אי.בי.אי: התזרים של קבוצת דלק יספיק להחזר החוב שלה לפחות עד 2010

יובל זעירא: החברה צריכה להחזיר לבעלי האג"ח חוב של 305 מיליון שקל ב-2009 - סכום שמצוי כבר כיום בקופתה

יובל מ.
אתי אפללו
יובל מ.
אתי אפללו

>> "התזרים שצפוי להתקבל בקבוצת דלק, בתוספת המזומן שבידי החברה, אמור לשרת ללא קושי את החזר החוב של החברה לפחות עד 2010" - כך כותב יובל זעירא ממחלקת המחקר של בית ההשקעות אי.בי.אי, בעבודת מחקר על קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה.

גם מניתוח של מצב החברות הבנות עולה שהחברה האם לא תצטרך להזרים להן סכומים משמעותיים. קבוצת דלק מחזיקה בדלק השקעות, בדלק נדל"ן, בדלק פטרוליום שכוללת גם את דלק ישראל, בדלק US ובדלק אירופה.

לפי הניתוח של זעירא, היקף החוב הפיננסי נטו של קבוצת דלק (סולו) נכון לסוף הרבעון השלישי עמד על כ-4.8 מיליארד שקל. באי.בי.אי בחנו את יכולת ההחזר של קבוצת דלק ברמת הסולו, כולל החברות שלדלק אחזקה מלאה בהן. לקבוצת דלק אג"ח לשוק ההון בישראל בהיקף של 4.5 מיליארד שקל. תשלומי הריבית הם 1.65 מיליארד שקל לאורך חיי האיגרת. קבוצת דלק צפויה לשלם לבעלי האג"ח 281 מיליון שקל ב-2009, מתוכם 62 מיליון שקל הם קרן על האג"ח. הקבוצה צפויה להחזיר 69% מהחוב לאחר 2014.

החוב של קבוצת דלק ושל חברות המטה הוא 4.9 מיליארד שקל לבעלי האג"ח ו-1.4 מיליארד שקל לבנקים. שני שלישים מסכום האג"ח, בהיקף של 3.3 מיליארד שקל, צפויים להיות מוחזרים מ-2014 והלאה. שליש מהסכום, 1.7 מיליארד שקל, ישולם בחמש השנים הקרובות.

באי.בי.אי אומרים שלקבוצת דלק מספר מקורות אפשריים להשגת תזרים ל-2009-2010, מעבר למזומן בהיקף של כ-400 מיליון שקל שבידי החברה כעת: מכירת רוד-שף תמורת 600-700 מיליון שקל עשויה להניב לקבוצת דלק יותר מ-400 מיליון שקל; החזר הלוואה של דלק אנרגיה לחברה האם בסכום של יותר מ-200 מיליון שקל; התזרים שצפוי להתקבל מדיווידנדים צפוי להיות נמוך ביחס לשנים קודמות בגלל מצב השוק והחברות בו, "אך עדיין מדובר בסכום שיכול להעלות תרומה נאה למצבת המזומן".

באי.בי.אי צופים כי החברות דלק רכב, דלק ישראל, דלק US, דלק קידוחים ואבנר יניבו לקבוצת דלק לפחות 100-200 מיליון שקל בשנה מדיווידנדים, וכי מימוש נכסים נוספים יתרום אף הוא לתזרים ב-2009-2010. באי.בי.אי סבורים כי הדיווידנדים, החזר ההלוואה של דלק אנרגיה ומכירת רוד-שף יזרימו מספיק כסף לקבוצה עבור תשלום חובותיה הכוללים ב-2009-2010 לבעלי האג"ח ולבנקים. באי.בי.אי מניחים שהבנקים ימחזרו את ההלוואות וידחו את ההחזרים למועד מאוחר יותר, אם דלק תבקש מהם לעשות כן. "ב-2009 אמורות קבוצת דלק וחברות המטה להחזיר לבעלי האג"ח חוב של 305 מיליון שקל, וסכום זה שוכב כבר כיום בקופת החברה", מציינים באי.בי.אי.

אושרה ההלוואה לאפרידר של אלעזרא

באסיפת בעלי המניות של הכשרה ביטוח שהתקיימה אתמול אושרה ברוב הנדרש עסקת בעלי עניין. על פי העסקה, תעניק הכשרה ביטוח מקבוצת אלעזרא הלוואה בהיקף של 30 מיליון שקל, בריבית של 9% צמודה למדד, לחברה האחות שלה אפרידר. ההלוואה צפויה לשמש את אפרידר לרכישת חלק מהאג"ח של הכשרה אחזקות ביטוח, שעומדות לפירעון החודש. ההלוואה זקוקה לאישור המפקח על הביטוח, ידין ענתבי.

זו הפעם השנייה שעסקה זו עולה לדיון באסיפת בעלי המניות של הכשרה ביטוח. בפעם הקודמת ביטל בית המשפט את אישורה של העסקה, לאחר שהצבעתם של שני בעלי מניות המיעוט הגדולים - יעקב לוקסמבורג ואקסלנס - לא נמנתה במניין הקולות. כעת יחכה אלעזרא לאישורו של ענתבי, ואם זה יינתן הוא יוכל להתחיל ולרכוש חזרה את החוב של חברת הביטוח.

במקביל, הגישה בסוף השבוע שעבר אלבר את כתב התשובה שלה על הערעור שהגישו מחזיקי האג"ח של אלבר לבית המשפט העליון. מחזיקי האג"ח מתנגדים לעסקת בעלי עניין אחרת, שלפיה תרכוש אלבר 38% מהכשרה אחזקות ביטוח מאלעזרא אחזקות, כשתמורת המכירה אמורה לשמש אף היא לפירעון האג"ח של הכשרה ביטוח. מחזיקי האג"ח פנו לבית המשפט בבקשה לצו מניעה נגד העסקה והפסידו. הם עירערו על ההחלטה לבית המשפט העליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?