הגבוהים יותר.

• העלייה במרווחים בין האג"ח הקונצרני לאג"ח הממשלתי ודחיית העלאות הריבית הן בשוק המקומי והן במערב עשויה להטיב עם האפיק הקונצרני בתקופה הקרובה, בעיקר בדירוגים הגבוהים יותר.

הסקירה נכתבה על ידי מחלקת מקרו ואסטרטגיה בית ההשקעות אקסלנס נשואה.

TheMarker Online

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?