אופנהיימר מעלה דירוג לברודקום - ומגדיל התמלוגים לסיווה הישראלית

קובע מחיר יעד של 55 דולר, שגבוה בכ-40% ממחירה הנוכחי ומייצג אפסייד משמעותי

נדב עבודי
שתפו בפייסבוק

הירידה במניית BRCM, שהשילה כ-20% מערכה מתחילת השנה, מהווה, לדעת אופנהיימר ישראל, הזדמנות השקעה, לאור פוטנציאל צמיחה משמעותי בתחומי פעילות מגוונים של החברה, לצד תמחור נמוך היסטורית. "אנו מעריכים כי שוק היעד למוצרי ברודקום גדל בחמש השנים האחרונות מכ-25 מיליארד דולר לכ-35 מיליארד דולר, כאשר צפי הכנסות החברה לשנה הקרובה, כ-7.8 מיליארד דולר, מהווה שיעור חדירה לשוק היעד של כ-20% בלבד, מצב המספק פוטנציאל ניכר להמשך צמיחה", אומר סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט האקוויטי הבכיר של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל.

בשנת 2010 הציגה ברודקום צמיחה מרשימה של כ-52%, בעיקר על רקע גידול משמעותי במכירות שבבי ה-baseband למכשירי הסלולר של נוקיה (NOK) וסמסונג. נזכיר כי לפני מספר שנים חדרה ברודקום לשוק הסלולר, בעקבות החלטת נוקיה, ששלטה אז בשוק עם נתח של למעלה מ-40%, לגוון את בסיס ספקיות השבבים שלה ולהפחית את תלותה בחברת Texas Instruments (TXN), איתה עבדה עד אז באופן בלעדי.

מאז צברה פעילות הסלולר (M&W – Mobile&Wireless) תאוצה רבה בתמהיל המכירות של ברודקום, והיוותה בשנה שעברה נתח של כ-45% מסך הכנסות חברת השבבים. מכירות שבבי ה-baseband לבד צמחו ב-2010 בקצב שנתי של כ-150%, בזכות מכירות למכשירי EDGE (דור 2.5( לנוקיה ולסמסונג, וצפויות לצמוח, להערכת אופנהיימר, בקצב של כ-50% לפחות בשנה הקרובה.

"להערכתנו, הצמיחה הגבוהה תימשך גם ב-2012, כאשר השת"פ האחרון בין נוקיה למיקרוסופט והפסקת פיתוח מערכות הפעלה של Symbian/MeeGo מהווה הזדמנות עתידית עבור ברודקום במכשירי הדור השלישי של נוקיה וסמסונג", אומר וסנצ'וק. "נציין כי מרוויחה נוספת ממעבר נוקיה וסמסונג לשבבי ברודקום הנה חברת סיווה הישראלית (CEVA), הנהנית מתמלוגים מברודקום על פתרונות תוכנה המשולבים בעיצוב השבבים הנמצאים במכשירי הסלולר הנמכרים על ידה."

מנוע צמיחה נוסף בתחום הסלולר הנו שבב ה-combo המשלב יכולות תקשורת אלחוטית (WLAN ו-Bluetooth), רדיו ו-GPS, הנמכר לענקית האלקטרוניקה, חברת אפל (AAPL). בשנת 2010 היוו המכירות לאפל לבדה כ-750 מיליון דולר, כ-11% מסך הכנסות ברודקום, זאת בנוסף למכירות שבבי ה-combo לחברות OEM נוספות.

התחרות בתחומי הסלולר כוללת את Texas Instruments (אשר מצמצמת בהדרגה את פעילותה בתחום, תוך התמקדות בפיתוח שבבים אנלוגיים, בעלי שיעורי רווחיות גבוהים יותר), את Qualcomm (QCOM), המהווה תחרות קשה, במיוחד לאחר רכישת חברת Atheros (ATHR), ספקית מובילה של שבבי ה-WLAN, את Marvell (MRVL), ובמידה פחותה את Mediatek הטייואנית ואת CSR הבריטית (שרכשה לאחרונה את צורן הישראלית).

מלבד פעילות הסלולר, מספקת ברודקום שבבי תקשורת רחבת סרט (broadband) לממירים דיגיטליים ולמודמים בכבלים, פעילות האחראית על כ-30% מסך הכנסות החברה.

מנועי צמיחה בפעילות זו הנם המעבר לשידורי HD, התקדמות באינטרנט המהיר ובשירותי ערך מוסף (בעיקר בתחומי הווידאו) על גבי האינטרנט, ביקושים למכשירי Blu-Ray ומעבר לתקנים מתקדמים של המודמים בכבלים. פעילות שלישית של ברודקום, בתחום התקשורת הארגונית (infrastructure&networking), מהווה כ-23% מסך הכנסותיה, הציגה צמיחה מרשימה של כ-50% בשנת 2010, אך קצב הצמיחה צפוי, להערכתנו, להאט בשנה הקרובה.

מנוע צמיחה ארוך טווח הנה המעבר לתקשורת 10Gb Ethernet (מ-1Gb Ethernet כיום), הצפוי בשנתיים הקרובות, אשר אמור להטיב עם שיעורי הרווחיות של ברודקום. התחרות בתחום שבבי תקשורת ארגונית כוללת את אינטל (INTC) ואת מארוול (MRVL), כאשר בשוק ה-10Gb Ethernet העתידי צופה גם חברת מלאנוקס (MLNX) הישראלית להיות שחקנית בולטת.

תמהיל ההכנסות של ברודקום בשנים 2009-2010 ותחזיות אופנהיימר ל-2011 ו-2012

תמהיל ההכנסות של ברודקום בשנים 2009-2010צילום: TheMarker

תמחור:

"תמחורה הנוכחי של מניית BRCM משקף מכפיל רווח של 14.2 ו-12.4 לשנים 2011 ו-2012 בהתאמה, זאת בלי לנטרל את מצבת המזומנים הדשנה של כ-4.1 מיליארד דולר, כ-20% משווי השוק, כנגד חוב לטווח ארוך של כ-700 מיליון דולר שהונפק לאחרונה", מסביר וסנצ'וק.

"לחברה היסטוריה מוצלחת של הצפת ערך עבור המשקיעים, הן באמצעות רכישה עצמית (אישור פתוח לכ-300 מיליון דולר) וחלוקת דיווידנד (שיעור של כ-1% שנתית) ובמיוחד באמצעות רכישות שהוסיפו לקצב הצמיחה האורגנית, והרחיבו את מגוון מוצרי החברה."

בחודשים האחרונים הגבירה ברודקום את קצב הרכישות, כאשר רכשה את Beceem, יצרנית שבבי ה-WiMax, תמורת כ-316 מיליון דולר, וכן שתי חברות הסטארט-אפ הישראליות המתמחות בפיתוח שבבי תקשורת אלטוחית – Percello (תמורת כ-86 מיליון דולר) ו-Provigent (תמורת כ-313 מיליון). בכך, חיזקה מובילת השבבים את הזיקה הישראלית שלה, שעשויה לתרום לצמיחה העתידית בחברה.

"אנו סבורים כי מניית BRCM מהווה סיפור צמיחה מרשים בשוק השבבים, והתמחור הנמוך הנוכחי, בעקבות החלושה במניה בתקופה האחרונה, עשוי לסמן נקודת כניסה מעניינת עבור המשקיעים", אומר וסנצ'וק. "אנו מציינים כי שוק השבבים כפוף לסיכונים רבים, עקב אורך חיים קצר של מוצרים, אך חברות מובילות נהנות מיתרונות לגודל הן בפיתוח והן בייצור המוני."

"סיכון נוסף לטווח הקצר הנו האסון היפני – בעוד חשיפתה הישירה של BRCM לביקושים ביפן, כ-5% מסך הכנסותיה, הנה מינורית, קשה מאוד להעריך, בשלב הנוכחי, את מידת ההשפעה הכוללת לשרשרת המזון של ייצור השבבים כתוצאה משיבושי אספקה מיפן."

"אנו סבורים כי רמתה הנוכחית של מניית BRCM מגלמת היטב את סיכונים הללו, ולכן משדרגים את המלצתנו ל-Outperform עם מחיר יעד של 55 דולר, אומר וסנצ'וק.

שער מניית BRCM (הסולם הימני) לעומת מכפיל הרווח העתידי (הסולם השמאלי) ב-5 השנים האחרונותצילום: TheMarker

הכותב הוא אנליסט האקוויטי הבכיר של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker