חודש מאי בשוק המט"ח העולמי עומד בסימן של היפוך מגמה: מהיחלשות עולמית של הדולר להתחזקותו

למבקס מסכמת את חודש מאי בשוק המט"ח העולמי: "המגמות העולמיות ישפיעו גם על שוק המט"ח המקומי"

אלי שיראזי, למבקס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אלי שיראזי, למבקס

חודש מאי עמד בסימן של שינוי מגמה עולמי. היחלשות הדולר נבלמה והמטבע האמריקאי החל להתחזק ביחס למרבית המטבעות המובילים ובייחוד - כמובן - מול המטבע האירופי שנחלש בכ-2.8% ביחס לדולר בחודש מאי.

להתחזקות הדולר מחד ולהיחלשות היורו מאידך שתי סיבות עיקריות: הסיבה הראשונה היא שהחודש, חודש יוני, צפוי הפד' להפסיק את רכישת אגרות החוב שהחלה בשלהי שנה שעברה והסיבה השנייה היא התעצמות משבר החובות באירופה.

ההתחזקות של הדולר בחודש מאי רחוקה מלמחוק את היחלשותו מתחילת השנה ובראיה ארוכת טווח אנו למדים שהדולר, עד כה, הוא המטבע החלש מבין השניים לאחר שנחלש בכ-17.98% ב-12 החודשים האחרונים.

השאלה הגדולה הנשאלת היא האם אנו רואים היפוך מגמה ארוך טווח בצמד הקריטי כל כך לשוק המט"ח העולמי והאם נתחיל לראות שהדולר מתחיל להראות התחזקות ארוכת טווח מול היורו?

ובכן, אם וכאשר היורו ירד אל מתחת לרמה של 1.36 דולרים ליורו שהרי אז נוכל לומר בוודאות שחל היפוך מגמה. להערכתנו, היפוך מגמה כזה בוא יבוא וככל הנראה אנו נראה את היורו צונח מרמתו כיום של 1.44 דולרים ליורו עד לכ-1.22 דולרים ליורו עד סוף השנה.

הסיבה שאנו רואים היחלשות כה חדה של האירו היא בעיקר משבר החובות באירופה שמדרדר מדחי לדחי בתקופה האחרונה.

לצמד הזה, יורו/דולר, יש השפעה מכרעת על שוק המט"ח העולמי וכמובן גם על המטבע המקומי, השקל. בסיכום חודש מאי התחזק הדולר ביחס לשקל בכ-1.32% לאור התחזקותו בעולם וזאת לאחר שנחלש בכ-11.9% ב-12 החודשים האחרונים ובכ-3% מתחילת שנת 2010.

היורו, במקביל להיחלשותו בעולם, נחלש גם מול השקל בכ-1.6% בחודש מאי. מתחילת 2010 היורו נחלש מול השקל בכ-8.8%. כלומר, השקל סובל מהיחלשות ארוכת טווח הן מול הדולר והן מול היורו בעוד מתחילת השנה אנו רואים שהמטבע האירופי התחזק בכ-4.3% ביחס לשקל.

בחודש מאי, לעומת זאת, היורו נחלש ביחס לשקל בכ-1.6%. היחלשות היורו ביחס לשקל מתרחשת בהתאם לחולשתו בשוק המט"ח העולמי.

העוצמה של השקל נובעת גם ממגמות עולמיות שמשפיעות ביותר על כיוונו כפי שניתן לראות בחודש מאי אך מצד שני פער הריביות הקיים בין ישראל לארה"ב ואירופה ומצבה הכלכלי הטוב של ישראל הם גם גורמים המניעים את המשקיעים להשקעה בשקל.

כיום אנו מעריכים שנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, מפנה פחות משאבים ל"הגנה" על השקל ויותר מתמקד במאבק באינפלציה ובעליות המחירים במשק. לאור זאת, אנו מעריכים כי העלאות הריבית יגדילו את פער הריביות הנוכחי שכן קצב העלאות הריבית בישראל יהיה גבוה יותר מקצב העלאות הריבית בארה"ב.

אף על פי כן, אנו מעריכים שמגמה עולמית של התחזקות הדולר תביא להיחלשות השקל עד לרמה של 3.8 שקלים.

השקל מדשדש ביחס ליורו כבר זה זמן מה: מפברואר אנו רואים שהוא לא ירד מ-4.85 אך גם לא פרץ את 5.11 שקלים לדולר. להערכתנו, עד סוף השנה מעבר להתחזקות הדולר בעולם אנו נראה גם היחלשות של המטבע האירופי ולפיכך אנו צופים כי האירו ייחלש ביחס לשקל עד לרמה של 4.7 שקלים.

דולר/ין: הדולר מדשדש מול הין מאז המשבר ביפן. בתחילה, מיד לאחר המשבר, ראינו התנפלות ספקולטיבית שגרמה להתחזקות הין אך בשל התערבות בינלאומית שב הדולר לרמתו בטרם האסון ביפן.

בחודש מאי הדולר התחזק מעט מול הין בכ-0.5% לרמה של 81.3 ין לדולר. חשוב לזכור כשדנים על הצמד הזה שהמטבע היפני נמצא ברמה גבוהה היסטורית תוף שהוא מתחזק בכ-8% ב-12 החודשים האחרונים ובכ-12.45% מתחילת שנת 2010. לאור התחזקותו הצפויה של הדולר בעולם אנו צופים התחזקות דומה גם מול הין עד לרמה של 84 ין לדולר עד סוף השנה.

דולר אוסטרלי/דולר: הדולר האוסטרלי הוא דוגמה מובהקת למתרחש בעולם. מתחילת 2010 התחזק הדולר האוסטרלי בכ-19.6% ובכ-26.6% ב-12 החודשים האחרונים.

מתחילת השנה הוא התחזק בכ-5% וכבר חצה מזמן את הרף הפסיכולוגי של 1 דולר אוסטרלי לדולר. אוסטרליה, בדומה לישראל, מחזיקה ריבית גבוהה שאף גבוהה מזו הנהוגה בישראל – 4.75%.

אך כדאי לשים לב שבחודש מאי התחזקות הדולר האוסטרלי נבלמה והוא נחלש בכ-2.7% ביחס לדולר. אנו מעריכים שהתחזקות הדולר בעולם תשפיע גם על כיוונו מול הדולר האוסטרלי ולכן להערכתנו הדולר האוסטרלי יתחיל במגמת היחלשות עד לרמה של 0.9 דולר אוסטרלי לדולר.

דולר ניו זילנדי/דולר: אם יש צמד שהתנהג כמעט בזהות לדולר/דולר אוסטרלי הוא הצמד הזה. מתחילת 2010 התחזק הדולר הניו זילנדי בכ-13.8% ובכ-20% ב-12 החודשים האחרונים.

מתחילת השנה הוא התחזק בכ-6%. אך בחודש מאי הדולר הניו זילנדי התחזק ביחס לדולר למרות המגמה העולמית של התחזקות המטבע האמריקאי. בחודש מאי התחזק הדולר הניו-זילנדי בכ-1.9% ביחס לדולר על אף שהדולר אינדקס התחזק בכ-2% בחודש מאי.

לירה שטרלינג/דולר: גם הפאונד הבריטי נחלש ביחס לדולר בחודש מאי. הפאונד נחלש בכ-1.7% ל-1.65 בחודש מאי. הפאונד הבריטי היה חלק מהמגמה העולמית של מטבעות שהתחזקו ביחס לדולר בשנה ובשנה וחצי האחרונות ובדומה למטבעות אחרים – ראינו גם אצלו בלימה של היחלשות ושינוי להתחזקות המטבע האמריקאי. אנו מעריכים שמגמה זו תימשך עד סוף השנה ולירה שטרלינג ייחלש עד לרמה של 1.3 פאונד לדולר.

דולר/דולר קנדי: הדולר הקנדי מאוד מושפע ממחיר הנפט. כשמחיר הנפט עולה, הדולר הקנדי גם הוא עולה וכשמחיר חבית נפט יורד גם הדולר הקנדי יורד. זאת, בתנאי כמובן שכל התנאים הכלכליים נשארו פחות או יותר אותו דבר.

פה למעשה ראינו תנועת מלקחיים על ערכו של הדולר שהתחזק בחודש מאי ביחס לדולר. גם הייתה התחזקות עולמית של הדולר שבמקביל הביאה לירידה של מחירי הנפט שגם היא השפיעה על ערכו של הדולר הקנדי.

בסיכום חודש מאי נחלש הדולר הקנדי מול המטבע האמריקאי בכ-2.5% וזאת לאחר שהתחזק מול הדולר מתחילת השנה בכ-2.7% וב-12 החודשים האחרונים התחזק בכ-7.3%. להערכתנו הדולר יתחזק מול הדולר הקנדי עד לרמה של 1.08 עד סוף השנה.

דולר/פרנק שוויצרי: הפרנק השוויצרי הוא כנראה המטבע החזק ביותר בשוק המט"ח. על אף המגמה העולמית של התחזקות הדולר בחודש מאי שהרי גם בחודש הפרנק השוויצרי התחזק ביחס לדולר וזאת לאחר שהתחזק בלא פחות מ-26.3% ב-12 החודשים האחרונים.

הכותב הוא אלי שיראזי, מנהל חדר עיסקות בחברת למבקס (פינקסו לשעבר).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker