למבקס: היורו בהחלט נמצא במגמת עלייה אל מול הדולר. ירידה מתחת לשער של 1.39 תאותת על שינוי מגמה

השקל התחזק בכ- 13.48% אל מול הדולר בשנתיים האחרונות וכיוונו הברור מראה ירידה לרמה של 3.2 שקלים

יפתח דרורי, למבקס
שתפו בפייסבוק

האם ניתן לזהות את כיוונו של שוק המט"ח כאשר מצד אחד לפנינו סימני האטה בכלכלת ארה"ב ומאידך משבר חובות משתולל באירופה? קשה לקבוע נחרצות.

לאחרונה חווה שוק המט"ח את אחת התקופות הקשות למשקיעים. הכיוונים בשוק משתנים ללא הרף ואם עד לפני כשבועיים היינו משוכנעים שהגיע השינוי במגמה שלו מייחלים בשוק והמטבע האמריקאי מתחיל להתחזק לאחר שנחלש בשנה האחרונה ביחס ליורו בכ-12% הרי שהשבועיים האחרונים מוכיחים לנו שהאופטימיות הייתה מוקדמת מדי.

נתוני התעסוקה שפורסמו בארה"ב בחודש שעבר היו חזקים מהמצופה והובילו את הדולר להתחזקות של 6.3% ביחס ליורו עד לשער של 1.39 דולרים ליורו. אך בשבועיים האחרונים שב והשיל הדולר מערכו כ-3.68% בחזרה לשער של 1.45 בעקבות נתונים פחות מעודדים על כלכלת ארה"ב.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, עסוק בהעברת חוק המאשר את הרחבתו של הגירעון הממשלתי. הרעיון שארה"ב תגיע לחדלות פירעון נראה מופרך מיסודו אך כשסוכנות הדירוג מוד'יס הכניסה את דירוג האג"ח של ארה"ב למעקב שלילי תוך שהיא שוקלת הורדת הדירוג המושלם של ארה"ב, אין מנוס שהכרזה זו תשפיע על שוקי ההון והמט"ח.

תקרת החוב בארה"ב עומדת כיום על 14.29 טריליון דולר ולמעשה ארה"ב כבר חצתה תקרה זו אך באמצעות צעדים מוניטאריים יצירתיים כ"השהייה של הנפקות אג"ח" ממשיכה המדינה לפעול ללא הכרזה על חדלות פירעון. מצב זה יוכל להימשך רק עד חודש אוגוסט, המועד האחרון להעברת החוק. המצב הנוכחי מוכיח עד כמה המשחקים הפוליטיים בין הרפובליקאים לדמוקרטים הרי גורל עבור הכלכלה הגדולה בעולם.

הרפובליקאים עושים כל שביכולתם כדי להכשיל את ברק אובאמה והכרזה על חדלות פירעון הראשון בתולדותיה של ארה"ב, עשוי להיות כתם שחור על כהונתו של אובאמה כנשיא ארה"ב וזה עשוי לסייע להם מבחינה פוליטית.

במצב שכזה המשקיעים יפנו ליורו אלא שביבשת העיקרית המצב לא טוב בהרבה. משבר החובות ממשיך לעורר מהומות. יוון נמצאת במשבר מתמשך ומתגברים הקולות בגרמניה ובצרפת שהעול של מדיניות חסרת אחריות של יוון אינה צריכה ליפול על כתפיהם. ההתנגדות הקשה ביותר מגיעה מגרמניה. הכלכלה החזקה ביבשת היא זו שמחזיקה את המדינות הנכשלות צפות מעל פני המים ולא ברור עד כמה אזרחיה ימשיכו לתמוך במדיניות זו.

בימים האחרונים אמנם נרשמו כמה הודעות מעודדות כגון אישור תוכנית קיצוצים ביוון שהובילה לאישור חבילת הסיוע וכן הנפקות אג"ח מוצלחות בספרד אך בעינינו פתרונות אלה משולים לטאטוא הבעיות מתחת לשטיח. להערכתנו פתרונות אד הוק לא יפתרו את הבעיות המבניות העמוקות שקיימות בכלכלת אירופה.

גרף היורו/דולר

גרף היורו/דולר

ניתוח טכני פשוט של גרף הצמד מאפשר לנו לראות כי היורו בהחלט נמצא במגמת עלייה אל מול הדולר וגם נתון התעסוקה המוצלח בחודש שעבר לא סייע לשנות את מגמה זו. ירידה מתחת לשער של 1.39 תאותת לנו על שינוי מגמה.

בבואנו לנסות לקבוע לאן פניו של הצמד יורו/דולר מועדות אל לנו לשכוח את שוק התעסוקה בארה"ב. נראה כי מאז הנתון הקודם שהצביע על התאוששות, כשל שוק העבודה לנפק נתוני מאקרו מוצלחים.

כמו כן, חודש יוני הוא חודש אליו ציפו הפעילים בשוק המט"ח זמן רב מכיוון שהחודש הייתה צפויה להסתיים תוכנית ההרחבה הכמותית של הבנק הפדרלי (QE2) שגרמה להיחלשות עקבית של הדולר ביחס ליורו. סיומה של התוכנית הייתה אמורה לחזק את הדולר אך תוצאותיה הישירות לא איחרו לבוא בדמות גרעון מתרחב שהוא בתורו גורם להיחלשות נוספת של הדולר.

לאן אם כך ילך השוק? השבועות הקרובים יקבעו את המגמה ארוכת הטווח. מחד, אי אישור של הגדלת הגירעון בארה"ב יוביל לכך שהדולר ייחלש גם לשערים של 1.51 בהם לא ביקר מאז דצמבר 2009. מאידך, החרפת משבר החובות באירופה בשילוב העברת חקיקה המסדירה את נושא הגירעון בארה"ב, עשויים להחזיר את הצמד לרמות של 1.29.

כיצד יושפע השקל מתנועות אלו? השקל כמו מטבעות רבים אחרים סובל מהיחלשות זו של הדולר ונראה כאילו העולם אינו מצליח להשתחרר מעולו המוחלש של המטבע האמריקאי.

השנתיים האחרונות הוכיחו לנו כי השקל מושפע ממגמות עולמיות כמו גם ממשחק השקעה של ריביות. כל עוד הריבית בישראל ממשיכה להיות אטרקטיבית ימשיך השקל להתחזק בדומה למדינות אחרות בהן הריבית גבוהה יותר כמו אוסטרליה למשל.

אין ספק שמגמה עולמית של התחזקות הדולר עלולה למתן את התחזקות השקל ביחס לדולר אך זו רק תמתן את התנועה ולא תביא לשינוי אמיתי. עלינו לייחל לפחות לאחד משניים: או שהריביות בעולם המערבי יתחילו לטפס או שהמגמה העולמית של היחלשות הדולר תיפסק ותעבור להתחזקות.

בינתיים הכיוון לא נראה טוב. האינפלציה בישראל עולה ובראשם מחירי הדירות מה שמניע העלאות ריבית דחופות יותר המובילות לפער ריביות גדל. שוק המט"ח העולמי עדיין לא תפס כיוון אך להערכתנו אם יקרה משהו מבין התרחישים שעשוי להוביל לשינוי הוא מגה אירוע שלילי כלכלי באירופה כזה שיפר את שיווי המשקל.

גרף הדולר/שקל

גרף הדולר/שקל

הגרף שלפנינו מציג עד כמה התחזק השקל בשנתיים האחרונות. גרף זה מראה כי השקל התחזק בכ-13.48% אל מול הדולר בשנתיים האחרונות וכיוונו הברור מראה ירידה לאזור 3.2. גם תיקון לאזור 3.5 לא ישנה בעיננו את כיוונו ורק שבירה מעל לשער של 3.89 תאותת על שינוי מגמה,שינוי שחייב להיות מלווה בהתחזקות דולרית בעולם.

הכותב הוא יפתח דרורי מ-למבקס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker