לימור גרובר מפסגות על כיל: "חתימת החוזה בסין דוחקת את ההודים לפינה"

עדכון המודל גוזר מחיר יעד של 70 שקל למניה, 33% מעל שער הבסיס הבוקר. ההמלצה נותרת "קנייה"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

הבוקר אישרה אורלקאלי את השמועות לפיהן נחתם הסכם בין תאגיד BPC ליבואניות הסיניות לאספקת אשלג במחצית השנייה במחיר של 470 דולר לטון, עליית מחיר של 18% מול החוזה הקודם. הכמות עומדת על 500 אלף טון ואופציה ל-200 אלף טון נוספים מול 480 אלף טון ו-120 אלף טון אופציה בחוזה הקודם.

"חתימת החוזה מהווה אינדיקציה נוספת לעוצמת שוק האשלג", אומרת לימור גרובר, מנהלת מחלקת המחקר בפסגות. עצמה זו מאפיינת את כל האזורים: בברזיל הלקוחות קיבלו במהירות את העלאת המחיר ל-550-560 דולר לטון, כפי שהדבר מתבטא בהיקף הזמנות של מאות אלפי טון במחיר החדש, באירופה לא נתקלה K+S בהתנגדות לאחר שהעלתה את המחיר ב 10 יורו ל-363 יורו לאשלג מגורען (כ-522 דולר) ואתמול באסיפת בעלי מניות העריך מנכ"ל אורלקאלי כי מחיר האשלג בשוקי ה-spot יגיע ל-600 דולר לטון בסוף השנה.

המחיר מחזק את עמדת היצרניות במו"מ מול הודו: "החשיבות הגדולה יותר של החתימה היא כמובן השפעתה על המו"מ עם הודו", אומרת גרובר. "נזכיר, כי היבואניות מעוניינות לחתום לטווח של שנה ואינן מוכנות לשלם יותר מ-450 דולר לטון וכי רמת הסבסוד עומדת עדיין על 420 דולר לטון.

מנגד, היצרניות דורשות ככל הנראה מחיר הנמצא בטווח של 490-500 דולר וטווח חוזה של חצי שנה. עד השנה זכתה סין לדיסקאונט של 5-10% מול הודו, כך שמחיר של 470 דולר מחזק את עמדת היצרניות.

"מניית כיל בפיגור משמעותי מול מתחרותיה מתחילת השנה, מה שהוביל גם לגידול בפער מול המכפילים הממוצעים בענף ל-2011:"

"הפער נובע מההתפתחויות הנקודתיות בכיל ובראשן השביתה במפעלי ים המלח, חוסר וודאות לגבי השתתפותה בעלויות קציר המלח והחששות הגיאופוליטיים שהרחיקו את המשקיעים מהשוק הישראלי בכלל", מסבירה גרובר. "לגבי קציר המלח, נציין כי גם אם כל העלויות הישירות בהיקף של 5.5 מיליארד דולר יועמסו על כיל, הערך הנוכחי בהנחת פריסה עד 2030 והשקעה גבוהה יותר בשנים הראשונות, עומד על 3.8 מיליארד שקל, כ-5.5% משווייה של כיל נכון לעכשיו. זאת, כשאיננו לוקחים בחשבון תועלות כגון אישור לפתיחת בריכת אידוי נוספת וחיסכון בעלויות."

מחירי הסחורות החקלאיות – פוטנציאל לשינוי מגמה: בשבועות האחרונים אנו עדים למימוש משמעותי במחירי הסחורות החקלאיות. מחיר התירס רשם ירידה של 15% ואילו החיטה ירדה ב-20%. "הירידות נבעו מההשפעות החיצוניות ובראשן החששות לגבי אירופה ומההערכות כי שיפור מסוים במזג האוויר יתרום לתפוקות", מסבירה גרובר.

הדו"ח השבועי של ה-USDA שהצביע על התדרדרות במצב היבולים בארה"ב הוביל לחששות מחודשים ולעליות מחודשות. עדכון סקר הזריעה הצפוי להתפרסם מחר עשוי להערכת פסגות לתרום למגמה מחודשת של עליות במידה ויצביע על נתונים דומים לאלה שפורסמו ב-9 ליוני.

בשורה התחתונה: עדכון המודל גוזר מחיר יעד של 70 שקל למניית כיל, 33% מעל שער הבסיס הבוקר.

"בעקבות הירידות האחרונות ועל פי הערכותינו המעודכנות, בארבעת הרבעונים הקרובים צפויה תשואת דיבידנד גבוהה של 6.5%", אומרת גרובר. "במידה ויתחזקו הסימנים כי המחירים בשוקי ה-spot יגיעו לרמה של 600 דולר לטון בסוף השנה, בהחלט קיים פוטנציאל לעדכון נוסף כלפי מעלה של מחיר היעד. המלצתנו נותרת קנייה."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker