פסגות בהעלאת המלצה בעקבות הסכם השכר החדש של בנק דיסקונט: צעד ראשון לקראת פתרון אמיתי לבעיה בוערת

מעלים ההמלצה ל"קנייה" ואת מחיר היעד ל-8.8 שקל למניה

TheMarker Online
שתפו בפייסבוק

בנק דיסקונט פרסם אתמול (13.06) את ההתקשרות בהסכמים עם נציגות העובדים וההסתדרות. להסכם החדש שלושה נדבכים עיקריים אשר התממשותם מהווה סוף סוף התייעלות אמיתית בעלת פוטנציאל להוביל להאטה בעלייה בהוצאות הבנק ואף להקטנתן.

"חשוב לציין כי מאז שהתחלנו לסקר את בנק דיסקונט המלצתנו הייתה 'תשואת שוק' לאור בעיותיו המבניות של הבנק בתחום כוח האדם", מציין אהוד ניר, אנליסט פסגות בית השקעות. "מאז התחלת הסיקור ירדה מניית דיסקונט ב-16.7% בהשוואה לירידה של 2.8% במעוף ו-3.2% במדד תל-אביב בנקים."

"אנו מעריכים כי ההסכם החדש משפר את מיצוב הבנק בטווח הקרוב והרחוק באופן ממשי וחשים נוח להעניק המלצה חיובית. על כן אנו מעלים את המלצתנו ל'קנייה' ואת מחיר היעד ל-8.8 שקל למניה."

· ההישג המרכזי בהסכם הוא הקביעה כי עובדים חדשים שיתקבלו לבנק החל מ-1 בינואר 2012 במעמד עובדים מן המניין, יהיו כפופים להסכם עדכון דרגות ושלבים ולקביעת תקרת שכר לעובד לתפקיד. בכך למעשה מנטרלת ההנהלה את המוקש של שכר המטפס ללא הפסקה עד פרישת העובד. חשוב לציין כי לעובדים ותיקים לא תיקבע תקרת שכר.

· נדבך נוסף הוא החלת הסכם שכר לשנים 2011-2012 שקובע כי התוספת הכוללת בשנים אלה תגיע ל-6.5% כלומר 3.25% לשנה, מול תוספות של 5% לשנה בעבר. "קצב העלייה בהוצאות השכר בעקבות צעדים אלה נמוך בכ-160-180 מיליון שקל לשנים 2011 ו-2012 (ביחד) לעומת הערכותינו הקודמות", אומר ניר.

· דירקטוריון הבנק אישר עקרונות לתוכנית פרישה, המיועדת לכ-400 עד 500 עובדים, בתקציב של 400 מיליון שקל (שבנסיבות מסוימות ניתן להגדילו ב-100 מיליון שקל נוספים), שתחל ברבעון האחרון של שנת 2011 ותארך מספר חודשים.

תוכנית פרישה מפורטת תגובש על ידי המנכ"ל החדש ביולי הקרוב, ותובא לאישור הדירקטוריון. להערכת ההנהלה, תוכנית הפרישה ויישומה בפועל, לא יביאו לחריגה מהיעדים המינימאליים שקבע הדירקטוריון, לפיהם יחס הון הליבה לא יפחת משיעור של 7.5% בסוף 2011.

· "בעדכון המודל שלנו נקטנו בשלב זה בהערכה שמרנית לפיה תוכנית הפרישה תביא לפרישת כ-350 עובדים בעלות של כ-350 מיליון שקל", מסביר ניר. "הנחה זו גוזרת קיטון של 105 מיליון שקל בהוצאות השנתיות."

· עדכון המודל גוזר תשואה להון של 6.77% בשנת 2011 ו-7.96% בשנת 2012, זאת בהשוואה למודל הקודם בו התשואה להון עמדה על 7.10% ב-2011 ו-6.92% ב-2012. חשוב לציין כי מבנה ההסכם מבטיח שהבנק נכנס לתהליך ליניארי של התייעלות מן הטעם הפשוט שכל עובד ותיק שפורש ונהנה מתנאים הכוללים היעדר תקרת שכר מוחלף על ידי עובד חודש עם תקרת שכר.

"בשורה התחתונה", אומר ניר, "חשיבות ההסכם החדש היא ביישום תכנית פרישה מרצון בשילוב עם קביעת תקרת שכר לעובדים חדשים."

"לשילוב זה פוטנציאל להתייעלות האמורה להמשיך ולהתעצם עם השנים. הסיבה פשוטה – עובדים חדשים שיגויסו במקומם של עובדים וותיקים שיפרשו לא יזכו בהעלאת שכר בלתי פוסקת על לפרישתם שלהם, מה שיאפשר לבנק שליטה טובה הרבה יותר בהוצאות."

"הסכם שכר זה בהחלט נוגע בבעיית היסוד של בנק דיסקונט ועל כן אנו מעלים את המלצתנו לבנק מ'תשואת שוק' ל/קנייה' ואת מחיר היעד מ-7.9 ל-8.8 שקל למניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker