מיטב בית השקעות: דו"חות מגדל הפתיעו לטובה. נשארים עם המלצת "קנייה" על הראל

ניתוח מדגמי דו"חות חברות הביטוח של מיטב בית השקעות

TheMarker Online
שתפו בפייסבוק

הראל- עדכון 1Q 2011 - ראי EV שעל הקיר- מי הכי רווחי בעיר? תשובה: עדיין הראל, שיפור באיפור של המתחרות

"הערך הגלום מראה שהראל עדיין נהנה מיתרון אם כי המתחרים מצליחים לסגור את הפער", אומר טרנס קלינגמן, מנהל מחקר ברוקראז' מוסדי במיטב בית השקעות. "ניתוח חברות הביטוח הנו עניין מסובך. תעשיית הביטוח מאופיינת על ידי מח"מ עסקים ארוך ולכן כללי החשבונאות לא תמיד משקפים נאמנה את רמת הרווחיות האמיתית של חברת ביטוח- בוודאי לא ברזולוציה של רבעון או אפילו שנה."

"לשם כך האירופיים פיתחו את שיטת ה-EV (הערך הגלום) שנועדה להציג את הערך הכלכלי של חברת ביטוח והרווחים הכלכלים השוטפים", אומר קלינגמן.

"באופן מסורתי הראל נחשבת לחברה איכותית ורווחית במיוחד הודות לתמהיל עסקים נכון (ביטוחי ריסק במגזר הפרט וביטוח בריאות). פעם בשנה, בעת פרסום נתוני ה-EV אפשר לבחון את התזה הזו מחדש."

קלינגמן ממשיך: "גם בשנת 2010 הראל שומרת על הרווחיות הכלכלית השוטפת הגבוה ביותר בסקטור (הערך הנוכחי של עסקים חדשים אוVNB מהווים 77% מסך הפרמיות בגין עסקים חדשים) וגם על רמת הרווחיות המצטברת הגבוה ביותר (כאשר שווי התיק בתוקף מהווה כ-19% מסך העתודות). בעקבות המשבר ובעקבות היישום של הערך הגלום."

תמחור: נתוני ה-EV מראים שהראל עדיין אמורה להיסחר בפרמיה (במונחי מכפילי הון) לעומת הסקטור, אומרים במיטב. "המחיר הנוכחי של המניה אינו משקף את הערך הכלכלי של החברה ולכן אנחנו נשארים עם המלצת "קנייה" ומחיר יעד של 245 שקל", אומר קלינגמן.

מגדל הציג דו"ח טוב מהצפי ב-11Q1:

"דו"חות הרבעון הראשון של מגדל הפתיעו לטובה בשל תוצאות טובות בפנסיה ובגמל ורווחי השקעה טובים מהצפי במגזרי הבריאות והביטוח הכללי", אומר קלינגמן, "ולכן העלנו את תחזית הרווח הכולל לשנת 2011 מ-71 מיליון שקל ל-163 מיליון."

חוסר המינוף מהוה יתרון בשוק יורד, חסרון בשוק עולה: "כפי שכתבנו בעבר, המאפיין העיקרי של מגדל הנו חוסר המינוף של החברה", מדגיש קלינגמן. "למגדל אין שטרי הון משני והקצובה שומרת על עודפי הון גדולים לעומת דרישות המינימום. לכן, וכפי שמשתקף בבירור מהטבלה למטה, בתקופות בהן שוק ההון יורד, מניית מגדל נהנית מביצוע יתר מול המניות האחרות – אולם מאידך, כששוק ההון עולה, מניית מגדל נמצאת בתחתית הביצועים בסקטור."

תמחור: במיטב בית השקעות עדיין נשארים עם המלצת "תשואת שוק" למגדל. "אנחנו אמנם מעדיפים את מגדל על פני כלל ביטוח (שם פרמיית הרכישה הולכת ונעלמת) אולם בטווח הבינוני- ארוך מנורה, פניקס והראל נראים יותר אטרקטיביים מבחינת מכפילי הון", אומר קלינגמן.

"כמובן, במקרה ששנת 2011 תוכתר במסכים "אדומים" מגדל כנראה יככב בצמרת הסקטור, אבל לאורך זמן אנחנו בדעה שחברות שפועלות עם רמת מינוף יותר גבוהה עשויים ליצור יותר ערך עבור בעלי המניות."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker