צבי סטפק ממיטב מסביר: כיצד זינק ת"א 25 ב-5.74% מתחילת השנה לעומת ירידה בת 13.2% במדד ה-S&P500?

מדד הדאו ג'ונס צנח ב-15.7% במושגי דולר ובשיעור של 10.2% בשקלים. לכאורה, התנתקות של ממש. אולם, בחינה מדוקדקת יותר מראה, שהאבחנה הזו נכונה רק באופן חלקי מאוד

TheMarker digital
TheMarker digital

מאז ראשית שנת 2009 נדמה כי שוק המניות המקומי התנתק משוק המניות הגלובלי, ובמיוחד - משוק המניות האמריקאי. במשך שנים התרגלנו לחשוב, ובצדק, ששוק המניות בת"א מושפע באופן חזק מאוד, לעיתים קרובות ברמה של ימים ואף של שעות, מה"אח הגדול" שבניו יורק, והנה מאז תחילת השנה הנוכחית נראה שאין זה כך, ושהשוק המקומי התנתק ופיתח התנהגות עצמאית משלו.

מדד ת"א 25 עלה מתחילת 2009 ועד היום בשיעור של 5.74%, בעוד מדד ה-S&P 500 ירד בשיעור דולרי של 13.2%, או לצורך ההשוואה ב-7.5% שקלי. מדד הדאו ג'ונס צנח ב-15.7% במושגי דולר ובשיעור של 10.2% בשקלים. לכאורה, התנתקות של ממש. אולם, בחינה מדוקדקת יותר מראה, שהאבחנה הזו נכונה רק באופן חלקי מאוד.

את מדד ת"א 25 מרכיבות כ-40% מניות ארביטראז', דוגמת טבע, שמחירה בארה"ב נקוב בדולר וכאן בשקלים. מאז ראשית 2009 השקל פוחת ב-6.5% כלפי הדולר, כך שגם אם המניות שם ירדו בשיעור מתון, עדיין כאן הן עלו ותרמו לעליית מדד ת"א 25.

גורם נוסף המבדיל בין שני המדדים הוא משקל היתר ממנו נהנה הסקטור הדפנסיווי. במדד ת"א 25, בהשוואה למדד ה-S&P500, נהנים הסקטורים דפנסיוויים דוגמת הפארמה, הסלולר, התקשורת, המזון והתעשיות ביטחוניות ממשקל יתר המסתכם ב-45.5% מהמעו"ף בהשוואה ל-22.5% במדד ה-S&P500.

חברות דומות לטבע, שטראוס, אוסם, שופרסל, סלקום, פרטנר, בזק ואלביט מערכות המשתייכות לסקטור זה מיוצגות בשיעור נמוך הרבה יותר במדדים המובילים בחו"ל. אמנם סקטור זה השיג ביצועי יתר גם בישראל וגם בחו"ל, אך השפעתם על התשואה הכוללת בישראל היא גדולה יותר מתוקף משקלם הגדול יותר כאן.

היבט נוסף המשפיע על מדד ת"א 25 הוא משקלן הניכר של מניות ענף הכימיה. בין החברות הנכלולות בסקטור זה נמצאות כימיקלים לישראל, מכתשים אגן ובאופן חלקי גם החברה לישראל והוא מסתכם ב-% 16.6. כל המניות האלה עלו בעוצמה ותרמו באופן חיובי מאוד למדד ת"א 25, כאשר התנהגותן בישראל מושפעת באופן חזק מאוד מהתנהגות חברות מובילות בעולם בתחום זה כמו פוטאש, מונסנטו ומוזאיק שגם הן גילו עוצמה ועלו, בניגוד לשוק בארה"ב, בין 8% ל-26%.

מניות הבנקים בישראל, המהוות 22.5% מן המדד, ירדו אמנם מתחילת השנה בשיעור של 9%, אבל זהו שיעור ירידה נמוך בהרבה מירידת מניות הפיננסים בארה"ב. מניות הבנקים האמריקאים רשמו מתחילת השנה ירידה דולרית של 31.3% במדד ה-S&P500 או ירידה שקלית של 26.9%, כשהן מהוות 10.5% ממדד ה-S&P500.

שיעור הירידה של הנמוך שהבנקים בישראל תרם אף הוא לתשואה עודפת, אלא שלעניין זה יש הסבר ברור. ביצועי היתר של הסקטור הבנקאי בישראל (חרף ירידת המניות) נובעים פשוט מכך שלא ניתן להשוות כלל את מצב המערכת הבנקאית בישראל, שהוא טוב לאין ערוך, מזה של מערכת הבנקאות והפיננסים בארה"ב.

התשואה העודפת של מדד ת"א 25 משתלבת היטב גם עם מגמה כללית הרבה יותר. מאז ראשית השנה, השיגו רק 15 שוקי מניות בעולם תשואה חיובית במונחי המטבע המקומי, כאשר 14 מהן הן מדינות מתפתחות.

הכותב: צבי סטפק הוא יו"ר ומנהל השקעות הראשי של בית ההשקעות מיטב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?