פסגות בעדכון המלצה למניית פז: "סביבה עסקית מאתגרת עלולה לפגוע בתוצאות"

מורידים את מחיר היעד ל-575 שקל אך מותירים המלצת "תשואת השוק"

TheMarker Online

בפסגות בית השקעות מורידים היום את מחיר היעד למניית פז ל-575 (מ-678 שקל) אולם מותירים את המלצת "תשואת השוק".

"הורדת מחיר היעד נובעת בעיקר מהנמכת תחזיותינו לגבי תוצאות מגזר הקמעונאות והמסחר כמו גם מהעלאת ריבית ההיוון על רקע אי הודאות הגדלה בעקבות שינוי דפוסי צריכה, מרווחי מכירה נמוכים המתקשים להתאושש, חשש מפני הפחתה רגולטורית של מרווח השיווק וגידול חד בהוצאות התפעוליות במהלך שנת 2010", מסביר טל שיריזלי, אנליסט פסגות בית השקעות.

"להערכתנו הרווח הנקי המתואם של פעילות פז בשנת 2011 עלול להיפגע כתוצאה מרווחי זיקוק נמוכים וגידול בהוצאות המימון."

קמעונאות ומסחר- שיחה עם הנהלת החברה העידה על ייזום ושליטה בתהליכים אשר צפויים להוביל לשיפור בתוצאות המגזר במחצית השנייה. "לאור השיחה ולמול האתגרים המשמעותיים עימם נאלצת החברה להתמודד, הערכנו כי ברמה השנתית תשמר יציבות יחסית ברווח התפעולי", אומר שיריזלי. "עם זאת להערכתנו השגת היעד אינה טריוויאלית."

להלן האיומים המרכזיים על תוצאות המגזר:

○ התחרות העזה בשנים 2009 ו-2010 הותירה צלקות אשר צפויות ללוות את החברות בענף גם בשנים הבאות בדרך של הוצאות שכירות גבוהות יותר ומרווחי מכירה נמוכים יותר אשר עדכונם, מול ציי רכב ומועדוני לקוחות עלול לארוך זמן.

○ שחיקת כוח הקנייה של הצרכן, עלייה חדה במחירי הדלקים ומודעות גוברת למחיר הובילו, בניגוד לעבר, לשינויי דפוסי התנהגות המתבטאים ביציבות בצריכת הדלקים במשק (על אף העדנה בשוק הרכב) ולהאטת קצב צמיחת המכירות בחנויות הנוחות.

○ איום הפחתת מרווח השיווק על ידי משרד התשתיות ממשיך להדהד. החלטות צפויות להתקבל ככל הנראה בשבועות הקרובים כאשר הערכות בעיתונות מדברות על הפחתה של 10-20 אגורות. "בעבר הערכנו כי הפחתה של 10 אגורות תוביל לפגיעה מיידית של כ 30-40 מיליון שקל ברווח התפעולי השנתי (פגיעה שככל הנראה תמותן על פני זמן באמצעות מהלכי ייעול, צמצום הנחות והתאמת תעריפים בשירותים שונים)", אומר שיריזלי. "יצוין כי מחמת אי הודאות, איום הפחתת המרווח הרגולטורי לא בוטה באופן ספציפי במודל. "

○ בנוסף עלולים להעיב על תוצאות 2011: ספיחים מהעלייה החדה בהוצאות התפעוליות בשנת 2010 (כ-69 מיליון שקל ), העלאת עמלת הסליקה, פרסום מאסיבי יותר והעלאת שכר המינימום.

זיקוק- מרווחים נמוכים עלולים לפגוע במיצוי פוטנציאל הרווח גם השנה.

תעשיות- האצת הפעילות במשק צפויה לעודד ביקושים למוצרי השמנים. על רקע רווחים חד פעמיים אשתקד, שנבעו ממימוש ההחזקה בשב"ח, צופים בפסגות יציבות ברווח התפעולי השנתי.

"בשורה התחתונה", אומר שיריזלי, "סביבה מאתגרת במישור העסקי ואי ודאות גבוהה במישור הרגולטורי, מאיימות לפגוע בתוצאות 2011 ועלולות להעיב על ביצועי המניה."

"2011 מסתמנת כשנת מעבר בה תתמקד החברה בעיכול הרפורמות הצפויות במרווח השיווק, בהיערכות מחודשת על מנת לשקם את נזקי התחרות הפרועה, בהשלמת מהלכים האסטרטגיים במסגרת חנויות הנוחות ובקידום הפרויקטים בבית הזיקוק", אומר שיריזלי. "לאור כובד האתגרים להערכתנו, קפיצת המדרגה המשמעותית תתבצע בעיקר ב-2013."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker