נתלי גוטליב מ- IBI, לקראת דו"חות בזן: "ממשיכים בהמלצת קנייה, פעילות הקבוצה צפויה ליהנות בטווח הקרוב מהמשך עליית מרווחי הפטרוכימיה"

במקביל מניחים התאוששות איטית במרווחי הזיקוק במהלך השנה הקרובה

TheMarker Online

בשבוע הבא עתידה בזן לפרסם את דו"חותיה לרבעון הראשון של 2011. הרבעון הראשון אופיין בחזרה לעבודה סדירה, לאחר תקופת ההשבתה במתקני הייצור במהלך הרבעון הרביעי. לפיכך, אנו צפויים לראות תוצאות אשר ישקפו תקופת פעילות מלאה.

זיקוק – מרווח הזיקוק (בנצ'מרק) היה נמוך מאוד במהלך הרבעון ולעיתים אף שלילי. (0.1 דולר לכל הרבעון). יחד עם זאת, המגמה של פתיחת המרווח בין הנפט הכבד לקל נמשכה במהלך הרבעון הראשון, מה שאפשר לבזן, כבית זיקוק מורכב, להשיג מרווח גבוה יותר.

"אנו מעריכים כי תחום הזיקוק יראה הפסד תפעולי קטן או אף איזון", אומרת נתלי גוטליב, אנליסטית בית ההשקעות IBI. "סביבת המרווחים עודנה נמוכה, כאשר האירועים הגיאופוליטיים האחרונים לא השפיעו באופן קיצוני על מרווח הבנצ'מרק."

פטרוכימיה – סביבת המרווחים המשיכה במגמת העלייה שהחלה ברבעונים האחרונים, מה שגוזר תוצאות חזקות לבזן בתחום פעילות זה.

עליית המרווחים הושפעה בין היתר גם מרעידת האדמה ביפן, שיצרה ביקושים גבוהים למוצרי פטרוכימיה. יחד עם זאת, במקביל לעלייה במרווחי הפטרוכימיה, ב-IBI מזהים מגמת עלייה במחיר הנפט, מה שמביא לגידול בעלויות הייצור.

גז טבעי – אחד הנושאים שהכי משפיעים על מניית בזן בתקופה האחרונה. בהיעדר גז מ- EMG, בזן מחפשים מקורות תחליפיים, כאשר כרגע האופציה היחידה בזמינות מיידית זה ים תטיס. בזן חתמו על חוזה לאספקת גז למשך יומיים מים תטיס על מנת להריץ ולבדוק את המערכת.

"אנו מעריכים כי בזן/חברה לישראל ישאפו לחתום על הסכם גז נוסף כגיבוי להסכם הקיים עם EMG, על מנת ליהנות מהתועלות הכלכליות ממעבר לשימוש בגז טבעי בהקדם", אומרת גוטליב. "יתכן, כי לאור הגידול במחירי הנפט הגולמי (דבר שייקר את עלויות התפעול בבית הזיקוק), מעבר לגז טבעי יצור תרומה גדולה יותר ממה שדיווחה החברה עם חתימת החוזה עם EMG."

"יחד עם זאת", מדגישה גוטליב, "כי תרומה זו תלויה במחיר הגז הטבעי כפי שייסגר בחוזה. ובינתיים – אי הודאות נמשכת. כך שבתקופה הקרובה אנו סבורים כי מניית בזן תמשיך להיסחר לפי ידיעות הקשורות להגעת הגז הטבעי למתקני החברה."

"אנו ממשיכים בהמלצת 'קנייה', מתוך הסתכלות ארוכת טווח על בזן", אומרת גוטליב. "להערכתנו פעילות הקבוצה צפויה ליהנות בטווח הקרוב מהמשך עליית מרווחי הפטרוכימיה."

במקביל מניחים ב-IBI התאוששות איטית במרווחי הזיקוק במהלך השנה הקרובה, במיוחד על רקע יציאת בתי זיקוק רבים באירופה לפעילות תחזוקה וכן ליתרון למורכבות בית הזיקוק של הקבוצה, על רקע המשך הפער בין נפט כבד וקל. החברה ממשיכה בתוכניותיה האסטרטגיות – הפצחן, שיחל לעבוד באמצע 2012 וקידום פעילויות נוספות.

ב-IBI ממשיכים בהמלצת "קנייה" עם מחיר יעד של 2.7 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker