נדב עבודי

בנק דיסקונט צפוי לפרסם ביום חמישי 31.3.11 דו"חות כספיים לרבעון הרביעי ולשנת 2010 כולה. "להערכתנו, הדו'חות יהיו חלשים והתוצאות הכספיות יתאפיינו בניקוי אורוות, כפי שקורה בדרך כלל כשמנכ"ל חדש נכנס לתפקיד", כך אומר היום עדי סקופ, אנליסט פיננסים ב-IBI. "התוצאות הרבעוניות לא ישקפו את הנושא החשוב באמת שעומד על הפרק – פוטנציאל ההתייעלות והאם יש התקדמות מול וועד עובדים מיליטנטי."


מחיר המניה הנוכחי מגלם תסריט גרוע שנשאר רע, סבורים ב-IBI. "לדעתנו החדשות הרעות כבר בפנים ופוטנציאל התייעלות שנמצא בהישג יד אינו מתומחר. אנו נשארים בהמלצת קנייה עם מחיר היעד 9 שקל", אומר סקופ.

הסכם חדש עם הוועד הוא המפתח של דיסקונט להגיע למצב של התייעלות תפעולית. במחיר הנוכחי, דיסקונט שווה יותר מפורק מאשר כעסק הפועל במתכונת הנוכחית, סבורים ב-IBI. "מניתוח שעשינו מצאנו שניתן למכור את האחזקות המהותיות של דיסקונט (לא כולל דיסקונט סולו), ולקבל בהערכה שמרנית כ-20% יותר ממחיר השוק הנוכחי של דיסקונט. ההון העצמי בדיסקונט סולו מסתכם בכ-3 מיליארד שקל, מדובר בנכס אמיתי שהשוק מעניק לו שווי אפסי", מציין סקופ.

ב-IBI מעריכים שגם ועד העובדים מתחיל להבין את החשיבות שבהגעה להסדר, ולכן הבנות והסכמות עם הוועד אשר יכללו תוכנית התייעלות תפעולית מהותית בצד תוכנית נדיבה לפרישה מרצון היא בעלת סבירות גבוהה.

דיסקונט סובל מעודף כוח אדם, כמו רוב הבנקים במערכת, אך באופן אקוטי יותר. ולכן תוכנית כזאת עשויה להציף ערך רב אך תעלה מאות מיליוני שקלים.

בהינתן יחס הלימות הון ליבה גבולי בדיסקונט, מהיכן יגיע המימון לתוכנית פרישה יקרה? סקופ: "בעבר כתבנו שהדרך הטובה ביותר לממן תוכנית פרישה כזאת תהיה דרך הקטנת נכסי סיכון. כלומר מכירת הלוואות ואגרות חוב שצורכות הון רגולטורי רב ומימושם יניבו רווחי הון. לדיסקונט יש לא מעט נכסים כאלו בארץ ובחו"ל."

"לאחרונה התבשרנו דרך התקשורת שדיסקונט מעמיד למכירה במכרז למוסדיים את ההלוואה בפרויקט מנהרת הכרמל, מדובר בחוב של כמיליארד שקל שמגלם רווח הון נאה. הצד השני של המטבע בהקטנת נכסי סיכון משמעו קיטון בצמיחה. אולם במכפיל הון של 0.7 בו נסחר הבנק אין שום ציפייה לצמיחה."

תוצאות הרבעון הרביעי

"להערכתנו דיסקונט יציג רווח נקי של 180 מיליון שקל לרבעון הרביעי המגלם תשואה על ההון בשיעור של 7% בחישוב שנתי, לעומת רווח נקי של 154 מיליון שקל ברבעון מקביל אשתקד שהיה חלש במיוחד", אומר סקופ. "הרווח הנקי השנתי להערכתנו יעמוד על 770 מיליון שקל המגלם תשואה על ההון בשיעור 7.7%."

הגורמים אשר להערכת IBI יתנו את הטון בדו"חות לרבעון הרביעי:


• שיפור בהכנסות מימון כתוצאה מגידול באשראי לציבור ושיפור קל במרווח המימוני.


• גידול בהפרשה לחומ"ס הרבעון הרביעי צפוי לכלול עדכון הפרשה חד פעמית גדולה יחסית בגין עסקת בוימלגרין. "להערכתנו ההפרשה לחו"מס צפויה לעמוד על 250 מיליון שקל המייצגת שיעור הפרשה של כ- 0.84% מהאשראי לציבור במונחים שנתיים", אומר סקופ.

"אין מה לצפות לדיבידנד ב-2011. מכירת מניות הבינלאומי לא התבצעה עדיין בגלל שהבינלאומי נסחר מתחת להון העצמי."

אפשר להסתכל על בנק דיסקונט, בשונה משאר הבנקים בישראל, כעל חברת אחזקות פיננסיות:

100% מבנק מרכנתיל המתמחה במגזר הקמעונאי ערבי וחרדי, 72% מויזה כאל, פעילות בנקאות פרטית רווחית בדרום אמריקה דרך חברת דיסקונט ניו יורק וכמובן אחזקה של26% מהבנק הבינלאומי. שווי אחזקות אלה בלבד (ללא דיסקונט הבנק וחטיבת המשכנתאות שלו) גבוהה משווי השוק של בנק דיסקונט. לכן דיסקונט מהווה להערכת IBI השקעה עם פרופיל סיכון/סיכוי מעניין ביותר.

"בשורה התחתונה במחיר הנוכחי מגולם תסריט גרוע שנשאר רע", אומר סקופ. "אנו חוזרים על המלצת הקנייה ומשאירים את מחיר היעד שלנו על - 9 שקל למניה."

צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker