גיל בשן מ-IBI: לאחר תקופה בה היינו פושרים בהערכתנו את כדאיות השקעה - מעריכים כי הגיע הזמן ללחוץ על הגז ולהגדיל חשיפה

"מעריכים כי ההשקעה הכדאית ביותר היא דרך דלק אנרגיה והשותפויות שבבעלותה"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

"הירידות האחרונות במניות תחום החיפושים ייצרו הזדמנות השקעה מחודשת. לאחר תקופה בה היינו פושרים בהערכתנו את כדאיות השקעה, אנו מעריכים כי הגיע הזמן ללחוץ על הגז ולהגדיל חשיפה", כך אומר היום גיל בשן, אנליסט בית ההשקעות IBI.

החוזים האחרונים בין שותפויות ים תטיס ללקוחות התעשייתיים מסמנים רמת מחיר גבוהה, אפילו גבוהה מאוד. שאלת השאלות היא מה יהיה בגורל החוזים הגדולים בתחום ייצור החשמל ?

"להערכתנו העלייה במחירי הדלקים בעולם, הבעיות באספקת הגז המצרי והתלות הגוברת של המשק בגז מכתיבים מחיר גבוה יותר מזה המגולם במחירי המניות הנוכחיים", אומר בשן.
"בשכלול גורמי הסיכון מול הסיכוי אנו מעריכים כי ההשקעה הכדאית ביותר היא דרך דלק אנרגיה והשותפויות שבבעלותה. אנו מעלים את מחירי היעד וההמלצות בהתאם להתפתחויות האחרונות."

• בתחילת השנה טענו ב-IBI כי כדאי להוריד את הרגל מהגז, כיום לאחר תשואה דו ספרתית שלילית של יחידות ההשתתפות של דלק (אבנר ודלק קידוחים) יחד עם חברת האם דלק אנרגיה, מעריכים ב-IBI כי זהו זמן טוב להגדלת החשיפה למניות אלו. הסנטימנט השלילי נבע בעיקר מסדרה של הודעות מאכזבות בנוגע למאגר לוויתן, הודעות שהשפעתן הכספית על שווי המניות שולית.

• עליית המדרגה בחוזים האחרונים בין שותפות ים תטיס למפעלי נייר חדרה ולבז"ן שנחתמו במחירים של 8-8.5 דולר ל-MMbtu משמעותיים. אמנם מדובר בחוזים לטווח קצר ובכמויות קטנות יחסית, חוזים שנועדו להבטיח אספקה רציפה של גז ולהחליף רכישות ספוט או רכישת דלקים חלופיים כגון סולר ומזוט. אך אין ספק שנרשמה עליית מדרגה במחירי הגז. עלייה זו תבוא לידי ביטוי גם בחוזים ארוכי הטווח מול חברת חשמל.

• עדכון מחירי הגז כלפי מעלה במודל הערכת השווי למאגרים ים תטיס ותמר מוביל לדיסקאונט כלכלי משמעותי בשותפויות. "כל זאת ללא שינוי הערכותינו בנוגע למאגר לוויתן וללא גילום אופציית הנפט שאנו משאירים כאפסייד בלבד", אומר בשן. "אנו מעלים את מחיר הגז הממוצע במודל הערכת השווי למאגר תמר מ-5 דולר ל-MMbtu לרמה של 6 דולר ל-MMbtu ואסקלציית מחיר שנתית של 2%."

• הערכות השווי של IBI עדיין שמרניות. "לא מן הנמנע שמחירי הגז הממוצעים יהיו בסופו של דבר גבוהים מהערכות המודל", אומר בשן, "כמו כן אנו ממשיכים להעריך כי התרחיש המרכזי הוא כי האספקה ממצריים תחודש בחודשים הקרובים ולכן תחזית המכירות של פרויקט תמר מגלמת חזרה של הגז המצרי. ולבסוף אנו משאירים את כל פוטנציאל הנפט שבכוחו לשנות מהותית את תמונת השווי של השותפויות של דלק כאפסייד בלבד."

• בבחינת יחסי הסיכוי סיכון מעריכים ב-IBI כי השותפויות של דלק אטרקטיביות יותר למרות דיסקונאט כלכלי נמוך יותר. "החשיפה למספר מאגרים, תזרים מזומנים יציב מים תטיס ואפסייד מהנפט שאינו מתומחר מובילים להשקעה בעלת פוטנציאל עליית ערך משמעותי מול דאונסייד אפשרי אך מוגבל בעוצמתו בשל פיזור הסיכון", אומר בשן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker