החשיבות שבמסחר על פי תכנית

תכנית מסחר היא כלי שבעזרתו אנו יכולים להתמודד טוב יותר עם פסיכולוגיה והרגשות הנלווים לתהליך קבלת ההחלטות

ישראל ברקוביץ מנהל אסטרטגיות מסחר- תטא1 בית השקעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל ברקוביץ מנהל אסטרטגיות מסחר- תטא1 בית השקעות

כדי להצליח במסחר בבורסה דרושים מספר תנאים. התנאי הראשון והברור מאליו הוא חיזוי נכון. כאשר אנו מצליחים לחזות את ההתנהגות העתידית, אנו יכולים לנצל אותה לעשיית רווחים. ללא תחזית המבוצעת על בסיס כלכלי או טכני נגשש כמו עיוורים באפלה.

התנאי השני והלא פחות חשוב הוא קיומה של תכנית מסחר. תכנית כזו נועדה לתת לנו מענה מראש לאפשרויות השונות במסחר ולהתנהגותנו כשהן מתרחשות. אפילו כשיש לנו תחזית טובה ונכונה, קורה לעתים קרובות שהיא לא מתממשת מיד. אם התחזית נכונה ברובה, המחיר עשוי להתקרב ליעד שצפינו אך לפנות לרעתנו לפני הגעתו ליעד.

כך גם עשוי המחיר להגיע ליעד לאחר שכבר היה נדמה שהמגמה השתנתה ונופתע לגלות שהתחזית המקורית הייתה מדויקת. אם לא נפעל על פי תכנית אנו עלולים למצוא את עצמנו מפסידים כסף עם קבלת החלטות שגויות על אף שיש לנו תחזיות מאוד מוצלחות.

בכל פעילות בשוק ההון יש מידה זו או אחרת של אי-ודאות וסיכון. חייבים לדעת ולתכנן מראש מה נעשה אם תחזיתנו לא תממש. המרכיב הראשון של תוכנית המסחר צריכה לכלול כללים הקובעים באילו מקרים או תנאים ניכנס להשקעה. כלל זה חשוב ביותר כי הוא מחייב אותנו להפעיל שיקולים נכונים בהחלטה. חשובה לא פחות היא העובדה שהתכנית מחייבת אותנו לפעול כאשר התנאים מתקיימים. סוחרים רבים דוחים את ההחלטה כדי "לחכות ולראות מה יקרה".

המרכיב השני בתכנית הוא קביעת המחיר שבו נקטע את ההפסד(stop loss). חשוב מאוד שלא נאפשר להפסדים לגדול.

המרכיב השלישי הוא יעד הרווח. על יעד הרווח להיות לפחות כפול מגובה ההפסד שנקבע על ידי חיתוך ההפסד.

לדוגמה, כאשר אנו צופים שמחירה של מניה כלשהי יגיע ל-1200 נקודות ולעומת זאת עשוי לרדת ל-900 נקודות, נקבל החלטת קנייה במחיר שאינו גבוה מ-1000 נקודות, זאת כדי לשמור על יחס סיכוי/סיכון הגבוה משניים.

עמידה ביעד המחיר תספק לנו רווח של 20% בתרחיש האופטימי ואילו גלישה של המחיר ל-900 נקודות, שבו נתנו הוראה על פי תכנית המסחר לקטיעת הפסד, תגרום להפסד בשיעור של 10% על פי התרחיש הפסימי.

תכנית מסחר מספקת לנו כלי שבעזרתו נוכל לבדוק את התוצאות. כך נוכל להפיק את הלקחים ולהכניס שינויים בתכנית המסחר כדי להגדיל את הסיכויים שלנו בעתיד.

המרכיב האחרון ואולי החשוב ביותר הוא המשמעת. הפסיכולוגיה של המשקיע עובדת תמיד לרעתו. אם משקיע או סוחר מרוויח – הוא ממהר לממש את החזקתו. אם הוא מפסיד – הוא מאפשר להפסד לגדול.

בבסיס הפעילות המסחרית אנו מחפשים לקנות בזול ולמכור ביוקר, כלומר לפעול נגד המגמה. אנו בדרך כלל לא לוקחים בחשבון שדבר זול יכול להיות בהמשך זול הרבה יותר. והדבר היקר, יכול להתייקר עוד יותר לאחר שמכרנו.

לכן, כדי למנוע מפסיכולוגיה שלנו להכתיב לנו התנהגות מוטעית, אנו חייבים לחזק את המשמעת שלנו ולעבוד בקור רוח – נטולי רגשות.

תכנית מסחר היא כלי שבעזרתו אנו יכולים להתמודד טוב יותר עם פסיכולוגיה והרגשות הנלווים לתהליך קבלת ההחלטות.

כאשר תהיה בידינו תכנית מסחר שעמדה במבחן המציאות והוכיחה את עצמה כך שתוחלת הרווח שלה חיובית לאורך זמן, יהיה לנו קל הרבה יותר לעבוד בקור רוח לפי התכנית ולא להתפתות אחרי הרגע שיוליך אותנו שולל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker