טכניקות במסחר אוטומטי: איך לעבוד פחות מהרגש, ויותר על אוטומט?

6.7 טריליון דולר מנוהלים ברחבי העולם במסחר אוטומטי, סכום הצפוי לצמוח ל-10.9 טריליון דולר עד סוף 2010. קבוצת אקספרט מצטרפת למגמה, ומקימה קרן ש-20% מהנכסים בה ינוהלו ללא מגע יד אדם

יובל מ.
יובל מ.

>> הסיטואציה מוכרת לסוחרי יום רבים: המניה שבה השקעתם איבדה יותר מ-30%. על אף שאמרתם לעצמכם שזהו ההפסד המקסימלי שאתם מוכנים לספוג, אתם ממשיכים להחזיק במניה. רק לתקן קצת למעלה, אתם אומרים, ואז נמכור. חודש לאחר מכן ההפסד גדל ב-20% נוספים, ואתם תוהים על מה חשבתם כשהתעלמתם מקול ההיגיון.

"מסחר אוטומטי ללא מגע יד אדם נשמע כמו משהו שצריך להיזהר ממנו, אבל זה בדיוק כמו שפעם פחדו מהמחשבים", אומר רמי אורדן, מנכ"ל משותף בקבוצת אקספרט פיננסים.

באקספרט פתחו באחרונה מחלקה העוסקת בפיתוח כלים אוטומטיים למסחר. לצורך כך גייסו בחברה את מאור להב ושמואל גוטמן, המשמשים כמנהלי אקספרט השקעות. האוטומטים הם תוכנות שסוחרות במט"ח או מניות ללא התערבות אדם, לפי אלגוריתמים שתוכנתו מראש. הן מעבדות את המתרחש בשוק ומבצעות פקודות מכירה וקנייה בהתאם להתפתחויות.

האלגוריתמים מבוססים על נתונים סטטיסטיים, ניתוח גרפי וחוקים שקובעים המתכנתים. לדוגמה, האסטרטגיה תחליט לקנות דולרים אם המחיר פרץ את המחיר הגבוה אתמול ולאחר מכן חזר למחירו ההתחלתי.

להב וגוטמן אינם כלכלנים או מתכנתים בהשכלתם. גוטמן היה חשמלאי מטוסים ולהב סיים שירות קבע ולמד את סודות המקצוע לבד. "סחרתי במט"ח ורציתי שהמחשב יבצע במקומי את הפעולות שלפיהן אני סוחר", מספר גוטמן. לא מצאתי כלים שעושים את זה, והחלטתי לבנות תוכנה כזו לבד".

"לפני שהתחלתי עם המסחר האוטומטי הצלחתי להגיע עם החשבון הקטן שהיה לי למשהו, אבל תמיד היה מגיע השלב שבו משהו משתבש. הידיים מתחילות להזיע, הייתי מחכה לילה שלם לפוזיציה אחת. רציתי לעבוד פחות מהרגש ויותר על אוטומט", מעיד להב על עצמו.

להב פגש את גוטמן כשזה היה פעיל בקהילה אינטרנטית למסחר אוטומטי שנקראה סטרטג'י בנק. השניים החלו לשתף פעולה ולסחור בכספם הפרטי, ובשלב הבא הקימו חברה והחלו לעסוק בכך באופן מקצועי.

הם החלו למכור את הטכנולוגיה שפיתחו לגופים שונים בשוק, אך החיבור עם המשקיעים המוסדיים לא היה פשוט: "כל עוד אתם לא יכולים להראות את אופן הפעולה של השגת התשואה, זה יכול להיות מזל", אמרו להם. בינתיים הפקידו אצלם משקיעים מעטים שיעור נמוך מהונם. בשלב הזה נוצר הקשר עם אקספרט פיננסים, הפותחת כיום קרן ש-20% מהכסף בה ינוהל באופן אוטומטי.

"לא מצאנו מכונה שתעשה כסף"

להב וגוטמן מסייגים: "לא מצאנו מכונה שמעכשיו עד סוף החיים תעשה כסף. השוק משתנה כל פעם, וצריך להתאים את האסטרטגיות האוטומטיות לשוק. כאן נכנס הידע שלנו, שהוא קריטי בשוק המשתנה".

להב: "בעולם, 70% מהמסחר במט"ח מתבצעים במערכות שמחליטות לבד. תואר בכלכלה נהיה פחות חשוב מתואר בהנדסה, פיסיקה או מתמטיקה".

"אני לא אסכן יותר מ-1% מההון שאני מנהל על פוזיציה ספציפית, כי בסופו של דבר זה משחק סטטיסטי, ואני צריך לישון בשקט".

להב מעיד שהמסחר האוטומטי יכול להיות מתסכל לפעמים: "יכול לקרות מצב שאני רואה את היורו הולך לפרוץ, אני רואה את הרווח, אבל אז האסטרטגיה תפתח פוזיציה לכיוון השני. יכול להיות ששתי האסטרטגיות ירוויחו בסופו של דבר, יכול להיות ששתיהן יפסידו, אבל הרעיון הוא שעל אף שיש לנו דעה אין התערבות".

"הסוחרים הטובים", אומר אורדן, "הם אלה שיכולים למכור את הדעה שלהם בגרוש ולא להפוך אותה לאידיאולוגיה. למחשב אין אידיאולוגיה, אין דעה ואין אגו".

גוטמן אומר שגם סוחרים טובים משנים את קבלת ההחלטות שלהם בתנאים טכניים שונים: "גופים גדולים מעידים שכשהם נותנים לסוחר ידני יותר ממיליון דולר, ההתנהלות שלו משתנה בהשוואה להיקף מסחר נמוך יותר. למחשב זה לא משנה - מיליון דולר או דולר אחד, הסטופ לוס הוא אותה דבר והאסטרטגיות זהות".

לדברי להב, אסטרטגיה טובה היא כזו שהביאה לתשואה על הסיכון ביחס של לפחות בין 5 ל-8 (התשואה המקסימלית גבוהה פי 5-8 מהשיעור מתוך ההשקעה שאותו מסכנים - י"מ). "בעבר הצלחנו להגיע ליחס של 1:7 ו-1:9. אלה אסטרטגיות שלפיהן מסכנים לכל היותר 10% מרמת השיא. אם התחלתי מ-100 ועליתי ל-120, האסטרטגיה לא תסכן יותר מ-12 מסך ההשקעה". השנה הגיעו השניים ליחס של 1:5.5, שהוא יחס מגננתי יותר.

לפעמים צריך גם להדמים את המערכת, כשהשוק נערך לקראת הודעות חשובות שיכולות להוביל אותו לנקודות קיצון. להב מביא כדוגמה את יום השישי הראשון בכל חודש, שבו יש תנועות חריגות במסחר במט"ח, מכיוון שזהו היום הקבוע של פרסום נתוני התעסוקה בארה"ב.

האם הסוחרים האנושיים צריכים לחשוש למקום עבודתם? לפי אורדן, התשובה עדיין שלילית. לאינטואיציה אנושית ולרגש יש עדיין כמה יתרונות שהמחשבים לא מסוגלים לחקות.

"יש סגנונות מסחר שמכונה לא יכולה להחליף. יש סוחרי יום אינטואיטיוויים שלא יכולים להסביר את ההחלטות שהם מקבלים. הדבר היחיד שמובנה אצלם זה ניהול סיכונים. הם יודעים שאסור להם להפסיד יותר מסכום מסוים, אבל כל שאר החוקים הלוגיים לא תקפים בעבורם. איך הם החליטו לחתוך את הרווח או למה הם עשו את זה עכשיו ולא בזמן אחר - את זה הם לא יודעים להסביר, אבל זו כבר השנה העשירית שהם רווחיים וזו האינטואיציה שלהם".

"מכונה יכולה להיות רווחית, אבל סוחר טוב עם מכונה יכול לעשות דברים מדהימים", מסביר להב. "רוב האנשים מחפשים את הגביע הקדוש - מכונה שלא מפסידה ורק מרוויחה. הם תקועים ברעיון הזה ולא מחפשים מערכת שנותנת תוחלת רווח, שנותנת להם ערך על הכסף".

החולשות האנושיות שלו עומדות למבחן כשהמכונות עושות את עבודתן. להב מספר על אחד המפתחים שהכיר, שהפעיל את התוכנה שפיתח בשני מחשבים: בביתו ובבית אמו. על אף שהיתה זו אותה תוכנה שרצה עם אותם אלגוריתמים, התוכנה בבית אמו הרוויחה יותר. בביתו הוא כמובן התפתה לשנות דברים ולעקוב אחרי המהלכים, ובכך פגע בתפקודה.

בין אם תוכנות המסחר האוטומטיות יכבשו את כל המסחר או רק יהפכו לכלי עזר, הן כבר שינו את אורח חייהם של להב וגוטמן: "אנחנו לא יודעים מה שער הדולר-ין כפי שידענו פעם. שלא כמו בעבר, היום אנחנו ישנים טוב מאוד בלילה".

נסים טאלב: המסחר האוטומטי "מסוכן לחברה"

>> כותבי תוכנות המסחר האוטומטי בעולם ספגו ביקורת לא מעטה במשבר הנוכחי. היו מי שהאשימו אותם בכך שהתוכנות שהם כתבו לא ידעו לזהות גורמים שנהפכו לקריטיים בעת המשבר, כדוגמת נתוני עיקולים של בתים שהאמירו לרמות שמעולם לא נחזו.

נסים טאלב, מחבר הספר "הברבור השחור", אף אמר כי העוסקים במסחר האוטומטי "מסוכנים לחברה".

במאמר שפירסם ה"גרדיאן" נטען כי תרומתן של תוכנות המסחר האוטומטיות למשבר הפיננסי היתה גדולה.

ב"גארדיאן" נטען כי האלגוריתמים שלפיהם אמדו התוכנות את המניות היו שגויים, מכיוון שלקחו בחשבון רק סיכוני שוק שהיו נכונים לכל רגע נתון. זאת, בעוד נתונים כמו יכולתו של בעל שליטה בחברה להחזיר חוב, או חוסר יכולת של בעלי שליטה רבים להחזיר חובות, לא הובאו כלל בחשבון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?