כלל פיננסים על הסכם חברת חשמל עם תמר: השעיית המו"מ תהא קצרה והעסקה תחתם בקרוב

ירון זר: "משאירים ללא שינוי את מחיר היעד על 47 אג' והמלצתנו על "תשואת יתר"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

אתמול בערב דיווחה חברת החשמל כי היא משעה את המו"מ עם תמר לרכישת גז טבעי מתמר לצורך לימוד עמדת רשות החשמל. מנגד, חברת החשמל ותמר קרובות לעסקת ענק. "להערכתנו, השעיית המו"מ תהא קצרה והעסקה תחתם בקרוב", אומר ירון זר, אנליסט אנרגיה - כלל פיננסים ברוקראז'. "אנו משאירים ללא שינוי את מחיר היעד על 47 אג' והמלצתנו על "תשואת יתר."

להלן נקודות מרכזיות:

1. השעיית המו"מ הינה כשלעצמה מו"מ – "להערכתנו, רצון כל הצדדים לסיים במהירות את המו"מ בין חברת החשמל לתמר", אומר זר. "המציאות היא שאי אפשר להפסיק את המו"מ ואף יש אינטרס למדינה לסיימו לפני קיום מו"מ עם הגז המצרי. להערכתנו, ההסכם ייחתם בקרוב."

2. השפעת ההשעיה תסתכם בהפחתה קלה במחיר – להערכת כלל פיננסים, ההשעיה נובעת מרצון של האוצר לשמר תדמית של מגן הציבור מפני תרחיש של עלייה במחיר החשמל. סביר להניח כי בסופו של דבר הפחתה קלה במחיר הגז ביחס לסיכום הקיים תביא לחתימת ההסכם.

3. תנאי העסקה מסתמנים כטובים ביחס למודל שלנו – תמר וחברת החשמל הגיעו להסכמה על מחיר של 6 דולר ליחידת גז. "נזכיר כי המודל שלנו מניח  5.5 דולר ל-mmbtu כך שגם באם תהיה הפחתת מחיר נוספת סביר כי המודל שלנו יתברר כשמרני", אומר זר. "מעבר לזאת, אנו מניחים עליית מחיר שנתית של 1%. הנחה זו עשויה להתברר כמאוד שמרנית במידה שיוחלט על הצמדת מחיר ריאלית למדד המחירים."

"לסיכום", ממשיך זר, "בשלב זה עדיפה חשיפה לתמר ביחס ללוויתן. אנו ממשיכים להמליץ להחזיק ב'משקל יתר' בישראמקו."

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker