אלון גלזר על דו"חות הפועלים: ההפרשות הנמוכות תרמו לרווחיות

בלידר שוקי הון ממשיכים להמליץ על בנק הפועלים ב"קנייה" במחיר היעד 19.5 שקל

נדב עבודי
שתפו בפייסבוק

אלון גלזר מלידר שוקי הון, מגיב הבוקר לפרסום הדו"חות הכספיים של בנק הפועלים.

תשואה של 13.5% ברבעון: תוצאות רבעוניות מפתיעות לטובה, כאשר הבנק רשם רווח של 713 מיליון שקל (לעומת תחזית לידר ל-611 מיליון), רווח המייצג תשואה על ההון של 13.5%. בסך הכל מסכם בנק הפועלים שנה שהתחילה עם תוצאות חלשות יחסית עם רווחיות מרשימה מאד, עם צמיחה בהכנסות המימוניות והתפעוליות, ועם ירידה חדה בהפרשות לחומ"ס.

ההפתעה העיקרית ברבעון – ההפרשות הנמוכות: אם מחפשים את הסיבה המרכזית לפער בתוצאות, הרי שהיא נעוצה בשורת ההפרשות, אומרים בלידר. פועלים שעד כה הפריש השנה סכומים גבוהים יחסית, רשם ברבעון הרביעי (דווקא הרבעון שבדרך כלל ההפרשות בו גבוהות) הפרשה של 100 מיליון שקל בלבד (0.18% מהאשראי לציבור), בהשוואה להפרשה של 310 מיליון בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה.

"אנו מעריכים כי הרבעון האחרון מלמד על מגמה של ירידה בהפרשות בהשוואה לקצב שראינו עד הרבעון האחרון, וכי פועלים יבצע הפרשות הנמוכות מ- 0.5% מהאשראי ב- 2011", אומר גלזר.

רווחי המימון: "כאן לא ראינו הפתעות", אומר גלזר, "כאשר כצפוי, סעיף הנגזרים שעד עתה פגע בתוצאות פועלים לאורך רבעונים רבים, רשם רווח קל (חשבנו שהרווחיות כאן תהיה יותר גבוהה, והתרומה לרווח עמדה ברבעון על 31 מיליון שקל, בלאומי לדוגמה ראינו תרומה של מעל 80 מיליון שקל)."

"בפעילות השוטפת לעומת זאת ראינו שיפור קל ברווחיות (נמוך בהשוואה ללאומי ומזרחי), כאשר תשומת לבכם שקצב גידול האשראי בבנק עמד על כ- 4.4% נמוך בהשוואה לבנקים האחרים. רווחי הנגזרים יתרמו לשיפור ברווחי הפועלים ב- 2011: אמנם מדובר ברווחים חשבונאיים, אבל בסופו של דבר אם מסתכלים קדימה, מבחינת התשואה על ההון הצפויה בפועלים ב- 2011 נראה שאותם הפסדי נגזרים יפעלו הפעם לטובת הבנק."

ההכנסות תפעוליות: ברבעון 4 היו מעל הממוצע שראינו במהלך השנה, כאשר ברבעון הנוכחי הבנק נהנה מרווחים (שלא ראינו עד כה השנה) ממימוש מניות. בסך הכל רשם הבנק ב-2011 גידול של כ- 7.2% בעמלות התפעוליות.

הוצאות גבוהות יחסית ברבעון: ההוצאות ברבעון היו גבוהות ועמדו על 2,334 מיליון שקל (בהשוואה לממוצע של 1,992 מיליון שקל בשלושת הרבעונים הראשונים). בסך הכל רשם הבנק גידול חד של 10.8% בהוצאות השנה – גבוה מהצפוי ומדאיג מעט, מעריכים בלידר.

תוצאות בנק הפועליםצילום: לידר שוקי הון

הלימות הון: עומדת על 8.23% הון ליבה ראשוני, ו- 14.12% יחס הון כולל. "נראה שלפועלים לא תהיה בעיה לחזור לחלק דיבידנדים החל מתחילת שנת 2011."

חובות פגומים: ההפרשה להון עומדת על 964 מיליון שקל (פגיעה בהלימות ההון של 0.35%) - בצפי.

"בשורה התחתונה", אומר גלזר, "התוצאות הרבעוניות מצוינות, אם כי חשוב לשים לב שההפרשות הנמוכות (וכנראה לא מייצגות) תרמו לרווחיות הגבוהה."

"יחד עם זאת, עדיין נראה שפועלים מחזיר את עצמו לקידמת הבמה, עם רווחיות דו ספרתית נאה, כאשר עם צפי לשיפור בשורת ההפרשות לחומ"ס ב- 2011, ביחד עם גידול ברווחי המימון (צמיחת אשראי, עליית ריבית ורווחי נגזרים) נראה ששנת 2011 תיראה טוב בבנק הפועלים, עם שיפור נוסף ברווחיות."

לאור האמור, בלידר שוקי הון ממשיכים להמליץ על בנק הפועלים ב"קנייה", כאשר תשומת לבכם שפועלים נסחר הבוקר במכפיל הון של 1.02 בלבד. "מחיר היעד שלנו הינו 19.5 שקל, ונבחן את עדכונו לאחר הכנס שעורך הבנק", מסכם גלזר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker