פינקסו: צפויה התערבות של בנק ישראל ברמה של 3.51 שקלים לדולר

ההעלאה החדה של 0.5% ברמת הריבית הבסיסית מגדילה את האטרקטיביות של השקל בעיני המשקיעים זרים ואלה עלולים לנהור להשקעה בשקל

נדב עבודי
שתפו בפייסבוק

נגיד בנק ישראל הכריז אתמול על החלטת הריבית לחודש מארס והפתיע בהעלאת ריבית של כ-0.5%. מיד לאחר העלאת הריבית ירד הצמד דולר/שקל בכ-0.49% לרמה של 3.52 שקלים לדולר ואילו השקל התחזק בכ-0.3% לרמה של 4.96 שקלים ליורו.

אתמול זו הייתה תגובה של הספקולנטים שפועלים מהר אך במסחר היום נראה את כל הסוחרים שפועלים לאחר שמגמת ההתחזקות נקבעה ומכיוון שכך אנו צפויים לראות מסחר תנודתי.

ההעלאה המתומחרת בשוק הייתה של 0.25% וההעלאה החדה של 0.5% ברמת הריבית הבסיסית מגדילה את האטרקטיביות של השקל בעיני המשקיעים זרים ואלה עלולים לנהור להשקעה בשקל. חשוב לזכור שפער הריביות בין הריבית בישראל לזו הנהוגה בארה"ב כבר עומד על 2.75% ואילו מול הריבית הבסיסית באירופה הפער עומד על 2%.

בפינקסו מקבוצת למבקס סבורים כי פערי ריביות אלה מקלים על השקעה בשקל וכל עוד אין העלאות ריבית דומות בגוש האירופי ובארה"ב השקל ימשיך להיות אטרקטיבי להשקעה. למרות כל אלה, מזהים בפינקסו רמת תמיכה מאוד חזקה ברמה של 3.51 שקלים. אם הוא יחצה רמת תמיכה זו הוא עשוי לרדת עד לרמה של 3.49 שקלים לדולר. כמו כן, מעריכים שבנק ישראל אם השקל יתחזק מעבר לרמה של 3.51 שקלים לדולר.

סטנלי פישר העלה את הריבית הבסיסית לרמה של 3% - הרמה הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2008 אז עמדה הריבית על 3% והורדה ל-2.5%. לאורך כל שנת 2010 היו רק 3 העלאות ריבית של 0.25% ומתחילת השנה הנוכחית בנק ישראל העלה את הריבית ב-1% והמשמעות היא שבנק ישראל עבר מהעלאה איטית ומדורגת להעלאות מהירות יותר וזאת בעיקר בעקבות עליית מחירי הסחורות בעולם וכאמצעי לריסון שוק הנדל"ן המקומי.

להערכת פינקסו הריבית תגיע לכ-3.50% עד סוף השנה.

מדד המחירים לצרכן עלה ב-12 החודשים האחרונים בכ-4.2% ובשנת 2010 עלה המדד בכ-2.7%. גם מדד המחירים לצרכן בחודש פברואר חרג מהתחזיות ועלה בכ-0.3%. עליית המחירים ב-12 החודשים האחרונים הינה הרבה מעל לטווח האינפלציה שקבע בנק ישראל – 1%-3%.

נתון מעניין נוסף הוא כי בשנים האחרונות בחודשים ינואר ופברואר מדד המחירים בדרך כלל יורד, כך קרה גם בשנה שעברה אז המדד ירד בכמעט 1% וב-2009 ירד בכ-0.6% אך השנה אין הדבר כך, עניין המעיד על הלחצים האינפלציוניים הקיימים במשק.

בפינקסו מעריכים שבנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח בייחוד לאור העלאות הריבית הצפויות. יתרות המט"ח של ישראל שעומדות כיום על 74 מיליארד דולר בהחלט צפויות לעלות לרמות של 100 מיליארד והפסקת מדיניות רכישת הדולר לא נראית באופק.

גם החלת הרגולציה שכוללת ביטול הטבות מס של משקיעים זרים לא תסיט את השקל מכיוונו ומיעדו ונראה כי רק תקנות מחמירות בהרבה או שינוי מגמה עולמי שיכלול התחזקות הדולר יביא לשינוי המיוחל.

מול היורו השקל נמצא ברמת תמיכה של 4.96 שקלים ופריצה של רמה זו עשויה להביא ל-4.92 שקלים לדולר בקלות ולאחר מכן לרמה של 4.88 שקלים ליורו. "תנועה זו צריכה להיתמך על ידי מגמה עולמית של היחלשות היורו וכרגע איננו מזהים שזה קורה – כלומר ישנה מגמה עולמית של התחזקות היורו", אומרים בפינקסו.

"לכן, נראה שהיורו לא ישבור את רמת התמיכה כיום העומדת על רמה של 4.96 שקלים ליורו. הטווח הארוך עשוי להחזיר אותנו לאזור 4.71 שקלים ליורו. גם בצמד זה מתפתח פער ריביות משמעותי. הבנק המרכזי באירופה לא מתעתד להעלות את הריבית וזאת בשל משבר החובות שמכביד על מקבלי ההחלטות ומונע מהם אפשרות להעלאת ריבית."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker