מיטב sell side: לאומי בעמדת זינוק מצוינת ל-2011

על דיסקונט: דיסקונט - מדלגים על 2011, חזרה לשגרה רק ב-2012

נדב עבודי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאומי-בעמדת זינוק מצוינת ל-2011 (המלצת קנייה, מחיר יעד 19.50)

הרווח הנקי של בנק לאומי ב-4Q היה מתחת לצפי: "הרווח הנקי ב-4Q הסתכם ב-519 מיליון שקל לעומת הצפי שלנו ל-628 מיליון שקל, הפרש שמוסבר על ידי הוצאה חד פעמית של 105 מיליון שקל (68 מיליון אחרי מס) בגין כספי נספי השואה ומחיקת מוניטין של 63 מיליון נטו בגין הפעילות ברומניה", כך אומר היום טרנס קלינגמן, מנהל מחקר sell side במיטב בית השקעות בהתייחסו לדו"חות השנתיים של לאומי ודיסקונט. "ללא פריטים אלו (שדווחו אחרי פרסום התחזיות שלנו) הרווח הנקי היה מגיע ל-687 מיליון שקל (המשקף תשואה על ההון של 11.60% על בסיס שנתי)."

הביצועיים התפעוליים מצביעים על מגמות חיוביות מאד בהכנסות: תיק האשראי צמח מעל 12% על בסיס שנתי ב-Q4. הרווח מפעילות מימון (גם כשמודדים על בסיס המימון המייצג בנטרול גבייה של חובות אבודים ורווחים מנגזרים ומימוש אג"חים) הנו הגבוה ביותר מאז פרוץ המשבר בסוף 2008. השיפור נובע מגידול בהיקף תיק האשראי לצד שיפור מרווח הפיקדונות עקב עליית ריבית בנק ישראל. גם העמלות התפעוליות רשמו עלייה נאה של 5% השנה (לעומת רק 1.3% במזרחי).

השליטה בהוצאות אינה אופטימאלית ומהוה נקודה חלשה: הוצאות השכר חזרו למנגנון של ה"טייס האוטומטי" אחרי וויתורים חד פעמיים של הוועד בתקופת המשבר. לעת עתה חולשה זו פחות מטרידה לאור הצמיחה המהירה בהכנסות.

הבנק חוזר לצמוח באשראי עסקי אחרי שנים של התכווצות: בנוסף לצמיחה מהירה באשראי קמעונאי, ההנהלה הדגישה את הפוטנציאל הטמון באשראי עסקי. ההשקעות הקבועות במשק (במכוונות, בתשתיות ובבניין) גדלות. עקב יישום המלצות וועדת חודק שוק האג"ח הקונצרני אינו מסוגל לספק את כל הביקושים.

פיתוח תשתית האנרגיה ידרוש מימון מסובך וארוך טווח ובשונה מהמשקיעים המוסדיים, הבנקים הגדולים צברו ניסיון רב במימון פרויקטים. בגלל הקיטון באשראי העסקי בשנים האחרונות, בנק לאומי מסוגל לספק צרכי אשראי אלו לקבוצות הגדולות במשק גם תחת המגבלות החדשות המחמירות של קבוצת לווים.

הלימות ההון הגבוהה תומכת בצמיחה: הבנק סיים את 2010 עם הלימות הון של 8.57%. יחס זו עומד על 8.2% "פרו-פורמה" אם מתחשבים בחלוקת הדיבידנד הנוסף של 400 מיליון שקל וההשפעה של ההוראות החדשות של בנק ישראל לגבי חומ"ס. לכן, בסיס ההון יכול לתמוך בגידול מהיר באשראי מבלי להקריב דיבידנדים.

"לסיכום", אומר קלינגמן, "הבנק נמצא בעמדת זינוק טובה ל-2011. אם התחזית הורודה של 4% צמיחה במשק אכן תתממש, ניתן לצפות לתוצאות טובות גם ב-2011 עם תשואה על ההון באזור ה-11%."

מחיר היעד של מיטב משקף מכפיל הון (מתואם דיבידנד) של x1.1 לסוף 2011. אם מתחשבים בשווי שוק של האחזקה בחברה לישראל (אחרי מס תיאורטי) מכפיל ההון לסוף 2011 עומד על x1.0 בלבד. "גם מכפיל הרווח החזוי של x10 ל-2011 הנו נתון בהחלט סביר. עלייה חדה מדי בריבית בנק ישראל יכולה לאיים על תמונה זו אם זה ילווה על ידי ירידה בביקושים לאשראי ועלייה בהפרשות לחומ"ס", אומר קלינגמן.

דיסקונט - מדלגים על 2011, חזרה לשגרה רק ב-2012 (תשואת שוק, מחיר יעד 8.00 שקל)

תוצאות 4Q מאכזבות: רווח נקי של 135 מיליון שקל ב-4Q (המשקף תשואה על ההון של 4.9% על בסיס שנתי) היה מאכזב לעומת הצפי של מיטב לרווח של 238 מיליון שקל.

בעיית הלימות ההון - אין צמיחה בנכסי סיכון ב-2011. "לדעתנו, ההנהלה החדשה רואה את שנת 2011 כשנת מעבר", מציין קלינגמן. "הבנק צריך לשים את בעיית הלימות ההון מאחוריו ולשם כך ההנהלה החליטה להגביל את הצמיחה בבנק כך שרמת נכסי הסיכון תישאר סטטית לעומת 2010."

קלינגמן ממשיך: "אנחנו עדיין צופים גידול באשראי קמעונאי אבל זה יתקזז על ידי קיטון באשראי עסקי וניהול קפדני של תיק ני"ע. בסוף 2010 הלימות הון הליבה עמדה על 7.9%."

הפגיעה בעקבות היישום של ההוראות החדשות של בנק ישראל הסתכמה ב-812 מיליון שקל (כולל את ההשפעה של ההוראה על השווי המאזני של האחזקה בבנק הבינלאומי). אנחנו מניחים שהבנק יציג רווח של 822 מיליון ב-2011, כך שהלימות הון הליבה הראשוני צפויה לעמוד על כ-8% בסוף 2011 בתנאי שאין גידול ברמת נכסי הסיכון.

בלי צמיחה ב-2011 קשה לראות את הבנק משיג תשואה על ההון גבוהה מ-7% ב-2011 . "ההנחות העיקריות שלנו ל -2011 הן כדלקמן: צמיחה מזערית בסך האשראי, גידול בעמלות תפעוליות (הנובע משיפור בויזה כ.א.ל, גידול בהכנסות מני"ע וגידול צנוע בדמי ניהול חשבון) וגידול מתון יחסית של כ-3% בבסיס ההוצאות", מונה קלינגמן. "הרווח מפעילות מימון כולל רווח חד פעמי של כ-200 מיליון שקל בגין מכירת הלוואות. עם זאת, בשל היעדר צמיחה באשראי כנראה הבנק יתקשה להשיג תשואה על ההון גבוהה מ-7%."

ממתינים לתוכנית פרישה מרצון מקיפה: הבעיה העיקרית בדיסקונט היא חוסר היעילות בבנק שבאה לידי ביטוי בעיקר בסעיף של הוצאות השכר, אומרים במיטב. לכן, כשהבנק לא צומח באשראי ובהכנסות, הבנק איננו מסוגל להציג תשואה נאותה על ההון. "התחזיות שלנו לא כוללות השפעה של תוכנית פרישה מרצון- כרגע אין וודאות שהתוכנית תצא לפועל ומה תהיה היקפה", אומר קלינגמן.

"כמובן, תוכנית גדולה לפרישה מרצון צריכה להיות מתואם גם עם בנק ישראל – ההשפעה של תוכנית כזו תרחיק את הבנק מיעד הלימות ההון לשנת 2011. כמובן, תוכנית כזו יכולה להביא לשינויים בתחזיות שלנו - רווח יותר נמוך בטווח הקצר ועלייה בתשואה על ההון המייצגת ארוכת הטווח."

תמחור: כרגע מכפיל ההון של דיסקונט עומד על 0.69. אולם אם מתחשבים בהשפעת יישום ההוראה של בנק ישראל לגבי חובות בעיתיים, מכפיל ההון עומד על 0.74. "במצב הנוכחי של הבנק אנחנו מעריכים שהתשואה המייצגת על ההון עומדת על כ-8.50% המשקף מחיר יעד של 8 שקל למניה, כך שמדובר באפסייד של 9%", אומר קלינגמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker