לנה קרופאלניק, מנורה מבטחים: אם הנפט ירד - השוק יתמחר התאוששות

מנהלת קרנות חו"ל, מנורה מבטחים - ממליצה על השקעה בעלת סיכוי טוב לתשואה גבוהה

TheMarker digital
TheMarker digital

הסחורות הן המפתח

שוקי המניות חתמו שבוע מסחר מעורב עם נטייה לירידות. מניות הפיננסים שוב בלטו בעליות לאחר שהרשות לניירות ערך האריכה את ההגבלות על ביצוע מכירה בחסר של מניות 19 מוסדות פיננסים. הרשות שוקלת הרחבה של ההגבלות ואף איסור גורף על ביצוע שורט במניות הפיננסים. השבוע התבשרנו גם כי הפד תיגבר את אספקת הנזילות למערכת הבנקאית. הפד יאפשר גישה למזומנים לעת חרום ולהלוואות עד סוף ינואר 2009. כמו כן, הפד יעמיד למכירה פומבית 50 מיליארד דולר בצורת אופציות שיאפשרו לבנקים להמיר ניירות ערך לא נזילים ב-t-bills. ביום שישי קרס ה-First Priority Bank. זהו הבנק השמיני בארה"ב שקורס. לבנק היו 6 סניפים בפלורידה והיקף נכסים של 259 מיליארד דולר. הבנק נמכר באותו היום ל-SunTrust Bank. בבית השקעות RBC צופים כי עוד 300 בנקים יפשטו את הרגל בשנים הקרובות. על פי תגובת השוק, נראה שיישנה ציפייה לקריסות נוספות של בנקים אזוריים קטנים ולכן קריסת הבנק לא גררה תגובה משמעותית.

מניות הנפט והגז עלו לאחר כמה שבועות של מימושים אגרסיביים בעקבות עליה של כ-.5% בנפט וזאת למרות שהדוחות של אקסון מובייל ושברון היו פחות טובים מציפיות השוק.

סחורות

מחירי מרבית הסחורות ירדו השבוע, כאשר מדד ה-CRB, שעוקב אחר ביצועיהם של 19 סחורות, עלה ב-0.9%. הנפט עלה ב-1.5% ל-125.1 דולר לחבית. זאת לאחר שירד מרמה של 147 דולר לחבית שאליה הגיע לפני כחודש. האיראנים צריכים להחזיר תשובה לאו"ם בנושא הגרעין, במנורה מבטחים מטילים ספק האם אכן זה יקרה, והאיראנים כבר אמרו כי מבחינתם הם לא מתייחסים לתאריך היעד שהאו"ם הציב להם. מופז שוב דיבר בתקשורת על כך שהאיראנים קרובים למימוש של תוכנית הגרעין, ותרם לעלייה במחיר החוזים על הנפט. בבית השקעות מנורה מבטחים לא נשאר ספק כי תקיפה של איראן על ידי ישראל או המערב תעלה את מחיר הנפט, אך אין לנו שום יכולת לתמחר את ההסתברות לתקיפה שכזאת. בהקשר זה גם נאמר ש-"If you want to shoot, shoot, don't talk", ואצלנו בעיקר מדברים. בזמן הזה האיראנים ממשיכים לשאוב את הכמות המקסימלית של חביות נפט שהם מסוגלים, והיצע הנפט שומר על רמתו הגבוהה. לעומתו, הביקוש בארצות המערב מתחיל לרדת.

בארה"ב התפרסם שהאמריקאים נוסעים פחות וקונים פחות מכוניות באופן כללי. כאשר הם בכל זאת קונים רכבים אזי יש להם העדפה למכוניות חסכניות וקטנות בניגוד לבחירתם בעבר של ג'יפים ורכבים גדולים שצרכו דלק רב. כך למשל, חברת פורד דיווחה כי המכירות שלה בארה"ב ירדו ביולי ב-15% לעומת יולי אשתקד בעיקר בגלל ירידה בביקוש לג'יפים, טנדרים ומשאיות. עם זאת, במודל החסכוני שלה, פוקוס, דווקא נרשמה עליה של 16% במכירות. לסיכום, מזכירה קרופאלניק שוב כי מחירה של חבית נפט הוא בועה פיננסיות וסופה של כל בועה להתפוצץ. להערכתה בשבועות האחרונים אנו רואים מימושים של הספקולנטים ואולי זו תחילתה של התפוצצות הבועה. זה לא אומר אין אפשרות שנראה את הנפט חוזר לעלות תוך כדי תנודות גבוהות - בהחלט יתכן - אבל הכיוון הכללי חייב להשתנות כי מחירו של הנפט הוא בועה פיננסית. כך אומרת קרופאלניק.

לאוהבי סיכון בלבד - רעיון השקעה

לחברות התעופה ישנו מתאם שלילי עם מחירי הנפט. כמובן שזה נובע מהעובדה כי ההוצאות העיקריות של חברות התעופה הן על הדלק הסילוני שמחירו מושפע ממחיר הנפט. בעקבות זינוק במחירי הדלקים, רשמו חברות התעופה ירידות שערים חדות. בנוסף, חברות התעופה מתמודדות עם ירידה בביקוש לטיסות עקב האטה כלכלית ועלייה באינפלציה שגרמה לירידה בהכנסה הפנויה של הצרכנים ובביטחונם והשפיעה על הרגלי הצריכה שלהם. כמו כן קיימת תחרות עזה בין החברות ששוחקת את הרווחיות ואת היכולת לגלגל את העלייה בחומרי הגלם על הצרכן. לאור זאת, מעריכה האנליסטית ממנורה מבטחים כי בשנים הקרובות ימשיך תהליך הקונסלידציה וההתייעלות בחברות התעופה. ההנחה היא שלבסוף יהיה מספר קטן יותר של חברות תעופה יעילות יותר. לדוגמא, בשבוע שעבר הודיעה חברת תעופה הספרדית Iberia על מיזוג עם חברת התעופה בריטיש איירוייס. לאוהבי סיכון בלבד, השקעה בתיק של חברות תעופה יכולה להיות מעניינת. כאשר הסיכון העיקרי הינו מחירי הנפט.

המסקנה וההערכה שלנו

להערכת קרופאלניק, נתוני הצמיחה לרבעון השני היו גבוהים יחסית- קצב הצמיחה היה 1.9%. אומנם הנתון היה נמוך מהתחזיות הממוצעות של האנליסטים שציפו לצמיחה בקצב שנתי של 2.3% אבל עדיין נתון מרשים בהתחשב במשבר הנדל"ן, משבר הפיננסים ובירידה חדה בביטחון הצרכנים בארה"ב. הצריכה הפרטית בארה"ב מהווה כ-70% מהתוצר. הצרכנים שביטחונם נמצא בשפל, קיבלו במהלך החודשים מאי ויוני החזרי מס כחלק מתוכנית הממשל להציל את המשק על ידי עידוד הצריכה. חלק מהחזרי המס הוצאו על רכישות ולכן הצמיחה הייתה גבוהה יחסית. בהנחה שהממשל לא יכין תוכנית המשך, הרבעון השלישי יהיה חלש הרבה יותר, ולא נופתע אם נראה התכווצות בכלכלה. כמו כן, מחירי הסחורות שעלו במחצית הראשונה של השנה, משפיעים על דוחות החברות. להערכת כלכלנית מנורה מבטחים, מלבד הסקטור הפיננסי, הדו"חות ברבעון השלישי עלולים להיות גרועים יותר מהרבעון השני.

סחורות הן המפתח. אם מחירי הסחורות, בדגש על הנפט, ימשיכו לרדת ויתייצבו ברמות נמוכות מאלו של היום, אזי המשקיעים יתייחסו לדו"חות הרבעון השלישי בסלחנות ויתחילו לתמחר התאוששות כלכלית. במקרה זה תהיה סיבה לאופטימיות בנוגע להשקעה בשוק המניות.

כעת מרבית ההערכות בנוגע לצמיחה בשנת 2009 הינן לצמיחה אנמית, כך למשל בקרן המטבע הבינלאומית צופים צמיחה של 0.8% בארה"ב ב-2009 וזה לאחר שהתחזית עודכנה כלפי מעלה בשבוע שעבר. המשך הירידה בסחורות אם תהיה, תביא לעדכון מעלה של תחזית הצמיחה לשנת 2009. בהקשר זה נציין כי שוקי המניות מקדימים לרוב את הנעשה בשווקים הריאלים. בנוסף למחירי הסחורות, אנחנו זקוקים להתייצבות בסקטור הפיננסי, כי אנו לא צופים ראלי משמעותי ללא השתתפות הפיננסים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"